• برای بازاریابی شرکت‌تان چقدر زمان صرف می‌کنید؟

  نویسندگان: Christine Moorman, Lauren Kirby مترجم: مریم رضایی
  منبع: HBR: بازاریابی یعنی استراتژی؛ درست است؟ یک نظرسنجی که در اوت ۲۰۱۹ انجام شده، برای یافتن پاسخ دقیق این سوال، از مدیران بازاریابی در آمریکا سوال کرده: «برای مدیریت وضعیت فعلی بازاریابی و آمادگی برای آینده آن در شرکت‌تان، چقدر زمان صرف می‌کنید؟» به‌طور کلی، ۳۴۱ مدیر در پاسخ گفته‌اند ۵/ ۶۸ درصد زمان خود را صرف مدیریت شرایط فعلی بازاریابی می‌کنند و فقط ۵/ ۳۱ درصد زمان خود را به آماده شدن برای‌ آینده اختصاص می‌دهند.
 • چرا سازمان شما به یک اکوسیستم نوآورانه نیاز دارد

  اکوسیستم‌ها به موضوعی مهم برای رهبران کسب‌وکار تبدیل شده‌اند. سرعت تغییر در محیط‌های کسب‌وکار امروزی به این معنی است که ایجاد ارزش و تصمیم‌گیری‌ها دیگر نمی‌تواند متمرکزسازی شود. این موضوع به‌خصوص وقتی بحث نوآوری مطرح می‌شود، درست است. رهبران کسب‌وکار باید بپذیرند که همیشه ایده‌های برنده در سر خودشان نیست و بنابراین باید اکوسیستمی ایجاد کنند که اجازه دهد ایده‌های برتر دائما در آن مطرح شوند. نشریه HBR طی دو دهه مشاوره استراتژی و تحقیق با بیش از ۱۰۰ شرکت‌، به این نتیجه رسیده که ایجاد چنین اکوسیستمی نیازمند توسعه قابلیت‌ها برای کشف ایده‌های جدید، آزمایش کردن، پذیرش شکست و همکاری با شرکای خارجی است.
 • دلایل رفتار غیر‌اخلاقی افراد در کسب‌و‌کار

  پژمان امینی/ pezhman.amini.2009@anderson.ucla.edu
  در یک آزمایش، که دو حالت با احتمال ۵۰-۵۰ دارد، از افراد خواستند که پیش از انجام آزمایش نتیجه را حدس بزنند و به ازای هر بار حدس درست، پاداش نقدی دریافت کنند. به‌طور طبیعی، افراد باید در نیمی از حالت‌ها برنده باشند. ولی این آزمایش یک ویژگی خاص دارد؛ افراد پیش از انجام آزمایش باید نتیجه را حدس بزنند ولی بعد از دیدن نتیجه، انتخاب خود را اعلام کنند. در این آزمایش، افراد عموما خیلی بیشتر از ۵۰ درصد حدس درست را اعلام کردند، یعنی اکثر افراد تا حدی تقلب کردند.
 • تله «همنوع‌خواری» مانع استراتژی ساده‌سازی

  ریچارد کخ و گریگ لاک‌وود مترجم: مهدی نیکوئی/ برگرفته از کتاب: ساده‌سازی
  تقریبا تمام شرکت‌ها می‌توانند به یکی از دو استراتژی ساده‌سازی قیمت یا محصول روی آورند و به موفقیت برسند (کاهش شدید قیمت محصول و خدمات در مقابل رقبا یا ارائه محصولی ساده و کاربردی که استفاده از آن لذت‌بخش باشد و مشتریان را جذب خود کند). با این حال، بسیاری از آنها چنین حرکتی نمی‌کنند و در نهایت به مشکلات فراوانی دچار می‌شوند. ۵ تله وجود دارد که مانع از حرکت شرکت‌ها به سمت ساده‌سازی می‌شود: تله بالاسری، تله همنوع‌خواری، تله مشتری، تله پیچیدگی و تله مهارت‌ها. در شماره پیش به تله بالاسری پرداختیم و در این مطلب از تله همنوع‌خواری صحبت می‌کنیم.
 • چه کنیم وقتی برای مدیرمان در اولویت نیستیم؟

  نویسنده: Alison Green مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: the Cut: مشاور عزیز، من مشکلی در محل کارم دارم که نمی‌دانم چطور حلش کنم. هر وقت با رئیسم قرار جلسه می‌گذارم، جلسه را یا کنسل می‌کند، یا به زمان دیگری موکول می‌کند. او یکی از اعضای ارشد سازمان است و سرش خیلی شلوغ است. معمولا ۵۰ درصد قرارهایمان را به وقت دیگری موکول می‌کند، حتی بیشتر.
 • تبلیغ نکردن؛ راه متفاوت برخی برندها برای جلب توجه

  نویسنده:Jia Wertz مترجم: مریم رضایی
  منبع: Forbes: از زمان ظهور دنیای آنلاین، موانع تشکیل شرکت‌های جدید نسبت به دهه‌های قبل، به میزان قابل‌توجهی کمتر شده است و این موضوع به تشدید رقابت منجر می‌شود. همزمان با این اتفاق، شاهد افزایش گسترده گزینه‌های تبلیغات برای برندها هستیم. با نفوذ جوامع آنلاین، کانال‌های رسانه‌های اجتماعی و مرورگرهای مختلف، روش‌های بی‌پایانی برای جلب توجه مخاطبان به وجود آمده است. برندها به وضوح از این موضوع بهره برده‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۱۹ هزینه تبلیغات دیجیتال در کل جهان، با افزایش ۱۷ درصدی مواجه شده و به ۳۳۳ میلیارد دلار برسد. با این حال، در دنیایی که تبلیغات فیس‌بوک بی‌پایان است، پست‌های تبلیغاتی اینستاگرام به اوج خود رسیده و قبل از تماشای ویدئوهای یوتیوب ابتدا آگهی پخش می‌شود، برخی برندها با در پیش گرفتن راهی متفاوت توجه‌ها را به خود جلب کرده‌اند و با تصمیمی جسورانه، اصلا تبلیغ نمی‌کنند. این برندها چگونه و چرا توانسته‌اند این کار را انجام دهند؟
 • چگونه به استقبال ۱۰۰۰ مشتری اول خود بروید؟

  مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: HBR: «تالس تیشرا»، استادیار مدرسه کسب‌وکار هاروارد معتقد است علت شکست بسیاری از استارت‌آپ‌ها، تلاش آنها برای تقلید از کسب‌وکارهای بزرگ و موفق است. او می‌گوید اگر کارآفرین‌ها از همان ابتدا تمام تمرکز خود را روی تکنولوژی و توسعه بگذارند، از فرصت‌های یادگیری محروم می‌شوند؛ فرصت‌هایی که فقط در صورت تعامل با نخستین مشتریان به دست می‌آید و فروش محصولات عیب‌یابی نشده. او تعریف می‌کند که شرکت‌های اوبر، ایربی‌ان‌بی، اتسی و نتفلیکس چگونه به استقبال هزار مشتری اول خود رفته‌اند و چطور حالا میلیون‌ها مشتری دارند. او اخیرا میهمان «کرت نیکیش»، ویراستار مجله کسب‌وکار هاروارد بوده. چکیده‌ای از این مصاحبه را با هم می‌خوانیم:
 • یاریو کوهن: برق‌رسانی به بیش از یک میلیون نفر

  نویسنده: Matt Munday مترجم: مریم رضایی
  منبع: London Business School: خبرهای بد در مورد اقتصاد جهان، در سال ۲۰۱۹ آنقدر زیاد و همه‌گیر بود که هر کس بی‌دلیل در مورد آینده اظهار خوش‌بینی می‌کرد، به نظر می‌رسید از عصری دیگر یا حتی سیاره‌ای دیگر آمده باشد. آنچه همه باور داشتند این بود: شرایط بدتر و بدتر خواهد شد. اما یاریو کوهن (Yariv Cohen) این‌طور فکر نمی‌کند. او می‌گوید: «هیچ‌گاه در طول تاریخ در موقعیتی نبوده‌ایم که هر چه برای حل مشکلاتمان بخواهیم را داشته باشیم. برای این کار، انواع تکنولوژی و ابزارها را داریم.» آیا واقعا این‌طور است؟
 • ارزیابی قدرت مالی شرکت برای فرآیند بازسازی

  نویسندگان: دکتر رحمن عابدین زاده نیاسر، پوریا روانستان/ abedinzade@noyanteam.com
  در این بخش جنبه‌هایی از تحلیل‌های مالی بررسی شده است که در مرحله ارزیابی برای مدیر اجرایی بازسازی مهم هستند. این موارد عبارتند از:
 • درس‌هایی از شیوه مذاکره در حادترین شرایط

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: European Business Review: این مقاله یک تحلیل مبتنی بر اتفاقات واقعی است. در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته می‌شود که چگونه یک جوان انگلیسی، توانست ۴ مجرمی که او را ربوده بودند، متقاعد کند که آزادش کنند. ابتدا به صورت بخش به بخش، اتفاقات آن آدم‌ربایی از زبان فرد ربوده شده نقل شده و در انتهای هر بخش، تحلیل فنی آن ارائه می‌شود. براساس درس‌هایی که از این اتفاق گرفته می‌شود، می‌توان متوجه شد که در شرایطی حاد مانند آدم‌ربایی چگونه می‌توان مذاکره کرد. این داستان، براساس واقعیت نوشته شده و هیچ‌کدام از شخصیت‌های آن غیرواقعی یا تخیلی نیستند. شیوه نگارش بخش‌های روایت‌گری، به صورت اول‌شخص بوده و در بخش‌های تحلیلی، دانای کل مانند فیلم‌های مستند به تحلیل شرایط می‌پردازد. ما از نگاه قهرمان داستان، از روند رخدادها آگاه می‌شویم، سپس یک شخصیت دانشگاهی و تحلیلگر به بررسی مهارت‌های مذاکره و گزینه‌های پیش‌روی این قهرمان می‌پردازد. هدف این بررسی‌ها، صرفا آگاهی با روند مذاکره است و نه هرگونه نتیجه‌گیری دولتی، سیاسی و قضایی شخصیت‌های درگیر در این اتفاق.
 • مدیران عامل برای برتر بودن چه می‌کنند؟

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: McKinsey: در هر شرکتی تنها یک نقش وجود دارد که منحصر به فرد است: مدیر عامل. قدرتمندترین عنوان در کسب‌وکار که خیلی‌ها به دنبالش هستند همین است و نسبت به هر نقش دیگری هیجان‌انگیزتر و تاثیرگذارتر به نظر می‌رسد. مدیران عامل، بزرگ‌ترین فعالیت‌های شرکت‌ها را که ۴۵ درصد عملکرد آن را تشکیل می‌دهد، کنترل می‌کنند. اما بر خلاف جلوه‌ای که این نقش دارد، کار کردن به‌عنوان یک مدیر عامل می‌تواند وقت‌گیر و بسیار پراسترس باشد. از هر پنج مدیر عامل تازه استخدام شده، تنها سه نفر در ۱۸ ماه نخست کاری خود، انتظاراتی را که از عملکردشان می‌رود محقق می‌کنند. استانداردهای بالا و انتظارات گسترده اعضای هیات‌مدیره، سهامداران، مشتریان و کارمندان، آنها را بی‌رحمانه زیر ذره‌بین می‌برد و محیطی ایجاد می‌کند که هر حرکتی در آن می‌تواند در سرنوشت مسیر کاری، تاثیرگذار باشد.
 • تاثیر محل تولد موسسان بر ساختار سازمانی

  نویسندگان: David M. WaguespackJóhanna K. BirnirEric T. Dunford مترجم: شهلا زمانی
  منبع: hbr : جایی که فرد در آن متولد می‌شود تعیین‌کننده زبان، میزان امید به زندگی و نحوه چگونگی استفاده‌ از زبان بدن اوست. اما این موضوع چگونه بر نحوه تاسیس یک شرکت تاثیر می‌گذارد؟ آیا کسی که در آفریقای جنوبی متولد شده رویکردی کاملا متفاوت با کسی که در روسیه به دنیا آمده دارد؟ این‌طور به‌نظر می‌رسد که در برخی موارد متفاوت است. در تحقیقات تازه‌ای که درباره چگونگی توزیع قدرت سازمانی در سراسر جهان انجام دادیم، ارتباط میان میزان شفافیت ساختار سازمانی یک کشور و چگونگی سلسله‌مراتب که در شرکت‌های آن کشور ایجاد می‌کنند را شناسایی کردیم. به این معنی که هر قدر ساختار سازمانی یک کشور شفاف‌تر باشد موسسان شرکت‌ها استقلال بیشتری به کارمندان می‌دهند؛ اما با کاهش میزان شفافیت، استقلال کارکنان نیز کاهش می‌یابد.
 • تله بالاسری، مانع حرکت شرکت در ساده‌سازی

  ریچارد کخ و گریگ لاک‌وود مترجم: مهدی نیکوئی/ برگرفته از کتاب: ساده‌سازی
  تقریبا تمام شرکت‌ها می‌توانند به یکی از دو استراتژی ساده‌سازی قیمت یا محصول روی آورند و به موفقیت برسند (کاهش شدید قیمت محصول و خدمات در مقابل رقبا یا ارائه محصولی ساده و کاربردی که استفاده از آن لذت‌بخش باشد و مشتریان را جذب خود کند). با این حال، بسیاری از آنها چنین حرکتی نمی‌کنند و در نهایت به مشکلات فراوانی دچار می‌شوند.
 • چطور شغلی را که از آن متنفرم تحمل کنم؟

  نویسنده: Alison Green مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: the Cut: مشاور عزیز، به کمکتان نیاز دارم. من واقعا از شغلم متنفرم و فکر نکنم به این زودی‌ها اوضاع بهتر شود. حقوق و مزایایم خوب است و محیط کارم، منظره زیبایی دارد. قاعدتا باید عاشق کارم باشم اما نیستم. در واحد ما، یعنی واحد IT همه چیز به هم ریخته است و تیممان، ناکارآمدترین تیمی است که تا به حال دیده‌ام. البته اگر بشود اسمش را تیم گذاشت! هنوز یک سال نشده که اینجا کار می‌کنم و حالا آرزویم این است که پا به اینجا نگذارم. تیم ما به دو قسمت تقسیم شده. یک عده در بخش غربی شرکت و بقیه در بخش شرقی کار می‌کنند. تیم غربی تمام کارها را انجام می‌دهد و بعد، گلایه می‌کنند که تیم شرقی هیچ کاری نمی‌کند. با اینکه همه ما عضو یک تیم هستیم، اما یک جو «ما در مقابل آنها» وجود دارد. روزهای اول، به این فکر می‌کردم که چطور شرایط را بهتر کنم اما مدیریت و وضعیت تیم آن‌قدر ضعیف است که حالا فقط به این فکر می‌کنم که «چطور امروزم را به پایان برسانم؟»
 • استرس چگونه برعملکرد تاثیر می‌گذارد؟

  نویسنده:Scott Edinger مترجم: مریم رضایی
  منبع: HBR: استرس داشتن، ویژگی اصلی خیلی از مشاغل است. اما در فروش، چه به صورت فردی و چه به صورت سازمانی، نوعی استرس خاص حاکم است. وقتی آمار و ارقام روند نزولی پیدا می‌کند، واکنش مدیران افزایش فشار بر سازمان فروش است. گروهی ۷۰ نفره از مدیران عامل یک کنفرانس تکنولوژی جهانی که سال گذشته برگزار شد، در پاسخ به این سوال که وقتی عملکرد مالی آنها افت می‌کند، چه راهکاری دارند، بی‌درنگ پاسخ دادند که از تیم فروش می‌خواهیم اعداد و ارقام را بالا بیاورند.

بیشتر