شماره روزنامه ۴۴۳۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۴۳۲

 • چگونه یک اقتصاد قوی‌تر بسازیم؟

  نویسنده: Art Kleiner مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: strategy-business: بسیاری از بنگاه‌ها از یک ایده نو شروع شده‌اند. در موسسه گالوپ، به‌عنوان یک شرکت خصوصی در زمینه تحقیقات و مشاوره در واشنگتن که در نظرسنجی و خدمات مشاوره در محیط کار تخصص دارد، این اتفاق سه بار رخ داده است. ابتدا در دهه ۱۹۳۰ میلادی، جورج گالوپ پیشگام نظرسنجی نظرات عمومی شد و وقتی در سال ۱۹۳۶ پیروزی فرانکلین روزولت را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیش‌بینی کرد، موقعیت شرکتش را در راس این حوزه تثبیت کرد. دوم اینکه، در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی، روانشناسی به نام دان‌کلیفتون با ایجاد روش‌های جدید برای شناسایی و کار با نقاط قوت فردی، تحقیقات رهبری سازمانی و انگیزشی را کاملا تغییر داد. کلیفتون برای شرکتی به نام Selection Research کار می‌کرد که در سال ۱۹۸۸ با گالوپ ادغام شد.
 • تفاوت سازمان‌های مجازی و سنتی

  نویسنده: PRAVIN DURAI مترجم: مریم حاج سیدجوادی
  اگر چه سازمان مجازی شکل مبتنی بر وب سازمان سنتی است، اما ویژگی‌های متعددی دارد که منجر به تفاوت آن با سازمان سنتی می‌شود. در واقع، ویژگی‌های منحصر به فرد سازمان‌های مجازی مانند پراکندگی (به معنای محل پراکنده کارکنان)، توانمندسازی، پویایی و وابستگی متقابل، آنها را با سازمان‌های سنتی متفاوت می‌سازد. در این تعریف، پراکندگی، به محل پراکنده کارکنان سازمان اطلاق می‌شود؛ توانمندسازی به قدرت و آزادی عمل کارکنان در مسوولیت‌هایشان اشاره دارد؛ پویایی به تغییرات مداوم در شیوه‌های سازمانی، سیاست‌ها و ویژگی‌های تیم اشاره می‌کند و وابستگی متقابل، به شبکه و وابستگی متقابل کارمندان به یکدیگر به‌منظور دستیابی به هدف اشاره دارد. در ادامه به تفاوت‌های سازمان‌های مجازی و سنتی با یکدیگر پرداخته می‌شود.
 • تیشه به برند با توسعه نامربوط

  لئونارد شرمن مترجم: مهدی نیکوئی
  برگرفته از کتاب: اگر در جنگِ سگي هستي، گربه شو!: نشان‌های تجاری برجسته این تمایل را دارند که با معرفی محصولات جدید به بازار، از بازار گسترده و شهرت خود بهره ببرند. بررسی تاریخ نشان می‌دهد که در بسیاری از مواقع نیز، این اتفاق افتاده و راه‌اندازی خطوط تولیدی جدید، موفقیت‌آمیز بوده‌اند. شرکت بیک، یکی از شرکت‌هایی بود که پس از گسترش بازارهای جهانی خود برای فروش خودکارهای ارزان‌قیمت، به سمت تولید فندک و تیغ رفت. شرکت پلنترز آمریکا نیز، نشان تجاری خود را بر مبنای تولید بادام زمینی، ساخت. پس از به دست آوردن اعتبار کافی بود که به تولید کره بادام‌زمینی، شکلات بادام‌زمینی و طیف گسترده‌ای از دیگر محصولات مبتنی بر مغزها اقدام کرد. نشان تجاری تاید نیز همچنان در بازار ایالات متحده توانسته به رهبری بازار خود ادامه دهد. شرکت پراکتر‌اند گمبل که این نشان تجاری را در اختیار دارد به‌طور دائمی در حال افزودن محصولات جدید و توسعه طیف تاید به شوینده‌های مختلف، مایع‌های ضدعفونی‌کننده، نرم‌کننده لباس و... بوده است. پراکتر‌اند گمبل برای نهایت استفاده از اعتبار نشان تجاری خود، مجموعه‌ای از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مراکز فروش محصولات خود را هم دایر کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر