آرشیو روزنامه شماره ۴۸۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۸۵۳

 • چگونه آرامش را در بحران حفظ کنیم

  مترجم: دکتر ساسان قاسمی/ ala.ir
  در مواقع اضطراری چگونه واکنش نشان می‌دهید؟ آیا مبهوت می‌شوید یا متوجه می‌شوید که ذهن شما قفل شده؟ هیچ‌یک از این پاسخ‌ها به شما یا تیم شما کمک نمی‌کند، اما می‌توان آنها را با آمادگی و برنامه‌ریزی به حداقل رسانده یا از آن جلوگیری کرد. کلمه «بحران» تصاویری از سیل‌، توفان، آتش‌سوزی، اقدام تروریستی یا شاید ورشکستگی یک بانک را به تصویر می‌کشد. با این حال، از منظر کسب‌و‌کار می‌تواند برای هر موقعیتی از فراخوان فوری محصول یا ادعای کلاهبرداری تا سقوط بازار استفاده شود. در سطح محلی، بیماری اعضای کلیدی تیم شما و در همان زمان شایعات مربوط به اخراج یا تغییر عمده ممکن است بحران ایجاد کند. اینها ممکن است از نظر جهانی مسائل عادی باشند، اما می‌توانند تیم یا سازمان شما را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار دهند. شما باید در پاسخ به بحران، سازمان‌یافته و سریع باشید. اما مهم‌تر از همه، باید آرام باشید. آرامش در هنگامی که کارها اشتباه انجام می‌شود کار ساده‌ای نیست. این مقاله به شما کمک می‌کند تا از فاجعه سربلند بیرون آیید و به روشنی فکر کنید. ما بحران‌ها را در دو مرحله بررسی می‌کنیم: قبل از وقوع و درحال وقوع.
 • فراموشی در سازمان؛ چالش عصر جدید کسب و کار

  محمود مزینانی/ mzfttd@gmail.com
  فراموشی در سازمان؛ حالتی است که در آن سازمان، نمی‌تواند دانش تولید شده در مسیر فعالیت خود را نگهداری کند؛ این دانش در جایگاه درست خود، ماحصل فعالیت سیستم‌های یک بنگاه بوده و در دادوستد با محیط درون و بیرون سازمان بهبود پیدا می‌کند؛ نبود سازوکاری برای نگهداری و تزریق مجدد تجارب قبلی به عملیات بعدی تولید یا ارائه خدمت، منتهی به ناتوانی در رقابت با سایر بنگاه‌ها با توجه به وجود متغیر پر قدرت «دانش و فناوری» خواهد شد؛ در این‌خصوص مطالعه موارد زیر می‌تواند به درک بهتر موضوع کمک کند:
 • شرایط و ضوابط قرارداد استصناع بانک‌ها

  احمد پنجه‌پور /وکیل پایه یک دادگستری/ Ahmad.panjehpour@gmail.com
  دومین قرارداد رایج بانکی که در این نوشتار به آن پرداخته می‌شود، استصناع است. برابر با آخرین مقررات بانک مرکزی، عقد استصناع برابر با «دستورالعمل اجرایی عقود سه‌گانه استصناع، مرابحه و خرید دین» که مصوب یکصد و بیست و هشتمین جلسه مورخ ۲۵/ ۰۵/ ۱۳۹۰ شورای پول و اعتبار قرار گرفته بررسی و توضیح داده می‌شود.
 • نگاهی به فعالیت برخی برندهای بزرگ در مواجهه با ویروس کرونا

  لیلی غفوریان‌همت‌پور/ lilihemmatpour@gmail.com
  طبق تحقیقات موسسه اینتربرند، یکی از مشخصه‌های اصلی برندهای موفق جهانی، قابلیت پاسخگویی (Responsiveness) و یا سرعت در تطابق (Speed of Adoption) است. ویروس کرونا یا همان COVID۱۹ یکی از نمونه‌های بارز تغییر ناگهانی و بحران در چرخه عمر محصولات و خدمات به‌شمار می‌آید، تهدیدی عظیم و جدی حتی برای غول‌های دنیای کسب‌وکار امروز.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر