به گزارش خبرگزاری تسنیم در این نشست موضوعاتی مانند برنامه اشتغال کشور در سال ۹۸، طرح حمایت از بیکاران سرپرست خانوار، برنامه توسعه کارآفرینی و اشتغال زنان و طرح توسعه کسب و کار بحث و بررسی شد. محمد شریعتمداری در این نشست با اشاره به اینکه با وجود تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی دشمن اما سیاست‌های اشتغالی درست بوده است، گفت: در بخش کشاورزی موفق به صادرات محصولات کشاورزی و تامین بازار داخلی بودیم.

شریعتمداری بیان کرد: در حوزه بوم‌گردی زمان ساخت اماکن بومگردی حدود ۲۰ هزار شغل ایجاد شد که در زمان اتمام به ۱۰۰ هزار شغل خواهد رسید. وی با بیان اینکه استفاده از طرح‌های بوم‌گردی نقش مهمی در ایجاد اشتغال بخش گردشگری داشت، گفت: در حوزه سلامت نیز اقدامات خوبی برای ایجاد اشتغال انجام شده است. وزیر کار با اشاره به اینکه امروز کمیسیون تخصصی شورای‌عالی اشتغال با حضور تمام دستگاه‌های اجرایی تشکیل شد، گفت: در این کمیسیون گزارشی از فعالیت‌های اشتغالی در سال ۹۷ که سال پرتنشی در تمام حوزه‌های اقتصادی بود، ارائه شد.

وی بیان کرد: ارزیابی از برنامه اشتغال در سال ۹۸ ارائه شد که هفته آینده در اختیار رئیس‌جمهور در جلسه شورای عالی اشتغال قرار خواهد گرفت.  وزیر کار گفت: برنامه پیشنهادی ایجاد اشتغال در سال ۹۸ که در دبیرخانه تهیه و تنظیم شده بود، هفته آینده به رئیس‌جمهور یا معاون ایشان خواهد رسید. وی با بیان اینکه برای سال ۹۸ برنامه‌ای با مشارکت تمام دستگاه‌ها در دبیرخانه شورای عالی اشتغال تهیه شده است، گفت: برای اجرای این برنامه، ۲۵۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات عمومی در قالب تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۸ کل کشور به‌عنوان یارانه سود تسهیلات در نظر گرفته شده، همچنین ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ایجاد یک میلیون و ۹۰ هزار فرصت شغلی اختصاص می‌یابد.

وی بیان کرد: طرح اشتغال سال ۹۸ در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار گرفته است و پس از جمع‌بندی دستگاه‌ها، در نشست شورای عالی کار بررسی و تصویب خواهد شد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر لزوم مقابله با واردات کالاهای مشابه داخل، افزود: باید در واردات کالا دقت لازم را داشته باشیم تا بتوانیم با رونق تولید، بخشی از اشتغال کشور را تثبیت کرده و توسعه دهیم. شریعتمداری همچنین با اشاره به اینکه یارانه مابه‌التفاوت نرخ سود تسهیلات بانک‌ها باید جبران شود، گفت: علاوه بر این، برای توسعه اشتغال باید از ظرفیت مالیات و تأمین اجتماعی به‌عنوان یک سیاست مهم با هدف رونق تولید و تثبیت اشتغال بهره بگیریم.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند