اما هوشیار باشید! برخی از این نمونه‌‌‌ها حاوی زبانی هستند که به شما کمک نمی‌‌‌کنند اعتماد به نفسی را که در هر مرحله از جست‌‌‌وجوی کار می‌‌‌خواهید، به خوبی نشان دهید. حتی اگر زبان مخصوص خودتان را داشته باشید، ممکن است کمتر از حدی که می‌‌‌خواهید (یا نیاز دارید) با اعتماد به نفس به نظر برسید.

بنابراین، به کلماتی که به کار می‌‌‌برید دقت کنید تا مطمئن شوید به عنوان یک متقاضی کار، با اعتماد به نفس کامل ظاهر شده‌‌‌اید. بهتر است جملات و عباراتی را که در ادامه می‌‌‌آیند اصلاح کنید تا در حین جست‌‌‌وجو برای یک کار جدید، شایسته‌‌‌تر به نظر برسید:

۱- می‌‌‌خواستم با سازمان شما ارتباط برقرار کنم

این جمله آشنا، معمولا در ابتدای بیشتر ایمیل‌‌‌هایی که تقاضای کار می‌دهند، دیده می‌شود. متقاضی این ایمیل را به مسوول استخدام، مدیر منابع انسانی یا مدیری که امکان تماس با او وجود دارد، ارسال می‌کند. اما اشکال این جمله چیست؟

اولین مساله این است که فرد متقاضی کار به جای زمان حال (می‌‌‌خواهم)، از فعل مربوط به زمان گذشته (می‌‌‌خواستم) استفاده کرده است. در این صورت، این منظور القا می‌شود که فرد متقاضی نظرش عوض شده و حالا دیگر نمی‌‌‌خواهد ارتباط برقرار کند. ژونا برگر، استاد مدرسه وارتون، معتقد است استفاده از فعل زمان گذشته به اندازه فعل زمان حال، تاثیرگذار و برانگیزاننده نیست.

از طرف دیگر، «می‌‌‌خواستم» و به طور کلی «خواستن» بار ضعیفی دارد، چون قصد و نیت را توصیف می‌کند، نه عمل کردن را. انگار که فرد متقاضی کار به چیزی که واقعا می‌‌‌خواهد تعهد و قیدی ندارد. در همین راستا، از به کار بردن افعال قصدی مثل «تمایل دارم»، «فکر می‌‌‌کنم»، «احساس می‌‌‌کنم» و «امیدوارم» اجتناب کنید. بهترین روش برای شروع یک نامه درخواست کار این است که بنویسید: «با شما ارتباط برقرار می‌‌‌کنم، چون...»

۲- من مدیر هستم

ذکر دقیق اینکه شما سمت مدیریتی دارید، ‌‌‌ نسبت به اینکه بگویید در نقشی که دارید چه کارهایی انجام داده‌‌‌اید، تاثیر خیلی کمتری دارد. این موضوع در مورد نقش‌‌‌ها و شغل‌‌‌های دیگر هم صادق است. در مورد سمتی که به شما داده شده صحبت نکنید، بلکه در مورد کارهایی که در آن نقش انجام داده‌‌‌اید بگویید.

به جای اسم از فعل استفاده کنید. مثلا به جای اینکه بگویید «شغل فعلی من مدیر IT است»، بگویید «به عنوان یک متخصص‌‌IT، بر تیمی نظارت می‌‌‌کنم که به مشتریان جهانی خدمات ارائه می‌کند.» حتی بهتر است با عدد و رقم حرف بزنید: «به عنوان متخصص‌IT، بر تیمی نظارت می‌‌‌کنم که چهار برنامه زیرساختی جدید برای مشتریان جهانی تهیه کرده است.» سپس میزان تاثیرگذاری این برنامه‌‌‌ها را توصیف کنید.

۳- به دنبال کار هستم

این جمله، برداشت ضعیفی از شما ارائه می‌دهد. طبیعی است که به دنبال کار می‌‌‌گردید و با کسی که کارفرمای حتمی شماست، ارتباط برقرار نکرده‌‌‌اید. اما وقتی این جمله را دقیقا به زبان می‌‌‌آورید، انگار که مدت‌‌‌ها دنبال کار بوده‌‌‌اید و پیدا نکرده‌‌‌اید.

هیچ کارفرمایی نیروی کاری نمی‌‌‌خواهد که در میان انبوهی از آگهی‌‌‌های شغلی می‌‌‌گردد. حتی اگر برای پیدا کردن شغل مناسب خود زیاد می‌‌‌گردید، هنگام تقاضای شغلی بر آن تاکید نکنید. هر کارفرمایی دوست دارد فکر کند که متقاضی کار، آن شرکت مشخص را برای کار کردن هدف قرار داده است. بنابراین این جمله را در متن نامه تقاضای شغلی خود حذف کنید.

۴- به این شغل علاقه دارم

بیان اینکه به شغلی که آگهی شده علاقه‌‌‌مندید، چندان خوشایند نیست و طرف مقابل را تحت‌تاثیر قرار نمی‌‌‌دهد. خودتان را از زمره سایر جویندگان کار که از زبانی استفاده می‌کنند که علاقه خود را به شغل آگهی شده نشان دهند و مخاطب را تحت‌تاثیر قرار دهند، متمایز کنید. به جای آن، از عبارت‌‌‌های «دوست دارم»، «هیجان‌زده‌‌‌ام»، «مشتاقم»، «متعهدم» و «باور دارم» استفاده کنید.

به عنوان مثال، بگویید «این ایده را که به شرکت شما کمک کنم برند خودش را بسازد دوست دارم.» یا «نسبت به این شغل هیجان‌‌‌زده‌‌‌ام، چون به من امکان می‌دهد سابقه خوبی در رهبری منابع انسانی ایجاد کنم.»

۵- شرکت شما را تحسین می‌‌‌کنم

این عبارت را اغلب متقاضیان کار استفاده می‌کنند. خیلی خوب است که بگویید شرکتی را که در حال مصاحبه با آن هستید تحسین می‌‌‌کنید، اما همین جا متوقف نشوید. اگر این کار را بکنید، انگار جمله‌‌‌ای کلی و کلیشه‌‌‌ای را گفته‌‌‌اید که برای هر شرکتی استفاده می‌‌‌کنید.

توضیح دهید که چرا این شرکت را تحسین می‌‌‌کنید. شاید دلیلش این است که این شرکت شهرت خوبی در ارتباط برقرار کردن با مشتری دارد، یا در صنعت خودش رهبر بازار است، یا فرهنگ دوستانه و دلپذیری دارد. دلیل تحسین کردنتان را به طور خاص بیان کنید.

شاید لازم باشد تحقیقاتی انجام دهید تا نشان دهید چرا شرکتی را که قرار است نیرو استخدام کند تحسین می‌‌‌کنید.

۶- مطمئن نیستم

متقاضیان کار وقتی در مورد سابقه یا آمادگی خود برای شغل مورد نظر تردید دارند، وسوسه می‌‌‌شوند خودشان را زیر سوال ببرند. اما در برابر این وسوسه مقاومت کنید.

نگویید «با اینکه سه سال است از بازار کار دور بوده‌‌‌ام...» یا «با اینکه هیچ تجربه‌‌‌ای در بانکداری بین‌المللی ندارم...» این جملات، وجهه شما را تضعیف می‌کنند.

به علاوه، در مورد شناختی که از شغل مورد نظر دارید، هیچ نکته منفی به کار نبرید. گفتن اینکه «مطمئن نیستم این نقش چطور از تیم پشتیبانی می‌کند» یا «مطمئن نیستم می‌توانم این حقوق را قبول کنم» شما را فردی مردد نشان می‌دهد. تردیدها را برای خودتان نگه دارید و اگر در مورد چیزی مطمئن نیستید، بگویید «دوست دارم بدانم این نقش قرار است چطور به تیم کمک کند» یا «در مورد حقوق پیشنهادی شما فکر می‌‌‌کنم و اطلاع می‌‌‌دهم.»