با این ۵ توصیه از استخوان‌هایتان محافظت کنید

اگر هم اکنون شما دردی دارید که از عاملی جز وضعیت بدنی نادرست پدید آمده ممکن است این مطلب بتواند به شما کمک کند.

 از نوجوانی باید کلسیم مصرف کرد: افراد باید از کودکی و جوانی به فکر سلامت استخوان‌ها باشند و با تغذیه سالم به خصوص استفاده از ترکیب‌های مختلف غذایی مورد نیاز استخوان و مصرف به اندازه کافی کلسیم و فسفر در رژیم غذایی به سلامت استخوان هایشان کمک کنند. لبنیات غنی‌ترین غذا از نظر کلسیم است. افراد باید روزانه حدود یک گرم یا ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم معادل یک لیتر لبنیات به شکل شیر، ماست، پنیر و دوغ دریافت کنند. افرادی که این مقدار لبنیات مصرف کنند نیاز به مکمل ندارند. در صورت حساسیت به شیر می‌توان از ماست و پنیر و در صورت عدم تحمل ماست و پنیر از مکمل استفاده کرد.

لزوم تقویت دائمی عضله‌ها:  عمل جذب و ساخته شدن همیشه در استخوان در حال انجام است. تا سن ۲۰ تا ۲۵ سالگی ساخته شدن بر جذب غالب است و تا این سن استخوان‌ها محکم‌تر می‌شود. تا سن حدود ۴۰ سالگی جذب و ساخت با هم برابر است و بعد از ۴۵ سالگی جذب غالب می‌شود و ضعف و پوکی استخوان به تدریج شروع می‌شود. برای داشتن استخوان سالم فرد باید فعال باشد و ورزش کند. افراد باید دائم عضله‌هایشان را قوی کنند. ورزش‌های استقامتی مانند کوهنوردی و کار با وزنه باعث می‌شود پروسه ساخت استخوان همیشه فعال بماند و برجذب غالب شود. حتی تا ۵۰ سالگی می‌توان با ورزش عضله‌ها را قوی کرد. ورزش‌های استقامتی استخوان را تحریک می‌کند و به استخوان فشار می‌آورد و باعث می‌شود ساخت استخوان غالب شود و فرد همیشه استخوان سالم داشته باشد.

مواظب نوع نشستن‌تان باشید:  نوع نشستن بستگی به فرهنگ و آداب رسوم دارد. نمی‌توان گفت چهارزانو یا دو زانو نشستن بد است. نشستن در این حالت‌ها برای کسی که زانوی سالم دارد مشکلی ایجاد نمی‌کند اما برای فردی که زانو درد دارد از نظر مکانیکی فشار زیادی به زانو وارد می‌کند. افرادی که آرتروز دارند باید روی صندلی استاندارد بنشینند چون در این حالت فشار کمی به زانو وارد می‌شود.

سلامت استخوان‌ها هنگام خواب: هنگام خوابیدن گودی و قوس ناحیه کمر باید حفظ شود. استفاده از تشک نرم در دراز مدت کمردرد می‌آورد چون هنگام خوابیدن روی زمین برای کمر خوب است اما اگر افراد به خوابیدن روی زمین عادت نداشته باشند، نمی‌توانند راحت بخوابند. سفتی در حد ۲ تا ۳ پتو روی زمین خوب است به‌طور کلی بهتر است تشکی را انتخاب کنید که سفت باشد و فرو نرود.

بالش خوب انتخاب کنید: ارتفاع بالش باید در حدی باشد که سر و گردن در امتداد بدن قرار بگیرد. بالش خوب طوری است که ارتفاع دو طرف آنها بیشتر و ارتفاع قسمت وسط آن کمتر است. این نوع طراحی بالش طبی باعث می‌شود سر و گردن در امتداد بدن قرار بگیرد. وقتی فرد به پشت می‌خوابد باید سر در قسمت وسط و وقتی به پهلو می‌خوابد سر را در قسمت کناری قرار بدهد.