در چه فصلی خرید کنیم؟

پاییز که شروع می‌شود انتظار رونق از بازار خودرو رخت می‌بندد؛ هر چند رکود پاییزی بازار خودرو به رسمی هر ساله بدل شده است، اما آنگونه که فعالان بازار می‌گویند، بازار خودروی کشور در فصل پاییز امسال نیز با رکود عمیق‌تری مواجه شده است؛ چراکه پاییز امسال با ماه محرم همزمان شد و طبق عرف هر سال خریدوفروش در این ماه کاهش پیدا کرد و انگیزه خرید خودرو کاهش جدی یافت؛ هرچند بازار خودرو در حال دسته و پنجه نرم کردن با رکود موجود در بازار است، اما کارشناسان به مشتریان خودرو پیشنهاد می‌دهند که هم‌اکنون زمان خرید خودرو است؛ بنابراین هر چه زودتر به بازار مراجعه کنند. به اعتقاد کارشناسان، کسانی که مشتریان واقعی خودرو هستند و درواقع نیاز این کالای مصرفی را در زندگی خود احساس می‌کنند باید در شرایط رکودی چون پاییز به خرید بپردازند چون به‌دلیل نبود تقاضا، قیمت‌ها روند افزایشی ندارد و به‌دلیل عمیق شدن رکود نیز ثبات قیمت‌ها در بازار حفظ می‌شود.

حال آنکه اگر رکود موجود در بازار خودرو از بین برود و بازار به روند عادی خود بازگردد، با افزایش تقاضا شاهد افزایش قیمت‌ها نیز خواهیم بود. به این‌ترتیب چون که بازار خودرو در فصل زمستان بار دیگر رونق می‌گیرد؛ بنابراین مشتریان واقعی خودرو می‌توانند با قیمت کمتری خودروی مدنظر خود را در پاییز خریداری کنند.  یکی از فعالان بازار خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه خرید در شرایط رکودی به نفع مشتریان است، می‌گوید: خرید در شرایط رکودی یعنی فصل‌هایی چون پاییز و بهار به نفع کسانی است که توان خرید کالاهای مصرفی چون خودرو را دارا باشند. وی تاکید دارد: کسانی که مشتریان واقعی خودرو هستند و درواقع نیاز به این کالای مصرفی را در زندگی خود احساس می‌کنند، با مراجعه به بازار در این فصل می‌توانند خودرو را با قیمت مناسب‌تری خریداری کنند.

با این حال کارشناس مذکور تاکید دارد: هر چند خرید در فصل پاییز به نفع مشتریان است اما بسیاری از آنها حاضر به خرید در این فصل‌ نیستند؛ چراکه عمده خریدها در اواخر سال یعنی بهمن و اسفند یعنی «شب عید» یا در اواسط تابستان یعنی ماه‌های مرداد و شهریور که اوج سفرهای تابستانی است، صورت می‌گیرد. به گفته این کارشناسان، تفاوت قیمت خودروها در فصول رکودی با زمانی که تقاضا برای خرید خودرو بسیار است، بین ۸۰۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان است. به این ترتیب هرچند به‌نظر می‌رسد، رکود پاییزی بازار خودرو و ثبات قیمت‌ها به خصوص در بازار خودروهای داخلی زمانی مناسب برای خرید را فراهم کرده است و تفاوت قیمت در این دو مقطع برای مشتریان خودرو محسوس به‌نظر می‌رسد، اما کارشناسان معتقدند، کاهش قدرت خرید مشتریان خودرو در سال‌های گذشته موجب شده که بیشتر مشتریان، خودرو را با قیمت بیشتر و با شرایط لیزینگی یا به‌صورت اعتباری خریداری کنند.

در این باره، علیرضا پورحسنی فعال بازار خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار ما می‌گوید: هر چند خرید خودرو در بهار و پاییز با قیمت مناسب‌تر صورت می‌گیرد، ولی این موضوع بستگی مستقیمی با شرایط مشتری دارد. در صورتی که قدرت خرید مشتریان خودرو برای خرید نقدی افزایش پیدا کند شاید وضعیت معامله در فصل‌هایی که بنا به عادت با رکود مواجه می‌شوند نیز بهتر شود. وی با اشاره به فروش اعتباری خودرو ازسوی شرکت‌های خودروساز و جذب تقاضای بازار ازسوی خودروسازان می‌افزاید: در شرایط کنونی بسیاری از مشتریان واقعی خودرو بودجه لازم برای خرید خودرو را ندارند؛ زیرا حقوق و دستمزد آنها به‌صورت کامل خرج مصارف عمومی زندگی می‌شود؛ بنابراین نمی‌توانند در شرایط رکودی از فرصت پیش آمده بهره ببرند و خرید خود را عملیاتی کنند.

از سوی دیگر فعالان بازار معتقدند؛ از آنجا که در گذشته برنامه تولید خودرو در شرکت‌های خودروساز به اندازه شرایط کنونی منسجم نبوده است؛ بنابراین خودروسازان توجهی به شرایط و وضعیت بازار نداشتند، اما در حال حاضر خودروسازان توجه بسیاری به وضعیت بازار خودرو دارند؛ به‌طوری‌که آنها در شب عید و اواسط تابستان که بازار خودرو با افزایش تقاضا روبه‌رو است، عرضه را بیشتر می‌کنند و در فصولی که رکود بر بازار خودرو حاکم است نیز عرضه را کم می‌کنند تا اختلاف قیمت زیادی میان کارخانه و بازار وجود نداشته باشد. با وجود این موضوع نیز قیمت خودرو در دوران رکودی متعادل‌تر از زمانی است که بازار دچار التهاب است یا تقاضا برای خرید بسیار است.