شماره روزنامه ۶۰۵۵
|

 • خودکفایی پالایش نفت در ساخت داخلی قطعات

  شرکت پالایش نفت بندرعباس طی دهه‌های گذشته بر اساس سیاست توسعه ساخت داخل و حمایت از تولیدکنندگان و با وجود فشارهای خارجی و تحریم، ریسک پذیرش کالای ایرانی را در بخش‌های حساس این پالایشگاه پذیرفت و در حالی که تکنولوژی در اختیار کشورهای پیشرفته و تولید در انحصار شرکت‌های بزرگ بود، تولید کنندگان داخلی با ابتکار شرکت پالایش نفت بندرعباس بویژه در تهیه نقشه قطعات با استفاده از مهندسی معکوس ، مسیر رقابت با شرکت‌های بین المللی را کوتاه کرد، تا جایی که بسیاری از شرکت ایرانی با حضور در صف مناقصه‌های ساخت داخل در راستای تامین قطعات حیاتی و استراتژیک قرار گرفته اند. حمایت‌های مستمر از شرکت‌های داخلی با ارائه فناوری، مشاوره و تضمین خرید باعث اعتماد به نفس بیشتر تولیدکنندگان و کمک به آنها برای رقابت در بازارهای جهانی شد. تجربه‌ای که در کمتر بخش صنعت و اقتصاد کشور تکرار شده است. در همین زمینه و با توجه به اقدامات موثر و حمایت‌های شرکت پالایش نفت بندرعباس در حوزه ساخت داخل گفتگویی انجام دادیم با دکتر احمد هاشمی مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس که در ادامه می‌توانید چکیده این گفتگو را بخوانید.
 • امام جمعه بندرعباس،موفقیت‌های شرکت صبا فولاد خلیج فارس راستود

  دنیای اقتصاد- بندرعباس-حجت الاسلام والمسلمین محمد عبادی زاده نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس با همراهی احسان دشتیانه مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس و جمعی از معاونین و مدیران این شرکت از کارخانه صبا فولاد خلیج فارس بازدید کرد
 • بندرعباس ظرفیت‌های بسیار زیادی برای پیشرفت دارد

  دنیای اقتصاد- بندرعباس-شهرداربندرعباس گفت: بندرعباس ظرفیت‌های بسیار زیادی برای پیشرفت دارد. مهدی نوبانی درمراسم تجلیل از شهرداران سال‌های دور و نزدیک شهر بندرعباس با تسلیت فرا رسیدن ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین تجلیل از شهرداران را یک وظیفه عنوان کرد و گفت :در سالهای دور و نزدیک شهرداران زیادی در این شهر فعالیت داشته اند و برای توسعه وپیشرفت بندرعباس بسیارکوشیدند.
 • آمادگی نفت آفتاب برای گسترش تعاملات با بانک رفاه

  جلسه مشترک محمد مهدی دوستی، رئیس هیئت مدیره شرکت پالایش نفت آفتاب، با اسماعیل لله‌گانی، مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره بانک رفاه کارگران برگزار شد.دراین نشست که به میزبانی بانک رفاه کارگران برگزار گردید، درباره گسترش تعاملات و مشارکت‌های دو جانبه در سال ۱۴۰۳ گفت‌وگو شد.مسئولان ارشد شرکت پالایش نفت آفتاب گزارشی از فعالیت‌ها و پروژه‌های جاری این شرکت ارائه کردند و بر لزوم حمایت بانک رفاه از صنایع و افزایش همکاری‌ها تأکید کردند. همچنین به فرصت‌های همکاری در زمینه‌های مختلف اشاره و آمادگی شرکت پالایش نفت آفتاب برای گسترش همکاری‌های دوجانبه اعلام شد.در ادامه نشست، طرفین درباره راهکارهای افزایش همکاری‌های متقابل در سال پیش رو تبادل نظر کردند و به موضوعاتی همچون فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک پرداختند.گفتنی است، با ایجاد بسترهای مناسب و بهره‌گیری از فرصت‌های موجود، امکان تعاملات و مشارکت‌های بیشتر در زمینه‌های مختلف بین شرکت پالایش نفت آفتاب و بانک رفاه کارگران فراهم خواهد شد.
 • نقش آفرینی هرمزگان در آینده صنعتی کشور

  محمدخداکریمی/ خبرنگار
  استان هرمزگان به دلیل شرایط خاص جغرافیایی وهمجواری با خلیج فارس و دریای عمان ودسترسی به دریاهای آزاد همواره مورد توجه ارکان نظام و دولتمردان قرارداشته است.این موقعیت ویژه، ازاستان هرمزگان سرزمین فرصت‌های طلایی ساخته است.حمل ونقل دریایی،صادرات و واردات ،ترانزیت کالا وبه عبارتی عملیات بندری،پیشینیه این استان ساحلی بوده به طوری که اقتصاد ایران به آن گره خورده است.فارغ ازتجارت دریایی کشورازطریق بنادراستان به ویژه بندرشهیدرجایی،استان هرمزگان درآستانه یک جهش صنعتی قراردارد.آمارهای اخیرارائه شده ازسوی مسئولان استانی درمراسم‌ها وبرنامه‌های مختلف دهه تولید و تجارت، نشان ازنقش آفرینی این استان درآینده صنعتی کشوردارد.اجرای طرح‌های مختلف صنعتی ومعدنی درگوشه و کناراین استان،هرمزگان را به کارگاه سازندگی ومکانی امن برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی تبدیل کرده است.
 • شرکت پالایش نفت آفتاب؛ واحد نمونه صنعتی

  شرکت پالایش نفت آفتاب با افتخار درهمایش تجلیل از صنعتگران و معدنکاران نمونه هرمزگان، به‌عنوان واحد نمونه صنعتی شهرستان بندرعباس معرفی و مورد تقدیر قرار گرفت.در همایش تجلیل از صنعتگران و معدن‌کاران نمونه هرمزگان که استاندار، نماینده ولی فقیه، نماینده مردم درمجلس، فرمانده سپاه امام سجاد (ع)، رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان و برخی مدیران هرمزگان حضورداشتند شرکت پالایش نفت آفتاب به‌عنوان صنعتگرنمونه بندرعباس معرفی و تجلیل شد. مهندس امین، به‌عنوان نماینده شرکت پالایش نفت آفتاب، لوح سپاس و تندیس واحدنمونه صنعتی را دریافت کرد.درمتن این لوح که به امضای دوستی استاندار و قاسمی رئیس سازمان صمت رسیده، آمده است:
 • تقسیم ۱۶۳۰ ریال سود سهام در مجمع فولاد کاوه جنوب کیش (سهامی عام)

  دنیای اقتصاد- بندرعباس - مجمع‌عمومی عادی سالیانه سهام‌داران فولاد کاوه جنوب کیش (سهامی عام) برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۲ با حضور اکثریت سهام‌داران حقوقی و حقیقی برگزار و صورت‌های مالی این شرکت به تصویب رسید.
 • تجلیل از ۲۷ نمونه صنعتی و معدنی استان هرمزگان

  دنیای اقتصاد- بندرعباس- محمد خداکریمی- استاندار هرمزگان گفت: دردولت سیزدهم ۷ شهرک صنعتی در استان به بهره برداری رسید وسه شهرک صنعتی دیگر هم تا دهه فجر امسال راه اندازی می‌شود.
 • منطقه ویژه خلیج فارس؛ پیشران اقتصاد جنوب کشور

  دنیای اقتصاد بندرعباس- محمدخداکریمی- منطقه‌ی ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از جمله مناطق ویژه‌ی مهم اقتصادی کشور به شمار می‌رود . استقرارواحدهای صنعتی، معدنی و پتروشیمی در منطقه‌ی‌ویژه، دسترسی به آب‌های آزاد و راه‌آهن سراسری و نیز هم‌جواری با بندر شهیدرجایی این امکان را به سرمایه‌گذاران می‌دهد که از بیشترین امکانات و مزایا بهره‌مند شوند. منطقه‌ی‌ویژه اقتصادی خلیج‌فارس یکی از بزرگ‌ترین اسکله‌های تخلیه و بارگیری مواد فله‌معدنی (تا سقف ۱۲۰هزارتن) را در اختیار دارد که به شرکت‌های مختلف در زمینه‌ی صادرات و واردات، خدمات لازم را ارائه می‌دهد. به مناسبت روز صنعت و معدن، گفت وگوی خبرنگارما با «محمدرضا پیرحسینلو» مدیرعامل منطقه‌ی ویژه اقتصادی خلیج‌‌فارس را بخوانید.
 • افزایش تولید و صادرات «سیمان هرمزگان» در سایه محدودیت ها

  دنیای اقتصاد- محمد خداکریمی- شرکت سیمان هرمزگان از صنایع مهمی است که در توسعه اقتصادی کشور و استان هرمزگان نقشی بی بدیل دارد.این شرکت درسال‌های اخیر علیرغم تمام محدودیت‌ها توانسته همواره با تمام ظرفیت به رونق ساخت و ساز به ویژه اجرای طرح نهضت ملی مسکن کمک کند.درهمایش روزصنعت ومعدن،سیمان هرمزگان به عنوان واحدنمونه معدنی استان معرفی وازمهندس منصورنجفی مدیرعامل این شرکت تجلیل شد.درحاشیه این مراسم،مدیرعامل شرکت سیمان هرمزگان در گفت وگویی به پرسش‌های خبرنگاردنیای اقتصاد پاسخ داد که درادامه می‌خوانید:
 • توانمندی ایزوایکو در ساحل و دریا

  دنیای اقتصاد- بندرعباس-دکترسلمان ضربی، مدیرعامل مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران می‌گوید:ایزوایکو یکی از قدیمی ترین مجتمع‌های صنعتی استان است و امسال نیم قرن از تولید در ایزوایکو را تجربه کردیم.اومعتقداست: کشتی‌سازی صنعتی پایدار، استراتژیک و اشتغالزاست و از این رو ایزوایکو نقش مهمی در ایجاد اشتغال ایفا می‌کند.ضربی با اشاره به اینکه در همه کشورها سعی شده این صنعت حفظ شود ادامه می‌دهد: آمریکایی‌ها در ۱۰۰ سال گذشته قانونی را تحت عنوان قانون جونز تصویب کردند که صنعت کشتی سازی خود را حفظ کنند چرا که بر اساس این قانون، هرکشتی که بخواهد پرچم آمریکا روی آن نصب شود باید ساخت آمریکا باشد و بسیاری از کشورهای شرق آسیا نیز امروز سردمدار این صنعت هستند.
 • شیشه فلوت هرمز همگام با تکنولوژی روز دنیا

  دنیای اقتصاد-محمد خداکریمی-عملیات اجرایی بزرگترین و پیشرفته ترین کارخانه شیشه فلوت کشوردرهرمزگان با برند شیشه فلوت هرمز درغرب بندرعباس درحال اجرا است.احداث این کارخانه می‌تواند درجهش اقتصادی کشور و هرمزگان تاثیرگذارباشد. جزییات این پروژه ملی،چالش‌ها و مشکلات پیش رو احداث کارخانه شیشه فلوت هرمزرا از زبان مهندس سید رضا میرراشد مدیراین کارخانه درگفت و گوبا دنیای اقتصاد بخوانید:
 • حمایت دولت چهاردهم ازپروژه پل خلیج فارس

  دنیای اقتصاد- قشم-معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشورگفت: با توجه به اینکه هزینه متوسط هر کیلومتر جاده ۲۰ میلیارد تومان است، ساخت ۲۶۰ کیلومتر جاده مواصلاتی در قشم به ۵۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
 • مدیریت مصرف برق درهرمزگان

  دنیای اقتصاد-بندرعباس – مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان هرمزگان از ثبت رکوردهای جدید مصرف برق دراین استان خبر داد.مهندس محمد کریمی با دعوت از اقشار مختلف مردم برای صرفه جویی بیشتر اظهار کرد: هرمزگان شاخص‌های جدیدی از مصرف برق را ثبت کرد ، ۲۰۵ مگاوات بیشتر ازپیک سال گذشته برق مصرف شده است.وی با اعلام عدد ۲۹۲۷ مگاوات به عنوان رکورد جدید مصرف برق در این استان گفت : بالاترین رکورد مصرف برق در روز دوشنبه ۱۸ تیرماه به ثبت رسید و رشد ۸ درصدی نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد،مدیریت مصرف کمک می‌کند که ازرشد مصرف بیشتر جلوگیری شود و این موضوع اجتناب ناپذیراست.
 • تاکید مدیرعامل منطقه آزاد کیش بر توسعه فعالیت‌های درآمدزا

  دنیای اقتصاد- کیش- مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام شرکت سرمایه گذاری و توسعه، ارائه راهکار‌های نو و ایجاد مسیرهای درآمد زایی جدید را از مهمترین وظایف این مجموعه برشمرد.رحیم سرهنگی، در این نشست بر اجتناب از فروش زمین برای کسب درآمد تاکید کرد و از مسئولان شرکت سرمایه گذاری خواست تا با رویکردی جدی مسیر‌های درآمد زایی جدید را بررسی و معرفی کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر