دیروز نمادهای فولاد مبارکه، سرمایه‌گذاری امید، هلدینگ خلیج فارس، گل‌گهر، پالایشگاه بندرعباس، تاپیکو و سرمایه‌گذاری معادن بیشترین سهم را در افت شاخص به خود اختصاص دادند.

در بازار دیروز در گروه خودرویی خبرگزاری تسنیم در گزارشی در رابطه با تعیین قیمت خودروها خبر از برگزاری جلسه‌ای با حضور خودروسازان، کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی و نمایندگان انجمن قطعه‌سازان خودرو داد. در این جلسه قرار شد دیدگاه‌های اعضای حاضر در جلسه بررسی شود که با بررسی این دیدگاه‌ها پیشنهاد ۱۰ماده‌ای برای ارائه به وزیر صنعت و تصمیم‌گیری وی ‌روی این پیشنهادها ارائه شد. بر این مبنا تصمیم‌گیری لازم برای قیمت‌گذاری خودرو انجام خواهد شد.

در گروه فلزی، رئیس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی با اعلام احتمال تولید بیش از ۲۰۰ هزار تنی از توقف صادرات خبر داد و علت آن‌را تصمیم دولت مبنی بر تامین بازار داخلی اعلام کرد.

حسن حسینقلی با بیان اینکه بیش از ۵۰ هزار تن روی در کارخانه‌ها دپو شده، از توقف صادرات این مقدار محصول خبر داد و به «ایسنا» گفت: توقف صادرات باعث شده کارخانه‌ها برای پرداخت حقوق کارگران و تامین مواد اولیه دچار مشکل شوند تا جایی که بعضی در شرف تعطیلی هستند.

وی افزود: مرداد سال جاری دولت تصمیم گرفت سرب و روی نیز در بورس کالا عرضه شود که این تصمیم با مخالفت تولیدکنندگان روبه‌رو‌ شد. چون فقط ۱۶ واحد از مجموع ۸۳ تولیدکننده فلز روی، عضو بورس کالا بودند و فرآیند عضویت هم حدود دو ماه طول می‌کشد.

این مقام مسوول ادامه داد: در نهایت واحدهای تولیدی بزرگ محصولات را در بورس عرضه کردند اما درپی جلسات متعدد انجمن سرب و روی با وزارت صنعت، واحدهای عرضه‌کننده سرب و روی در بورس کالا مجاز شدند که چهار برابر مقداری که در بورس عرضه دارند، صادر کنند.

حسینقلی با اظهار بی‌اطلاعی از صدور یا عدم صدور اجازه صادرات چهار برابر مقدار روی عرضه شده در بورس کالا،توضیح داد: در حال حاضر حدود۲۰۰۰ تن روی در بورس عرضه شده و چهار برابر آن معادل ۸۰۰۰ تن است، که در مقابل میزان تولید شده بسیار کم است.  وی کاهش قیمت جهانی شمش روی را نیز از ضرر‌های توقف صادرات در ماه‌های اخیر اعلام کرد و گفت: پیش از توقف صادرات سرب و روی، قیمت این محصول در بازار بین‌المللی ۳۴۰۰ دلار بود اما در حال حاضر قیمت آن حدود ۲۶۰۰ دلار است که حدود ۸۰۰ دلار در هر تن به ضرر درآمد کشور شده است. وی با بیان اینکه در ۱۲ سال گذشته واردات روی انجام نشده و هیچ مشکلی در تامین بازار داخل نیز وجود نداشته، ادامه داد: انجمن طی سال‌های گذشته قیمت روی را پایین نگه داشته تا واردات آن صرفه اقتصادی نداشته باشد. بنابراین بازار پیش از تصمیم دولت تنظیم بود و نیازی به توقف صادرات نیست.

حسینقلی از احتمال تولید بیش از ۲۰۰ هزار تن سرب و روی در سال جاری خبر داد و گفت: تولید سالانه روی در سال گذشته ۱۸۰ هزار تن بود که حدود ۲۵ هزار تن از آن در داخل مصرف شده است.  وی پیشنهاد داد صادرات روی آزاد شود و هر واحد تولیدی مجاز باشد حداکثر ۸۰ درصد از تولیدات را صادر کند و انجمن هم متعهد می‌شود همچون سال‌های گذشته هیچ گونه کمبودی در بازار داخل رخ ندهد و قیمت این محصول نیز از قیمت جهانی بیشتر نشود.  

در گروه بانکی، یک مقام آگاه بانک مرکزی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: موضوع راه‌اندازی سامانه‌ پیام‌رسان مالی جایگزین سوئیفت در حال پیگیری است و در این زمینه با برخی کشورها در حال همکاری هستیم. به گفته وی بانک‌های خارجی در حال اتصال هستند و یک به یک به این سامانه جایگزین متصل می‌شوند. در حال حاضر همه بانک‌های ایرانی به این سامانه متصل شده‌اند.

در اخبار پیرامونی بازار سهام نیز اعلام شد بر اساس ابلاغیه جدید بورسی سازمان مالیاتی، ۳۰ شرکت با تایید سازمان بورس، فرابورس و همچنین بورس کالا مشمول بخشودگی مالیاتی ماده ۱۴۳ قانون مالیات‌های مستقیم شده‌اند.

در مجموع بازار دیروز بازاری به شدت منفی بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به ۷۴۷میلیارد تومان و در فرابورس به ۴۵۱میلیارد تومان بالغ شد.

فرابورس نیز معاملات منفی را روز گذشته تجربه کرد و آیفکس با افت حدود ۳۲ واحدی (معادل ۶۵/ ۱ درصد) یکی از روزهای ضعیف خود را پشت سر گذاشت. نکته قابل‌توجه در این بازار خودنمایی سهام تازه‌وارد بود. به‌طوری که دو نماد «شبصیر» و «کگهر» با صف خریدهای قدرتمند رشد حداکثری قیمت‌ها (۵ درصد) را تجربه کردند.

به این ترتیب، پتروشیمی قائد بصیر با صف خرید بیش از ۲۴ میلیون سهمی معاملات خود را به پایان رساند. سنگ آهن گهرزمین نیز که نخستین روز معاملاتی پس از عرضه اولیه را تجربه می‌کرد در پایان با صف خرید بیش از ۱۷۷ میلیون سهمی همراه شد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس