به گزارش روابط‌عمومی اتاق تهران، در آغاز این نشست، محسن بهرامی‌ارض‌اقدس با بیان اینکه سالانه در حدود ۸۳۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید می‌شود، گفت: اولویت ما تامین گوشت مورد نیاز کشور از طریق تولیدات داخلی است و در صورتی که در برخی مقاطع به‌صورت فصلی نیاز به تامین گوشت وجود داشته باشد، کشورهای ترکمنستان و ارمنستان در زمره تامین‌کنندگان گوشت موردنیاز کشور ما قرار دارند، استرالیا نیز در صورت برخورداری از مزیت قیمتی می‌تواند در کنار دیگر کشورها در زمره تامین‌کنندگان گوشت ایران باشد. وی با اشاره به اینکه روزانه بالغ بر ۱۰۰ تن گوشت قرمز نیاز تنظیم بازار کشور در این بخش است، افزود: تاکنون واردات گوشت قرمز از استرالیا به‌صورت لاشه بوده که هزینه‌ بالای حمل‌ونقل، منجر به افزایش قیمت تمام شده این محصول در بازار ‌شده است. به همین دلیل در صورت تایید سازمان دامپزشکی کشور و با توجه به ذائقه مصرف در داخل، پیشنهاد شد که از این پس واردات گوشت از استرالیا به‌صورت بسته‌بندی‌های وکیوم باشد.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران نیز سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور را ۱۱ کیلوگرم برای هر نفر، اعلام کرد و گفت: درحال‌حاضر میزان واردات این محصول به کشور سالانه۹۰ تا ۱۰۰ هزار تن است تا جوابگوی نیاز داخل باشد. کاوه زرگران عنوان کرد که با توجه به پیش‌بینی افزایش جمعیت کشور تا سال۱۴۰۰ و لزوم حفظ سرانه مصرف فعلی گوشت کشور، میزان مصرف گوشت قرمز در کشور به ۹۷۰ هزار تن در سال خواهد رسید. وی ارزش بازار گوشت قرمز کشور را ۷ میلیارد دلار اعلام کرد.

وی دلیل پایین بودن سهم استرالیا در بازار گوشت ایران را عدم امکان تراکنش‌های مالی و قیمت بالای محصولات این کشور دانست و افزود: به‌رغم کاهش تعرفه واردات گوشت قرمز به کشور، نرخ محصولات استرالیا در مقایسه با کشورهای همسایه گران‌تر است. زرگران با تاکید بر اینکه سیاست کلی کشور ما بر خودکفایی و استفاده از محصولات تولید داخل قرار گرفته است، گفت: در حوزه واردات نیز اولویت کشور ما بر واردات دام زنده و سپس به‌صورت کشتار است و طرف استرالیایی نیز در صورتی که تمایل به افزایش سهم خود از بازار ایران را دارد، باید خود را با شرایط حاکم بر این بازار وفق دهد. در ادامه این نشست، مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی معاونت بازرگانی وزارت جهادکشاورزی، با بیان اینکه درحال‌حاضر تعرفه واردات گوشت گاوی ۱۲ و گوشت گوسفندی ۵ درصد است، گفت: تقاضای بازار ایران، گوشت گرم گوسفندی بره زیر یک سال است و مقامات سازمان کشاورزی و دامپروری استرالیا باید این موضوع را مورد توجه قرار دهد. سیدجمال مدرسی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی کشور، در زمینه واردات گوشت گوسفندی از استرالیا بر رعایت سن و جنسیت محصول تاکید جدی دارد، افزود: استرالیا اگر قصد دارد با بازار گوشت ایران همکاری کند، باید روی قیمت‌ها تجدیدنظر جدی داشته باشد.

وی با بیان اینکه دولت استرالیا باید تسهیلات مناسبی در اختیار صادرکنندگان گوشت این کشور برای همکاری با بازار ایران قرار دهد، گفت: نرخ حمل‌ونقل صادرات گوشت استرالیا به ایران بالا است. مدرسی در ادامه، حداکثر نرخ تحویل گوشت قرمز در ایران را برای طرف استرالیایی اعلام کرد و افزود: شرایط همکاری ایران تحویل گوشت گوسفندی گرم در فرودگام امام خمینی(ره) به ازای هر کیلوگرم حداکثر ۵ دلار است. در ادامه، مدیرکل تامین دام شرکت پشتیبانی دام کشور نیز یکی از جدی‌ترین مشکلات واردات گوشت قرمز از استرالیا را محدودیت‌های پروازی به کشور عنوان کرد و گفت: درحال‌حاضر، گوشت لاشه گوسفندی از استرالیا از طریق هواپیما و از مسیرهای تایلند، قطر و امارات در حجم ۶۰ تن در روز وارد تهران می‌شود که این میزان تنها پاسخگوی نیمی از نیاز پایتخت است. منوچهر توسلی با بیان شرکت پشتیبانی دام کشور تمایلی به دخالت در واردات دام و گوشت به‌صورت مستقیم ندارد، گفت: در صورتی که مشکلات موجود برطرف نشود ناچار به عقد قرارداد با شرکت‌های استرالیایی برای تامین گوشت کشور هستیم و درحال‌حاضر نیز با چهار شرکت از این کشور در سال ۹۶ تفاهم‌نامه همکاری داریم که تنها ۲ شرکت توانسته‌اند به همکاری‌ها ادامه دهند. در ادامه این نشست، مسوول بخش‌خاورمیانه و شمال آفریقا در وزارت کشاورزی و منابع آب استرالیا از روش جدید این کشور برای صادرات گوشت قرمز به ایران خبر داد و گفت: در این روش به‌جای لاشه‌های گرم، گوشت قرمز در بسته‌بندی‌های وکیوم شده و از طریق کشتی و مسیر دریایی به ایران صادر می‌شود که هزینه‌های نهایی را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد. جرالد سیبا، با بیان اینکه بسته‌بندی‌های وکیوم گوشت از ماندگاری بالایی نیز برخوردار است، افزود: تاکنون محصولات خود را به‌صورت لاشه تازه و گرم و از طریق مسیر هوایی به ایران صادر می‌کردیم و این آمادگی را داریم که شیوه دیگری را در پیش بگیریم. همچنین، جیمز والنر دیگر نماینده بخش کشاورزی و منابع آب دولت استرالیا در سخنانی، برخی قوانین و مقررات ایران در واردات گوشت از استرالیا را عاملی مهم در بالا بودن قیمت‌ها نسبت به سایر کشورها، عنوان کرد و گفت: دولت ایران، صرفا تاکید دارد که خرید گوشت قرمز از کشتارگاه‌هایی در استرالیا صورت گیرد که استانداردهای اتحادیه اروپا را دارد، درحالی‌که در این کشور کشتارگاه‌های فراوانی وجود دارد که مورد تایید استاندارد دولت استرالیا است.