در ابتدای این جلسه عبدالمجید نیک‌نام جهرمی به تشریح گزارش عملکرد هیات‌مدیره برای سال مالی ۹۶ پرداخت و گفت: شرکت طی سال گذشته معادل سه میلیون و ۷۲۰ هزار و ۶۲۸ تن تولید سیمان و کلینکر داشته است.  نیک‌نام افزود: شرکت در سال مالی ۹۶ معادل دو هزار و ۵۳۶ میلیارد و ۱۳۳ میلیون ریال فروش سیمان و کلینکر داشته است. همچنین صادرات انواع سیمان و کلینکر شرکت یک میلیون و ۵۰ هزار و ۹۷ تن به ارزش یک هزار و ۳۵ میلیارد و ۶۳۸ میلیون ریال بوده است.

15 (3)

فعالیت اصلی شرکت

* ایجاد و تاسیس کارخانه‌های تولید سیمان و صنایع جنبی وابسته به آن، تهیه و تامین کلیه مواد و وسایل، دستگاه‌ها و ماشین‌آلات موردنیاز این صنایع از داخل  و خارج کشور و بهره‌برداری از آن.

* اکتشاف و استخراج و بهره‌برداری از کلیه معادن موردنیاز این صنعت از قبیل سنگ‌آهک، خاک‌رس، سنگ‌گچ، سنگ‌آ‌هن، سیلیس و...

* تاسیس شرکت‌های جدید یا سهیم شدن در شرکت‌های موجود در جهت تعقیب اهداف شرکت.

* انجام کلیه معاملات و عملیات مجاز صنعتی و تولیدی وبازرگانی اعم از داخلی و خارجی (صادرات و واردات) ازجمله صدور خدمات فنی و مهندسی و کالاهای تولیدی کارخانه‌های سیمان و شرکت‌هایی که به نحوی از انحا در آنها سهیم بوده یا مشارکت داشته باشد به خارج از کشور.

* وارد شدن در معاملات سازمان بورس، سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت نزد بانک‌ها، خرید و فروش اوراق قرضه یا مشارکت

* به طور کلی شرکت می‌تواند به کلیه عملیات و معاملات مالی و تجارتی و صنعتی و خدماتی که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم به تمام یا هر یک از موضوعات فوق مربوط باشد مبادرت کند.

در سال مالی ۱۳۹۶ مقدار ۸۶۴.۶۶۲ تن کلینکر و مقدار ۶۸۷.۶۴۸ تن سیمان در خط I و مقدار ۱.۳۳۵.۴۶۹ تن کلینکر و ۸۳۲.۸۴۹ تن سیمان در خط II تولید شده است.

فعالیت‌های شرکت طی سال مالی۹۶

* تولید ۲.۲۰۰.۱۳۱ تن کلینکر طی سال مالی۹۶

* تولید ۱.۵۲۰.۴۶۷ تن سیمان طی سال مالی۹۶

* تحویل ۱.۵۲۷.۵۳۵ تن سیمان طی سال مالی۹۶

* تحویل ۸۱۶.۲۶۱ تن کلینکر طی سال مالی۹۶

* فروش ۲.۵۳۶.۱۳۳ میلیون ریال سیمان و کلینکر طی سال مالی۹۶

* صادرات ۱.۰۵۰.۰۹۷ تن انواع سیمان و کلینکر به ارزش ۱.۰۳۵.۶۳۸ میلیون ریال

* کسب حدود ۳۰۷ میلیارد ریال سود (قبل از کسر مالیات) که حدودا معادل ۴۷ درصد سرمایه ثبت شده شرکت است. لازم به ذکر است که سود عملیاتی سال ۱۳۹۶ معادل مبلغ ۴۲۷ میلیارد ریال است.

* کسب ۶۹۸ میلیارد ریال سود ناخالص طی سال مالی ۱۳۹۶

* تمدید گواهینامه IMS در ممیزی مراقبتی توسط شرکت توف نورد

* اجرای برنامه‌های عملیاتی و پروژه‌های بهبود منطبق با استراتژی سازمان

* دریافت عنوان واحد نمونه کیفیت از طرف اداره کل استاندارد استان خوزستان

* اقدامات اصلاحی روی الکتروفیلترهای خط یک و دو جهت رساندن خروجی غبار به پایین‌تر از سطح استاندارد.

سود خالص هر سهم  (EPS) در سال ۱۳۹۶، با توجه به مبلغ ۲۷۳.۷۷۱ میلیون ریال و با سرمایه ۶۵۰ میلیون سهم معادل ۴۲۱ ریال است. ضمنا سود خالص هر سهم برای سال ۱۳۹۵ معادل ۲۷۴ ریال بوده است.

عملکرد واحد فروش

استان خوزستان به دلیل موقعیت مناسب در کشور در زمینه ساخت و سازهای عمرانی و پروژه‌های نفت و گاز یکی از بازارهای مهم برای عرضه سیمان در کارخانه‌های خارج از استان است. در این راستا شرکت‌های رقیب اقدام به ارائه محصولات خود به این استان می‌کنند. اختلاف قیمت حداقل ۶۰ هزار ریال در سیمان پاکتی و ۱۰۰ هزار ریال در سیمان فله در هر تن و فروش اعتباری ۴ تا ۶ ماهه رقبا یکی از چالش‌های مهمی است که شرکت سیمان خوزستان را در حفظ و افزایش سهم بازار سنتی خود با مشکلات فزاینده‌ای روبه‌رو کرده است. واحد بازاریابی و فروش سیمان خوزستان در راستای وظایف ذاتی خود به‌عنوان نقطه تمرکز و مرکز ثقل برنامه‌ریزی فروش و کسب درآمد برای شرکت براساس استراتژی کلان شرکت و اولویت‌بندی عوامل تاثیرگذار به ترتیب ذیل عمل کرده است.

۱- توسعه محصول (استمرار و بهبود و ارتقای کیفیت محصولات موجود و تولید محصول جدید مطابق ذائقه مشتریان و مصرف‌کنندگان)

۲- توسعه و رسوخ در بازار (ارائه و عرضه محصولات به مناطق جغرافیایی جدید)

۳- کنترل قیمت تمام شده برای رقابت با سایر رقبا

۴- کنترل و تثبیت سهم بازار با تدوین برنامه‌ها واعمال سیاست‌های تنظیم بازار با رویکرد افزایش کیفیت محصول و خدمات قابل درک توسط مشتریان و مصرف‌کنندگان

۵- حضور موثر در کارگروه‌ها و کارگروه‌های مشترک با سایر کارخانه‌های سیمان در راستای تثبیت قیمت فروش محصولات و جلوگیری از کاهش قیمت در بازار (سرگروه کارگروه جنوب غرب کشور با حضور ۱۲ شرکت سیمانی)

۶- پایش عملکرد میدانی و نقطه به نقطه عوامل توزیع عمده به صورت دوره‌ای و رصد عملکرد سایر رقبا در بازار استانی و فرااستانی

۷- شناسایی پروژه‌های عمرانی و سیمان‌بر و برنامه‌ریزی مدون و مستمر برای مشارکت در تامین محصولات سیمانی موردنیاز آن پروژه‌ها

۸- تدوین چشم‌انداز بازارهای صادراتی و تثبیت سهم بازار صادراتی از کل صادرات کشور (سیمان و کلینکر) ۸ درصد در سال‌های ۹۵ و ۹۶ (براساس آمار سیماب)

برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف مطابق با بودجه مصوب سال ۹۷ شرکت سیمان خوزستان

۱- در خصوص برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف مطابق با بودجه مصوب سال ۹۷ شرکت و کنترل قیمت تمام‌شده محصول تولیدی، برنامه‌هایی نظیر برگزاری کمیته‌های مشترک با واحدهای ستادی و فنی، برگزاری همایش‌های مستمر با مشتریان و مصرف‌کنندگان محصولات کارخانه، فعال‌سازی واحد مهندسی فروش و CRM و تدوین برنامه جامع بازاریابی و فروش از جمله اقدامات در نظر گرفته شده است.

۲- پروژه تحقیقات بازار داخلی و صادراتی با هدف افزایش وفاداری مشتریان و مصرف‌کنندگان و توسعه بازار محصولات و همچنین پروژه تحقیق در خصوص تولید محصولات جدید با در نظر  گرفتن شرایط بازار و تجاری‌سازی آن مورد توجه قرار گرفته است.

۳- ارتقای سطح دانش عمومی پرسنل در حوزه فروش و بازاریابی و برگزاری سمینارهای علمی و آموزشی مشترک با مشتریان کارخانه نیز از جمله برنامه‌های کلان در سال ۹۷ خواهد بود.

سیستم‌های مدیریتی

* سیستم مدیریت یکپارچه (I.M.S)

* سیستم مدیریت کیفیت (ISO ۹۰۰۱:۲۰۰۸)

* سیستم مدیریت زیست‌محیطی (ISO ۱۴۰۰۱:۲۰۰۴)

* سیستم ایمنی و بهداشت شغلی (OHSAS ۱۸۰۰۱-۲۰۰۸)

چشم‌انداز:

ایجاد ارزش پایدار برای ذی‌نفعان از طریق سرآمدی فرآیندهای سازمان

ارزش‌های سازمانی:

 مسوولیت‌پذیری،  مشارکت،  تعلق سازمانی،  شایستگی

عمده‌ترین برنامه‌های جاری سیمان خوزستان

- استقرار مدیریت ریسک کسب و کار سازمان

- پایش شاخص‌های استراتژیک بر مبنای مدل BSC

- تمدید گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) از سوی شرکت توف نورد

- تمدید گواهینامه مدیریت آزمایشگاه از سوی شرکت TURKAK

- اجرای سیستم جانشین‌پروری

- انجام مطالعات محیطی در حوزه بازاریابی و فروش و تحلیل رقبا

- بهینه‌سازی سیستم توزین و فروش و یکپارچه‌سازی سیستم باربری

- اقدام در طراحی نرم‌افزار سیستم بودجه

- بهبود زیرساخت امنیت اطلاعات

- مدیریت قیمت تمام‌شده

- بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل

- مدیریت اثربخش فرآیندها

- مدیریت نقدینگی

پیش‌بینی سودآوری سال ۱۳۹۷:

پیش‌بینی می‌شود شرکت در ۱۳۹۷ به میزان ۲.۴۰۰.۰۰۰ تن کلینکر و مقدار ۱.۸۰۰.۰۰۰ تن انواع سیمان به شرح زیر تولید کند.

15 (4)