معصومه صالحی در نشست خبری امروز که به مناسبت روز جهانی آلزایمر برگزار شد، با بیان اینکه انجمن جهانی آلزایمر گزارشی را از آمار بیماری آلزایمر در جهان منتشر کرده، گفت: انجمن جهانی آلزایمر روز ۲۱ سپتامبر گزارش جهانی بیماری آلزایمر را انتشار داد. طبق این گزارش هر سه ثانیه یک نفر در جهان به دمانس مبتلا می‌شود. هزینه دمانس در سال ۲۰۱۸ در جهان بالغ بر یک تریلیون دلار است. همچنین دمانس هفتمین علت مرگ در جهان است. حدود ۵۰ میلیون نفر در جهان به بیماری آلزایمر مبتلا هستند که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ این عدد به ۱۵۲ میلیون برسد.

وی افزود: انجمن آلزایمر ایران در سال ۱۳۸۰ تاسیس شد و در سال ۱۳۸۵ عضو دائمی انجمن جهانی آلزایمر شد. انجمن آلزایمر ایران در سال ۱۳۸۸ دو کمیته علمی تشکیل داد و در سال ۹۰ به مدت دو دوره که دوره دوم اخیرا آغاز شده است، خانم فرید به عنوان عضو هیات علمی اصلی انجمن جهانی آلزایمر انتخاب شده است. همچنین انجمن آلزایمر ایران در بسیاری از کنفرانس‌های علمی شرکت کرده و تمام مقالات این انجمن پذیرفته شده است. مقاله کودکان این انجمن رتبه اول را کسب کرده است که همین مقاله موجب شد اتاق فکری برای آموزش کودکان به وجود آید که هر ساله در کنفرانس‌ها یک سالن اختصاصی برای آموزش کودکان تشکیل می‌شود. کشورهایی مانند استرالیا، کره جنوبی و انگلیس با کسب اجازه، از این طرح انجمن استفاده کردند و هدف ما نیز این است که در آینده با همکاری وزارت بهداشت این طرح‌ را انجام دهیم.

صالحی ادامه داد: با توجه به وضعیت انجمن که یکی از انجمن‌های موفق در سطح کشور است، تفاهم‌نامه‌هایی را با دانشگاه علوم پزشکی ایران، بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی تهران و دیگر دانشگاه‌ها امضا کردیم که بر اساس این تفاهم‌نامه ۲۹ مهرماه یک همایش علمی- اجتماعی در سالن رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران به منظور آموزش به بیماران آلزایمری یا افراد سالمند مستعد بیماری و مراقبت‌کننده‌های بیماران به صورت رایگان برگزار می‌شود.

صالحی در ادامه گفت: مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر بسیار کار سنگین و طاقت‌فرسایی است. این بیماران به جای ۲۴ ساعت مراقبت، یک مراقبت ۳۶ ساعته نیاز دارند. زنان در دنیا حدود ۵۸ میلیارد ساعت هر سال از بیماران مبتلا به دمانس مراقبت می‌کنند. ۷۱ درصد ساعت‌های مراقبت غیر رسمی را زنان متحمل می‌شوند که این برابر است با ۴۰ میلیون کار تمام وقت یک کارگر. در همین راستا در انجمن برنامه‌ای به نام آموزش مراقبین را داریم که این آموزش طی ۱۰ جلسه دوساعته برگزار می‌شود. در همین راستا در وزارت بهداشت، سازمان فنی و حرفه‌ای، برنامه‌هایی را در دست داریم که از اول آبان ماه امسال کلید می‌خورد. طبق این برنامه‌ها مراقبان نیمه حرفه‌ای را طی ۴۰ تا ۲۰۰ ساعت آموزش می‌دهیم و به آنها گواهینامه‌هایی اعطا می‌کنیم. این اقدام برای این انجام می‌شود که ما در آینده با کمبود مراقبت‌کننده مواجه هستیم. از عواملی که باعث بروز این مشکل می‌شود، می‌توان به ازدواج دیرهنگام، موالید کم و رشد سالمندی اشاره کرد. ایران سومین کشور در جهان است که رشد سالمندی را دارد.

رئیس انجمن آلزایمر ایران با تاکید بر اینکه از به کار بردن کلماتی مانند زوال عقل، نقصان عقل، خرفت شدن صرف‌نظر کنیم، گفت: به یاد داشته باشیم بیماران آلزایمری دچار اختلال مغزی هستند و احساس و قلب آنها زنده است. آنها کلمات را درک می‌کنند و اگر چنین کلماتی استفاده کنیم، شأن و حرمت‌شان زیر سوال می‌رود. می‌توان کملات تاثیرگذار مثل دمانس، اختلال شناخت یا آلزایمر را برای این بیماران به کار بریم. طبق توصیه انجمن جهانی کلمات به کار برده برای بیماران آلزایمری باید دقیق و محترمانه و حمایت‌کننده باشد و شأن و ارزش فرد مبتلا را نشان دهد. برای او نباید ایجاد شرمسازی کند. ما باید فرد مبتلا به آلزایمر را با توانمندی‌هایش ببینیم نه ناتوانی‌هایش.

در ادامه دکتر حاجتی - رئیس هیات مدیره انجمن آلزایمر گفت: ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهرماه هر سال، ماه جهانی آلزایمر نام‌گذاری شده است. طبق تحقیقی که انجمن جهانی آلزایمر در سال ۲۰۱۴ منتشر کرده، از حدود ۶۰۳۷ نفر بالای ۱۸ سال، نظرسنجی درباره بیماری آلزایمر انجام شده است. حدود ۶۰ درصد این افراد زمانی که از آنها پرسیده شد آلزایمر چیست، فکر می‌کردند بخشی از پیری است. در صورتی که آلزایمر یک بیماری است؛ یک بیماری بسیار اذیت کننده و آزاردهنده. ۴۰ درصد این افراد فکر می‌کردند که این بیماری کشنده نیست. در صورتی که به دلایل غیرمستقیم این بیماری منجر به مرگ می‌شود. ۳۷ درصد از این افراد فکر می‌کردند برای ابتلا به آلزایمر باید حتما سابقه خانوادگی وجود داشته باشد. بیشترین ترس مردم دنیا از بیماری سرطان و بعد آلزایمر است. ۷۱ درصد از این افراد فکر می‌کردند دولت‌ها مسئول پیشگیری از این بیماری هستند.

حاجتی در ادامه با بیان اینکه بیشترین مراقبت‌کننده از افراد مبتلا به آلزایمر فرزند دختر آنها است، گفت: باید بار مراقبت بین تمام فرزندان خانواده تقسیم شود. ما با کمبود مراقبین مواجه هستیم. بر همین اساس طی نشستی که سال گذشته هیات مدیره انجمن با معاونت اجتماعی وزارت بهداشت به ریاست آقای ایازی داشت، به این تخمین رسیدیم که حدود ۵۰۰۰ نفر مراقب سلامت نیاز داریم که افراد علاقه‌مند می‌توانند با حداقل مدرک دیپلم با عدم سوء سابقه در کلاس‌های انجمن آلزایمر شرکت کنند. برای شرکت از اول آبان ماه می‌توانند  در سایت انجمن ثبت نام کنند. این افراد با شرکت های پرستاری که در کشور ثبت شده و تاییدیه وزارت بهداشت دارند، می‌توانند شروع به فعالیت کنند.

حاجتی درباره مشکلات روانی- رفتاری مبتلایان به آلزایمر نیز گفت: یکی از نشانه‌های مبتلایان اختلالات روانی و رفتاری است. این اختلالات می‌تواند با بی‌قراری، توهم، هذیان، اضطرار، مهارگسیختگی، پرخاشگری و ... ظاهر شود. در وهله اول باید برخورد درست با بیماران را آموزش دهیم. بسیاری از خانواده‌ها به خاطر اینکه شأن خانوادگی‌شان با این نوع اختلالات روانی زیر سوال می‌رود، والدین مبتلا را در خانه نگه داشته و از درمان آنها امتناع می‌کنند. در صورتی که هدف ما این است که با آموزش درست از این انگ و شرم کم کنیم و بیماران را مورد درمان درست قرار دهیم.

در ادامه دکتر خمسه - متخصص نورولوژی و عضو کمیته علمی انجمن آلزایمر ایران نیز درباره عوامل خطرساز بیماری آلزایمر گفت: دمانس یک اصطلاح شایع است که در آن اختلالات عملکرد شناختی بیمار با عملکرد زندگی روزمره او تداخل پیدا می‌کند. آلزایمر نیز نوعی از دمانس است. از عواملی که زمینه‌ساز دمانس یا آلزایمر می‌شود، می‌توان به کم‌کاری تیروئید، کمبود ویتامین‌ها، افسردگی، سن، سابقه فامیلی، دیابت، فشار خون، چربی، چاقی، بیماری‌های قلبی- عروقی و سکته‌های مغزی اشاره کرد. همچنین سیگار، احتمال بیماری آلزایمر را افزایش می‌دهد. اما کسانی که در معرض سیگار هستند نیز مستعد بیماری آلزایمر می‌شود.

وی افزود: تحصیلات نیز یکی از عوامل موثر در بروز بیماری آلزایمر است. هر چه ذخیره شناختی بالاتر باشد، امکان بروز این بیماری کاهش می‌یابد. کمبود ویتامین D نیز از دیگر عواملی است که می‌تواند موجب بروز دمانس شود. مورد دیگری که ما به افراد توصیه می‌کنیم، ضربه سر است. باید بدانند موقع رانندگی کمربند خود را ببندند. موقع اسکیت‌سواری، موتورسواری از کلاه ایمنی استفاده کنند. ضربه سر حتی اگر در کودکی اتفاق رخ دهد، احتمال ابتلا به دمانس یا آلزایمر را افزایش می‌دهد. این ضربه سر در صورتی خطرناک است که اختلال هوشیاری ایجاد کند یا به طور مکرر سر ضربه بخورد.

خمسه با بیان اینکه کنترل عوامل خطرساز یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به دمانس است، گفت: فرد باید رژیم غذایی مناسب داشته باشد. سبزیجات، میوه، ماهی، روغن زیتون و زیتون را بیشتر مصرف کند و از مصرف گوشت به مقدار زیاد بپرهیزد. علاوه بر اینکه چاقی موجب بروز دمانس می‌شود، باید دانست که لاغری نیز می‌تواند موجب بروز این بیماری شود. پس باید مراقب بود که یک سبک زندگی سالم با یک وزن ایده‌آل را داشت. ورزش نیز از عواملی است که از ابتلا به دمانس می‌کاهد. همچنین یادگیری دو زبان آن هم از کودکی بسیار کمک‌کننده است.