آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه کتبی به مناسبت پنجمین سالگرد صدور حکم دیوان داوری مبنی بر رد ادعاهای گسترده چین در دریای جنوب چین، این هشدار را صادر کرد.  

پکن بر بیشتر آب های درون حوزه معروف به خط "نینه داش" ادعای مالکیت دارد که مورد ادعای برونئی، مالزی، فیلیپین،  تایوان و ویتنام نیز هست، روز جمعه تاکید کرد که این حکم را نمی پذیرد.

بلینکن در این بیانیه با اشاره به نپذیرفتن ادعاهای چین بر منابع فراساحلی بیشتر بخش های دریای جنوب چین، افزود: ایالات متحده دوباره بر سیاست ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۰ (۲۲ تیر ماه) در باره ادعاهای دریایی در دریای جنوب چین، پافشاری می کند.   

این بیانیه می افزاید: ما همچنین تاکید می کنیم که حمله مسلحانه به نیروهای مسلح فیلیپین، شناورهای همگانی یا هواپیماها در دریای جنوب چین، موجب اجرایی شدن تعهدات دوجانبه دفاعی ایالات متحده بر اساس بند چهارم پیمان دفاع دوجانبه آمریکا و فیلیپین خواهد شد.  

در بخشی از این بند پیمان یاد شده آمده است که هر یک از طرفین می پذیرد که حمله مسلحانه به هریک از طرفین در منطقه اقیاوس آرام را تهدیدی برای صلح و امنیت خود تلقی کرده و اعلان کند که برای رویارویی با خطرات مشترک بر اساس روندهای مبتنی بر قانون اساسی، اقدام خواهد کرد.  

 بلینکن پیش از این نیز در موارد دیگر به این موضوع اشاره کرده است مانند مکالمه هشتم آوریل (۱۹ فروردین ماه) با وزیر امور خارجه فیلیپین که در آن دوباره بر اجرایی بودن و دربرگیرندگی پیمان یاد شده در دریای جنوب چین، پافشاری کرده است.  

ارتش چین روز دوشنبه اعلام کرد: یک ناو جنگی آمریکا را که به طور غیرقانونی وارد آبهای چین در نزدیکی جزایر پاراسل شده بود بیرون رانده است.  

 فرماندهی شاخه جنوبی ارتش آزادیبخش خلق چین روز دوشنبه در بیانیه ای آورده است: ناو "یو اس اس بنفلد" بدون هماهنگی و اجازه دولت چین وارد آب های پاراسل شد و به طور جدی حاکمیت چین را نقض و ثبات دریای جنوبی را تضعیف کرده و از ایالات متحده خواست فوراً دست از چنین اقدامات تحریک آمیزی بردارد.  

 بلینکن روز گذشته /یکشنبه/ نیز در بیانیه ای گفته بود آزادی دریاها یک منافع "پایدار" برای همه ملت ها است. امریکا تردد از تنگه تایوان را حق خود می داند.  

 دریای جنوبی چین دریایی حاشیه‌ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود ۳.۵ میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می‌گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس جهان بزرگترین ناحیه دریایی جهان است. جزیره‌های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام‌های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می‌رود که البته «دریای جنوبی چین» نام پذیرفته شده بین‌المللی، حداقل در انگلیسی و زبان‌های اروپایی است.  

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش‌هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.  

اما ایالات متحده این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و بر حق قانونی کشتی‌ها و زیر دریایی‌ هایش در رفت ‌و آمد در این دریا تاکید دارد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است موضوعی که همواره با واکنش منفی چین مواجه شده است. آمریکا در ماه های گذشته چندین رزمناو جنگی به این منطقه اعزام کرده که با واکنش تند پکن مواجه شد.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند