به گزارش «دنیای اقتصاد»، تازه‌ترین گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از وضعیت بازار مسکن در آخرین ماه پاییز حاکی از رشد ۱۴۶ درصدی حجم معاملات مسکن در مقایسه با آبان امسال است. به این ترتیب تعداد معاملات از سه هزار و ۴۶۶ فقره در آبان به هشت هزار و ۵۳۵ فقره در آذر ماه رسید. میزان رشد نقطه‌ای معاملات مسکن نیز به دنبال ثبت این حجم از خرید و فروش مسکن پس از ماه‌ها تغییرات منفی، با رشد مثبت ۴۵ درصدی روبه‌رو بود. از ابتدای امسال تا آبان‌ماه در هیچ‌یک از ماه‌ها حجم معاملات مسکن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش نیافته و هر ماه به‌طور متوسط میزان معاملات انجام شده نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰ درصد کاهش داشت. این در حالی است که در آذر ماه پس از ماه‌ها تغییرات منفی معاملات به لحاظ نقطه‌ای، مسیر بازار مسکن تغییر کرد.

تحقیقات میدانی از بازار مسکن حاکی است معاملات مسکن تحت تاثیر ورود دو جنس تقاضا به بازار در آذر ماه پرواز کرده است. جنس اول همان تقاضای بازیابی شده به لحاظ قدرت خرید است که پس از چند ماه ترک بازار، سرانجام توانسته بودجه خود را تا حدی با سطوح قیمتی کنونی در بازار هماهنگ کند و به این ترتیب این تقاضای بالقوه در آذر ماه بالفعل شده است. جنس دوم تقاضای موثر خرید در این ماه نیز، تقاضای «مردد» و «مضطرب» است. این گروه در واقع همان متقاضیانی هستند که به دلیل مشاهده چند ماه کاهشی قیمت مسکن در تابستان و پاییز، در انجام خرید خود تردید داشتند و به نوعی انتظار کاهش قیمت بیشتر را می‌کشیدند اما با تغییر ناگهانی قیمت بنزین و به دنبال آن مشاهده نوسان بازار ارز، مضطرب شده و به فوریت وارد بازار معاملات شدند. به این ترتیب اثر نوسان قیمت ارز و افزایش بهای بنزین بیش از اینکه روی قیمت مسکن اثر بگذارد، خود را به شکل پرواز معاملات نشان داد.

نرخ دلار در طول یک ماهه آذر ۱۰ درصد افزایش یافت و این در حالی است که میزان این رشد قبل از تغییر قیمت بنزین در آبان‌ماه، حدود ۵ درصد بوده است. بنابراین اثر روانی این افزایش نرخ با توجه به سابقه نوسانات شدید دلار و دامنه آن در بازار مسکن در سال ۹۷، آذر امسال نیز مشاهده شد. با این تغییرات، حجم معاملات از کف رکودی ۷هزار فقره‌ای فراتر رفته و با کاهش ابعاد رکود، بازار مسکن از کما خارج شد.

بر اساس این گزارش میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در آذر ماه نیز با افزایش ۸/ ۶ درصدی روبه‌رو شد و قیمت در این ماه به اوج قیمت یعنی سطح خرداد و تیر امسال (حدود ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان) بازگشت. افزایش حدود ۸۰۰ هزار تومانی قیمت مسکن در یک ماه را می‌توان تا حدی به منزله واکنش طبیعی بازار در مواجهه با رشد شدید تقاضای خرید تلقی کرد. به این ترتیب رشد قیمت مسکن در مقایسه با آذر سال گذشته معادل ۴۰ درصد ثبت شد.

این مطلب برایم مفید است
136 نفر این پست را پسندیده اند