نوریان گفت: در روش قدیمی که در بیشتر واحدهای تولید شمش فولاد مرسوم است، آهن اسفنجی به صورت کاملا سرد وارد کوره‌های ذوب می‌شود که برای ذوب آن نیاز به مصرف برق بیشتری است، اما در روش ‌هات شارژ، آهن اسفنجی قبل از سرد شدن و با دمای ۶۵۰ درجه وارد کوره می شود و در نتیجه مصرف برق کاهش می‌یابد. علاوه بر آن در مصرف سایر اقلام از جمله الکترود که یکی از گران‌ترین تجهیزات ذوب فولاد است و نیز نسوز‌ها، صرفه‌جویی می‌شود. مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اضافه کرد: یکی از ویژگی‌های دیگر در طراحی این واحد تولیدی، پیاده‌سازی سیستم خنک‌کننده‌های مدار بسته است که از هدر رفتن آب جلوگیری می‌کند، با اجرای این روش بالغ بر ۴۵ درصد در مصرف آب نیز صرفه‌جویی می‌شود. مهندس نوریان در ادامه افزود: واحد مگا مدول احیاء مستقیم چادرملو قرار بود تا پایان شهریور ماه امسال به بهره برداری برسد، اما به دلیل مشکلات ترخیص کالا در گمرکات کشور بخشی از تجهیزات این واحد با تاخیر تحویل شد، اما خوشبختانه در حال حاضر همه تست‌های اولیه با موفقیت انجام شده و این واحد آماده افتتاح رسمی است.

 وی با یادآوری اینکه هر دو واحد فولادسازی و احیای چادرملو در اوج تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی کشور ساخته شده و بخش اعظم تجهیزات آن با بهره‌گیری از توان متخصصان و تولیدکنندگان داخلی بومی‌سازی شده است، افزود: کارخانه فولاد چادرملو در سال گذشته به بهره برداری رسید و تا پایان سال‌جاری بیش از ۸۰۰ هزار تن شمش فولاد تولید خواهد کرد که این میزان بیش از برنامه پیش‌بینی شده است. وی اظهار امیدواری کرد با وارد مدار شدن واحد احیای مستقیم چادرملو در سال آینده ظرفیت تولید شمش فولاد چادرملو نیز از مرز یک میلیون تن عبور کند. نوریان مهم‌ترین دستاورد این اقدامات توسعه بخش را خود اتکایی چادرملو در تامین مواد اولیه در هر مرحله تولید، کاهش هزینه‌های حمل و نقل مواد اولیه و صرفه جویی در انرژی عنوان کرد و گفت: همه این اقدامات موجب افزایش راندمان و کاهش هزینه تولید و در نتیجه، افزایش سودآوری شرکت خواهد بود که اتفاق مبارکی برای سهامداران حقیقی و حقوقی این شرکت است .

دوراندیشی و حاشیه امن در چادرملو

مهندس محمود نوریان در خصوص تاثیرات نوسان نرخ ارز بر روند فعالیت‌های شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: مدیران شرکت چادرملو در حدّ امکان، پوشش تاثیرات نوسان نرخ‌های ارزی را در برنامه‌های شرکت، پیش‌بینی کرده‌اند و تمام تلاش شرکت برای استفاده از تخصیص ارز در قالب سیاست‌های جاری بانک مرکزی معمول شده است، اما بی‌تردید در بهای تمام شده محصولات تولیدی مؤثر خواهد بود. این تاثیرات قیمتی با توجه به ترکیب هزینه‌های شرکت به طور عمده، بر روی هزینه تامین مواد اولیه کمکی شمش فولاد و قطعات و لوازم یدکی با منشاء تامین کننده خارجی، تاثیر خواهد گذاشت. مدیر عامل چادرملو افزود: خوشبختانه با تمهیدات پیش‌بینی شده، قبل از آغاز تحریم‌های جدید، شرکت توانسته است با تامین به موقع قطعات و لوازم یدکی پر مصرف خارجی، تا حدی آثار منفی تحریم‌ها را در کوتاه مدت کاهش دهد. نوریان اضافه کرد: مقدار موجودی‌های فعلی قطعات و لوازم یدکی پر مصرف خارجی به میزان ۲ سال مصرف ماشین‌آلات و تجهیزات معدن، کارخانه‌های تولید کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و فولاد را تامین و از این لحاظ، شرکت در حاشیه امنیت نسبی قرار دارد.

تشکیل ستاد بومی سازی شرکت

 مهندس نوریان افزود :در سال ۱۳۸۹ ستاد بومی سازی در چادرملو تشکیل شد که هدف مهم آن، رسیدن به خود کفائی، شناسایی توانمندی‌های شرکت‌های داخلی، ایجاد و تکمیل بانک اطلاعاتی در بخش‌های طراحی، ساخت، برنامه‌ریزی، هزینه‌یابی، مهندسی معکوس،‌ تدارک و اجرا و در نهایت کنترل کیفی و راه‌اندازی و نیز رشد توان رقابت پذیری و استفاده از مزیت‌های اقتصادی بود. وی گفت: طی سال‌های اخیر با حمایت از سازندگان داخلی و برنامه‌هایی که جهت تامین قطعات و لوازم یدکی ساخت داخل کشور انجام داده‌ایم، نه تنها موجبات کاهش توقفات در اثر فرسودگی قطعات وارداتی شده‌‌ایم، بلکه شرایط افزایش تولید در واحدهای فرآوری سنگ‌آهن خود را نیز ارتقاء بخشیدیم، به‌طوری‌که ظرفیت ۳ خط تولید کنسانتره سنگ آهن را که هر یک دارای یک‌ میلیون و ۴۰۰ هزارتن بودند به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن ارتقاء بخشیدیم و با بهره‌گیری از همین تجربه و تخصص توانستیم ۲ خط جدید تولید کنسانتره یعنی خطوط ۴ و ۵ را با ظرفیت اسمی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن طراحی و به بهره‌برداری برسانیم و در مجموع ظرفیت تولید ۵ خط کنسانتره را از ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن افزایش دهیم . همچنین به همین شیوه موفق شدیم ظرفیت تولید گندله در واحد گندله سازی مجتمع صنعتی چادرملو را از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ۴ میلیون تن ارتقاء بخشیم.

وی با تاکید بر اینکه تمامی قطعات ساخته شده داخلی علاوه بر قابلیت رقابت‌پذیری با قطعات خارجی، همواره از کیفیت و راندمان کاری بالاتری نیز برخوردار هستند افزود: این شرکت به منظور شناسایی قطعات یدکی و یافتن سازندگان داخلی و تعیین نیازهای مجتمع‌های معدنی و صنعتی چادرملو به لوازم و قطعات یدکی، کنترل و بازرسی قطعات در حال ساخت و همچنین بازرسی قبل از ارسال به کارخانه‌ها و بازرسی مجدد در محل کارخانه‌ها، از مشاورین مجرب و کار آزموده داخلی بهره‌گیری کرده و با حمایت از این سازندگان، در حال حاضر هر یک از آنها دارای اعتبار و جایگاه بالای در سطح کشور و جهان قرار گرفته اند و حتی به جمع صادرکنندگان تجهیزات و تکنولوژی به خارج از کشور پیوسته‌اند.

02 (2)

تعهد چادرملو به حفظ محیط زیست

مدیر عامل چادرملو در خصوص اقدامات و تعهدات این شرکت در امور زیست محیطی نیز گفت: یکی از چالش‌هایی که همواره تمامی معدنکاران و فعالان حوزه صنعتی با آن روبرو هستند، مباحث زیست محیطی است که به نوعی فعالیت این بخش را با مشکل مواجه کرده و در بسیاری از موارد منجر به تعطیلی فعالیت معادن شده است، اما چادرملو با اختصاص بودجه‌هایی مشخص برای حفظ محیط زیست توانسته ضمن توجه به این مقوله مهم به توسعه اقتصادی و صنعتی منطقه نیز بپردازد. شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به عنوان یک شرکت ایرانی فعال در بورس اوراق بهادار تهران، در خط مشی خود به موضوع محیط زیست اشاره کرده و بر اساس آن استاندارد مدیریت زیست‌محیطی «ISO۱۴۰۰۱-۲۰۰» را در نظر گرفته و در راستای توسعه پایدار و حفظ محیط زیست، تامین سلامتی و ایمنی نیروی انسانی را هدف اصلی خویش قرار داده است.

بخشی از اقدامات زیست محیطی چادرملو

- درختکاری ۵۱۸ هکتار از گونه‌های مثمر و غیر مثمر و مقاوم در شرایط کویری در مجتمع صنعتی چادرملو در اردکان یزد.

 - استفاده از تجهیزات غبارگیر و فیلترهای کیسه‌ای در کارخانه گندله‌سازی اردکان به منظور کاهش میزان ذرات آلاینده محیط‌زیست.

 - ایجاد ۸۵ هکتار فضای سبز با گونه مختلف درخت و گیاهان مقاوم در کویردر مجتمع معدنی چادرملو.

 - ایجاد آبشخور برای حیوانات و حیات وحش در کویر.

 - ساخت ابنیه برای محیط بانان پناهگاه حیات وحش دره انجیر – نی باز

 - بهره برداری از آب شور چاله ساغند و تصفیه آن و جایگزین با آب شیرین بهاباد

 - همکاری در تامین نیروی محیط بانان منطقه

 - خرید و نصب ایستگاه کامل سنجش آلودگی هوا در شهر اردکان

 - اجرای برنامه جداسازی زباله‌های خانگی شامل پسماندهای آلی، شیشه و کاغذ (ازمبدا تولید)

 - ارائه پروژه‌های مرتبط با حفاظت از محیط زیست در بخش تحقیق و توسعه (R&D)

- استفاده از سیستم تر در کارخانجات فراوری سنگ‌آهن جهت کاهش ورود ذرات گرد و غبار به محیط بیرون

مشارکت در طرح شیرین‌سازی و انتقال آب خلیج فارس

 به گفته نوریان، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با اعتقاد راسخ به ارتقاء شاخص‌های زیست‌محیطی نه تنها با رعایت الزامات مصرح در قانون برای کاهش آلاینده‌های ناشی از فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی خود اقدام کرده، بلکه تدابیری فراتر از وظایف برای پیشگیری از بحران‌های آتی را نیز اتخاذ کرده است. از جمله این اقدامات حیاتی، پیش‌بینی بحران آینده کشور به ویژه مناطق کویری در تامین آب بوده است. این شرکت همراه با دو شرکت گل‌گهر و مس سرچشمه با تدبیری دوراندیشانه از چند سال پیش اقدام به عملی ساختن طرح شیرین‌سازی آب خلیج‌فارس و انتقال به مناطق مرکزی ایران از جمله استان یزد و شهرستان اردکان کرده است. چادرملو و ۲ شرکت گل‌گهر و مس سرچشمه برای اجرای این طرح عظیم ملی و استراتژیک ، ۱۵ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری پیش‌بینی کرده‌اند که تاکنون بخشی از آن را تامین و پرداخت کرده‌اند.   وی افزود: با اجرای این طرح، سالانه ۴۰ میلیون متر مکعب آب به شهرستان اردکان منتقل می‌شود که قادراست علاوه بر تامین آب موردنیاز صنایع، آب شرب اهالی را نیز تامین کند.

طرح جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب شهر اردکان و انتقال به مجتمع صنعتی

همچنین یکی از طرح‌های بزگ و زیر بنایی توسعه بخش چادرملو پروژه احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر اردکان و انتقال بخشی از آن به مجتمع صنعتی چادرملواست. این طرح تاثیر قابل توجهی در ارتقای سطح بهداشت ساکنین شهر و نیز جلوگیری ازهدر رفت آب دارد، و برای اجرای این طرح در اردکان مبلغ یک‌ هزارو ۹۳۹ میلیارد ریال هزینه کرده است. نباید فراموش کرد این پروژه‌های زیر بنایی که منافع آن برای عامه است اقداماتی فراتر از وظایف یک شرکت صنعتی است.

ساخت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی اردکان

اقدام دیگر چادرملو که با هزینه بیش از ۱۳ میلیارد ریالی اجرا شده است ، ساخت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی در شهرستان اردکان با هدف تامین نیاز برق مصرفی واحد‌های صنعتی مستقر در این منطقه و سایر مصرف کنندگان کشور بوده که به اتمام رسیده ودر حال حاضر در مدار شبکه سراسری برق قرار گرفته است .

مشارکت با بخش خصوصی در اجرای طرح‌های تولید فولاد

محمود نوریان سپس به طرح‌های مشارکتی چادرملو اشاره کرد و گفت: در راستای مصوبات هیات مدیره و در جهت مشارکت با بخش‌هـای خصوصی، این شرکت اقدام به مشارکت در سرمایه شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان بـه میزان ۳۰ درصد، شـرکت آهـن و فولاد ارفع به میزان ۴۳ درصد و شـرکت صنـایع آهـن و فولاد سَرمد اَبرکوه به میزان ۶۵ درصد سهام کرده است. همچنین چادرملو در اجرای طرح احداث کارخانه تولید الکترود گرافیتی با ظرفیت ۳۰ هزار تن در سال ، به میزان ۲۷ درصد در سهام آن ، مشارکت کرده که در مرحلۀ قبل از بهره‌برداری است.

رشد سود قابل توجه ۲۱۴ درصدی نماد کچاد

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در پایان در پاسخ به این سوال که این شرکت با نماد (کچاد) در حال حاضر چه جایگاهی در بازار سهام دارد گفت: روند سودآوری چادرملو که از سال ۹۴ سیر صعودی داشته طی سال جاری نیز سرعت بیشتری یافته و طی دوره سوددهی و گزارش عملکرد، جزء ۱۰ شرکت برتر بورس قرار گرفته است. وی افزود: براساس میزان نقد شوندگی و حجم دادوستد در بازار سرمایه ایران این شرکت در گزارش ۹ ماهه منتهی به ۳۰/ ۰۹/ ۱۳۹۷ توانسته بیش از ۵۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال درآمد کسب کند که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۳۷ درصد افزایش یافته و سود خالص شرکت نیز با رشد ۲۱۴ درصدی به مبلغ ۲ هزار و ۲۰۳ میلیارد ریال رسیده که بر این اساس می‌توان گفت سود هر سهم به میزان ۶۵۸ ریال افزایش یافته است.

نوریان تصریح کرد: شرکت چادرملو همچنین درصدد افزایش سرمایه از مبلغ ۳۳ هزار و ۵۰۰  میلیارد ریال به ۶۷ هزار میلیارد ریال بوده و بر این اساس، اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیات مدیره در مورخ ۲۳/ ۰۸/ ۱۳۹۷ در سامانه کدال قرار گرفته و تشریفات قانونی این افزایش سرمایه در حال انجام بوده که هدف از این افزایش سرمایه، جبران مخارج سرمایه‌گذاری در بهره‌برداری از معادن جدید و جبران مخارج مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر است.

02 (3)