• نقش بنگاه‏های اقتصادی در ایفای مسوولیت اجتماعی

  حسین طالبی مدیر روابط عمومی‌ شرکت معدنی و صنعتی چادرملو
  مسوولیت اجتماعی تکلیفی است که همه اقشار یک جامعه نسبت به انجام آن موظف و مکلف هستند، حال نسبت، میزان و نوع آن متناسب با جایگاه و موقعیت اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است. هنگامی‌که هر یک از افراد جامعه برای حمایت از نیازمندان یا در امور زیست‌محیطی مشارکت می‌کنند در حقیقت به مسوولیت اجتماعی خود عمل می‌کنند.
 • اکتشاف، اولویت کاری چادرملو در قرن جدید

  مدیرعامل معدنی و صنعتی چادرملو به دنبال توسعه طرح‌های اکتشافی و فرآوری در سطح استانی و ملی است تا به این طریق چشم‌انداز ۱۴۰۴ برای دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد با شتاب بیشتری برای فعالان عرصه معدن و صنایع معدنی محقق شود. ناصر تقی‌زاده از چادرملو به عنوان یک الگوی کامل در تکمیل زنجیره ارزش فولاد یاد کرد و در این باره اظهار کرد: برنامه‌های جدیدی را در حوزه فعالیت اکتشافی این شرکت در سال ۱۴۰۰ در دستورکار داریم که به دنبال آن در حال تهیه ۱۰ دستگاه ماشین حفاری جدید برای مجموعه هستیم. ناصر تقی‌زاده، مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: به تازگی شرکت «امید» را به ثبت رساندیم تا با مشارکت آن، هر پهنه‌ای که در کشور به چادرملو واگذار شد مورد اکتشاف قرار بگیرد. تقی‌زاده، به دستور اخیر وزیر صمت برای آزادسازی پهنه‌هایی که سالیان سال است حبس شده، اشاره کرد و گفت: ‏این تصمیم جای امیدواری زیادی برای رونق بخشی به اکتشافات در کشور به وجود آورده است. وی خاطرنشان کرد:‏ پهنه‌هایی که چادرملو در سال ۱۴۰۰ قصد اکتشاف در آنها را دارد، بخشی در داخل مجموعه شرکت بوده که مشخص شده‌اند و بقیه خارج از مجموعه است که در حال مذاکره درخصوص آنها هستیم. مدیرعامل چادرملو یادآور شد: درخصوص بحث اکتشاف، تا زمانی که دستگاه‌ها وارد عمل نشوند نمی‌توان نظر قطعی داد. وی تصریح کرد: ‏موضوع اصلی اکتشافات این شرکت، آهن است، اما اگر طی عملیات اکتشاف مواد دیگری نیز کشف کردیم، حاضر به سرمایه‌گذاری هستیم. تقی‌زاده تاکید کرد: میزان سرمایه‌گذاری چادرملو برای اکتشافات در سال آینده بسته به میزان پهنه‌هایی است که در اختیار آن قرار داده می‌شود، اما هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.
 • «ارفع» به باشگاه تولیدکنندگان میلیون‌تنی فولاد می‌پیوندد

  شرکت آهن و فولاد ارفع برای حضور در طرح‌های توسعه‌ای به ویژه در بخش بالا دست زنجیره ارزش فولاد آمادگی خود را به سهامداران عمده اعلام کرده‌است و در صورت موافقت آنها به این بخش ورود خواهد کرد.
 • بالندگی «آهن و فولاد غدیر ایرانیان» در بدو ورود به قرن جدید

  شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در سال‌جاری با توجه اجرای پروژه افزایش ظرفیت کارخانه احیای مستقیم ۸۰۰ هزار تن میدرکس موفق شد در فاز اول این اقدام فناورانه برای نخستین بار در کشور ظرفیت تولید خود را از ۸۰۰ هزار تن به یک میلیون تن در سال افزایش دهد و شعار جهش تولید را به طور واقعی محقق کند. در همین رابطه اسدالله فرشاد، مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان که توسعه بدون توقف را در مسیر این شرکت تعریف کرده و سکان طرح‌های توسعه‌ای مختلف این شرکت را همزمان هدایت می‌کند، در گفت‌وگویی با خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» به تشریح عملکرد، فعالیت‌های توسعه‌ای و ایجاد بازارهای جدید در مسیر پیش روی غدیر ایرانیان پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:
 • افتتاح و بهره برداری از نیروگاه خورشیدی و کمربند سبز عقدا تا اردکان با حضور وزیر صمت

  با افتتاح و راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی چادرملو از سوی وزیر صمت، تولید سالانه ۲۶ میلیون کیلو وات ساعت انرژی الکتریکی به شبکه برق سراسری کشور تزریق می شود.
 • نعمت تحریم برای تولید

  فرداد احمدی نویسنده نشریه
  مصداق عینی ضرب‌المثل «آنچه مرا نکشد قوی‌ترم می‌کند» را می‌توان در صنعت ایران به‌طور عام و در تولیدات لوازم خانگی ایرانی به‌طور خاص دید. اگرچه تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران ضرباتی کاری بر پیکره اقتصاد و تولید ایران وارد کرد، اما این ضربات باعث شدند که هم آگاهی تولیدکنندگان درباره نقاط ضعف و وابستگی‌هایشان به خارج بیشتر شود و درصدد کاهش این وابستگی‌ها بربیایند، هم با محروم شدن ایران از درآمد نفتی، اقتصاد کشور از بیماری‌های همراه با پول نفت رهایی یابد و شمایلی ملی‌تر به خود بگیرد. بدین معنی که تحریم‌ها باعث شدند از صرفه اقتصادی خرید کالاهای وارداتی کاسته شده و تولید داخل و صادرات توجیه‌پذیری قابل قبولی بیابند. از همین منظر است که در حال حاضر شاهد جهش تولید لوازم خانگی هستیم.
 • چند قدم مانده تا صبح

  محمدحسین شاوردی نویسنده نشریه
  در سالی که رو به پایان است، صنعت لوازم خانگی ایران در شاخه‌های مختلف خود وضعیت خاصی را تجربه کرد. افت شدید ریال و صعود بهای ارزهای خارجی که در نتیجه سیاست‌های تورم‌زای یک دهه اخیر، قدرت پول ملی را به یک‌دهم سال ۱۳۹۰ رساند، عامل اصلی این وضعیت بود. از آنجا که چه در بخش قاچاق و چه واردات رسمی، مساله بهای ارزی وسایل خانگی حائز اهمیت است، ده برابر شدن قیمت ارزی همچون دلار در مقابل ریال فشار شدیدی را برای بیرون راندن بازیگران خارجی از بازار ایران وارد کرد. نتیجه نیز این شد که برندهای تازه‌ای متولد شدند، برندهای قدیمی تجدید حیات کردند و تولید وسایل خانگی در انواع مختلف آن از سطح ۹ میلیون به فراتر از ۱۲ میلیون دستگاه هدف‌گذاری شد. عددی که بعید نیست در پایان سال بخش قابل توجهی از آن محقق شود.
 • شوک‌های محیطی

  مرتضی میری رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم خانگی
  صنعت لوازم خانگی از جمله صنایع درآمدزا در جهان است. توسعه این صنعت با توجه به جنبه‌های اقتصادی گسترده آن از قبیل اشتغال و ایجاد ارزش افزوده بالا می‌تواند برای هر کشوری از جمله صنایع اولویت‌دار باشد. صنعت لوازم خانگی با سابقه ۵۰ساله در ایران از چند جهت در نظام اقتصادی کشور دارای اهمیت است. از سویی، نیاز روزافزون کشور به محصولات این صنعت که رابطه‌ای مستقیم با افزایش سطح زندگی، جامعه و رفاه اجتماعی دارد و از سوی دیگر، کارخانه‌های پایین‌دستی تولیدکننده قطعات، تجهیزات و مواد اولیه مورد مصرف این صنعت، بخش بزرگی از ارزش افزوده ایجاد‌شده توسط صنعت را در کشور تشکیل می‌دهد. در این میان اما موانعی وجود دارد که از رقابت‌پذیر شدن این صنعت جلوگیری کرده و روند توسعه این صنعت استراتژیک را کند کرده است.
 • بر مدار خودکفایی

  محبوبه فکوری نویسنده نشریه
  لوازم خانگی، صنعتی که کمتر کسی در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ نام برندی ایرانی را از آن به خاطر می‌آورد. روزی اگر صحبت از تولید برخی محصولات لوازم خانگی در ایران به میان می‌آمد، همه با شک و تردید به ایده آن نگریسته و بر این باور بودند که ایران هیچ‌گاه در تولید برخی از کالاها و لوازم خانگی موفق نبوده و صاحب تکنولوژی نخواهد شد؛ اما اکنون یکی، دو سالی است که موضوع کاملاً برعکس شده است.
 • قوانین بازی رقابتی

  رسول جوراب‌دوز / کارشناس فروش لوازم خانگی
  در بازارهای کنونی که مشتریان برای تنظیم قوانین بازی رقابتی دارای قدرت کافی‌اند، لزوم توجه به کلیه اصول بازاریابی از سوی شرکت‌ها به منظور بقا و موفقیت در هر کسب‌وکاری بیش از پیش احساس می‌شود. در سال‌های اخیر، افزایش انواع محصولات وارداتی در بازار لوازم خانگی از یک‌سو و سیاست دولت در حمایت از محصولات مشابه ساخت داخل از سوی دیگر، باعث ایجاد فضای رقابتی جدیدی در این کسب‌وکار شده است.
 • ویراژ قاچاق

  فرزین محمدی
  در حالی که وزیر صمت از صادرات لوازم خانگی ایرانی به کشورهای همسایه می‌گوید، کاسبان خیابان جمهوری تهران می‌گویند بازار لوازم خانگی نسبت به سه سال گذشته به‌طور متوسط ۷۰ درصد کاهش فروش داشته است. پس از اعمال تحریم‌ها و خروج برندهای معروف از بازار ایران و افت عرضه، قیمت انواع لوازم خانگی افزایش قابل‌توجهی یافت؛ به‌گونه‌ای که نرخ این اقلام در آن سال بیش از سه برابر افزایش یافت. این موضوع باعث نشد مردم به سمت برندهای ایرانی بروند، چراکه تورم تولید نیز باعث شد قیمت انواع لوازم خانگی ایرانی به مرز نرخ لوازم خانگی خارجی نزدیک شود اما بازار آنها هم کساد بود. نیاز به گفتن نیست که دلیل این کسادی قدرت خرید پایین مردم است؛ این موضوع را از کاسبان خیابان جمهوری تا تولیدکنندگان می‌دانند اما گامی برای آن برداشته نشده است.
 • در محاصره لوازم خانگی باهوش

  هلیا عبداله‌زاده مترجم
  با پیشرفت دائم تکنولوژی، برندهای آشپزخانه، اتاق خواب و سرویس بهداشتی در سراسر جهان ماموریت پیدا کرده‌اند تا محصولات نوآورانه و سازگار با محیط زیست را برای ساده‌سازی و بهتر کردن زندگی روزمره ما به بازار عرضه کنند. این محصول می‌تواند یک ماشین لباسشویی باشد که از طریق تلفن همراه شما کنترل می‌شود یا یک یخچال که می‌تواند میوه و سبزیجات شما را برای مدت طولانی‌تری تازه نگه دارد. می‌توان گفت با گذر زمان ما به طور فزاینده‌ای به استقبال زندگی هوشمند رفته‌ایم.
 • شدت رقابت در سال همه‌گیری

  فرزاد مسگری مدیر عامل شرکت اندیشه راهبردی توسعه تنویر
 • اَبر‌تولیدکنندگان لوازم خانگی

  علی درویشان نویسنده نشریه
  لوازم خانگی محصولاتی هستند که برای بهتر زندگی کردن در منزل استفاده می‌شوند. هرچند هنوز هم محل‌های عمومی زیادی وجود دارند که مردم با مراجعه به آنها می‌توانند با هزینه بسیار کم نیازهای خود را برطرف کنند، اما در سال‌های اخیر با تولید انبوه و گسترده این محصولات، رویکرد مردم دنیا تا حدود زیادی تغییر کرده است و این وسایل که سال‌ها به عنوان لوازمی لوکس برای مصرف خانگی محسوب می‌شدند، تبدیل به کالاهایی مصرفی شدند که حقوق یک فرد متوسط کفاف خرید آنها را می‌دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر