والاس ولز: و بعد، آیا به اندازه کافی درباره خطر پیشرفت صحبت کردیم؟ تا تابستان۲۰۲۱، پیام این بود که موارد پیشرفت بسیار نادر بوده و از نظر عملکردی هرگز منجر به بیماری جدی نشده است. اما با شروع نسخه دلتا، این نظریه ابطال شد و اکنون، در سال۲۰۲۳، بیش از نیمی از مرگ‌ومیر ما در میان افراد واکسینه‌شده است. آیا ارتباط کافی برای آماده کردن افراد - به ویژه افراد مسن آسیب‌پذیر - برای برخی خطرات ادامه‌دار در آینده وجود داشت؟

  فکت:

بر اساس گزارش بنیاد خانواده کایزر، از سپتامبر۲۰۲۱ تا مه۲۰۲۲، سهم مرگ‌ومیرهای واکسینه‌نشده از ۷۷درصد به ۳۸درصد کاهش یافته است. این از جهات خاصی یک کنجکاوی آماری است: خطر مرگ برای یک فرد به‌طور متوسط ۹۰درصد با واکسیناسیون کاهش می‌یابد؛ اما ازآنجاکه بیشتر کشور - و به‌ویژه سهم بزرگی از سالمندان آسیب‌پذیر - واکسینه می‌شوند، مجموع مرگ و میر خام در آن گروه می‌تواند افزایش یابد. به این ترتیب، این نکته به ذهن متبادر می‌شود درحالی‌که واکسن‌ها کار می‌کنند، اما برای طول زمان کافی نیستند.

فائوچی: این معنی را می‌دهد که ما بسیار تلاش کردیم. دیوید! ما صبح دوشنبه در اینجا داریم فوتبال (آمریکایی) بازی می‌کنیم. این یک بازی بسیار جدی در صبح دوشنبه است.

 والاس ولز: خوب، بله، این همان بازی‌ای است که ما در حال انجام آن هستیم - سعی می‌کنیم از آنچه اتفاق افتاده درس بگیریم. من سعی نمی‌کنم شما را درباره هیچ یک از این موارد تحت بازجویی قرار دهم. من فقط سعی می‌کنم بپرسم: چه چیزی درست پیش رفت و چه چیزی اشتباه؟ اینکه بار دیگر در صورت وقع چیزی مشابه چه کاری می‌توانیم بهتر انجام دهیم؟

فائوچی: البته می‌توانستیم بهتر عمل کنیم. ما تلاش خودمان را کردیم. اگر به آنچه در ماه‌های قبل از کناره‌گیری‌ام گفتم و آنچه «آشی‌ها جی‌ها» (متخصص بیماری عفونی) تا به امروز گفته است نگاه کنید، این است که اگر واکسینه شده باشید و تقویت شده باشید و درمان در دسترس داشته باشید، مهم نیست چند ساله باشید، شما نمی‌میرید. ما خیلی صریح گفتیم. آیا مردم این را شنیدند؟ من نمی‌دانم. چقدر باید با صدای بلند چیزی بگویید تا مردم بفهمند؟ چند وقت یکبار مجبور به گفتن آن هستید؟

 والاس ولز: خوب، بیایید درباره ریشه‌ها صحبت کنیم. درک من از موضع و دیدگاه شما این است که شما احساس می‌کنید شواهد قوی و انباشته‌ای وجود دارد که این بیماری مشترک بین دام و انسان بوده است و این صریحا با نظریه نشت آزمایشگاهی در تضاد است. احساس نمی‌کنید که پرونده بسته شده است.

فائوچی: من احساس می‌کنم تا زمانی که اثبات قطعی برای یکی یا دیگری نداشته باشید، داشتن ذهنی باز ضروری است. من از همان ابتدا این‌گونه بودم. هر چند انتقادات زیادی علیه من شد؛ اما من سعی می‌کنم، ذهنم را باز نگه دارم. اما من می‌خواهم تفاوت بین ممکن و محتمل را برجسته کنم. اگر به آنچه «ممکن» است نگاه کنید، من کاملا ذهن خود را باز نگه می‌دارم تا زمانی که به اثبات قطعی یکی در مقابل دیگری دست پیدا کنیم. با این حال، به‌عنوان یک دانشمند، نمی‌توانستم انباشت شواهدی را نادیده بگیرم که به نفع یکی در مقابل دیگری (نظریه نشت آزمایشگاهی) است.

ادامه دارد