• مسیریابی شاخص سرمایه‌گذاری‌ها

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  شاخص سرمایه‌گذاری‌ها در سال ۱۴۰۰ در مجموع روز مثبتی را تجربه کردند. شاخص این صنعت از محدوده ۳۰ هزار و ۲۰۰ واحد به محدوده‌های کمتر از ۲۸ هزار واحد رسید. مهم‌ترین اتفاق در چند روز گذشته، شکسته شدن محدوده بسیار مهم ۲۸ هزار و ۵۰۰ واحد به سمت پایین بود بنابراین به احتمال زیاد افراد ریسک‌گریز با افق زمانی کوتاه‌مدت و میان‌مدت از این صنعت خارج شده‌اند.
 • سرمایه‌گذاری‌ها درمحدوده‌‌های با اهمیت

  عرفان فکری/ کارشناس بازار
  همانطور که در چارت مشاهده می‌شود از مرداد‌ماه ۱۳۹۹ که حرکت پساالگویی نزولی شکل گرفت، از منظر پرایس اکشن گام‌ها و پولبک‌های نزولی منظمی شکل گرفتند که تعریف روند نزولی است.
 • رشد ۶/ ۱ درصدی سبد عدالت

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته ارزش پرتفوی بورسی سهام عدالت رشدی ۵۹/ ۱ درصدی را تجربه کرد و از قیمت ۸ میلیون و ۴۷۵ هزار تومان به ۸ میلیون و ۶۱۰هزار تومان رسید. این افزایش قیمت بعد از کاهشی ۶درصدی رخ داد که طی سه روز ابتدایی هفته جاری سهام عدالت را از کانال ۹ میلیون تومانی به نیمه پایین کانال ۸ میلیون تومان کشاند. با این وجود بخت با این دارایی عمومی یار بود که در روز گذشته رشدی بالاتر از شاخص کل بازار به‌دست آورد. نماگر بورس در روز گذشته حدود ۹/ ۰ درصد افزایش یافت، اما از آنجا که همه شرکت‌های بورسی سهام عدالت در گروه‌های «استخراج کانه‌های فلزی»، «خودرو و ساخت قطعات» و «مخابرات» و همین طور بسیاری از نمادهای گروه شیمیایی و پالایشی روزی مثبت را از سرگذراند، این مجموعه دارایی به یکی از سبدهای امیدوارکننده بازار دیروز تبدیل شد.
 • فروش دارویی؛ خرید فلزات

  رضا شاکری تحلیلگر بازار سرمایه
  تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار می‌دهند. در این گزارش نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند شناسایی شده‌اند.
 • سرمایه‌گذاران چند رشته‌ای صنعتی در فاز تردید

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون شاخص چند رشته‌ای صنعتی حدود ۱۶ درصد کاهش داشت و از محدوده ۱۴۸ هزار واحد به محدوده ۱۲۴ هزار و ۳۰۰ واحد رسید. مهم‌ترین اتفاق در چند روز گذشته شکسته شدن محدوده بسیار مهم ۱۳۱ هزار و ۵۰۰ واحد بود، خصوصا که با شکسته شدن میانگین متحرک ۲۰۰ روزه به سمت پایین در یک زمان اتفاق افتاد که نشانه بسیار خوبی نیست و احتمال ریزش قیمت‌ها را افزایش داد. حرکت شاخص این صنعت در پایین میانگین‌های متحرک مهم ۹۰، ۱۲۰ و ۲۰۰ روزه می‌تواند بسیاری از سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر که این صنعت را برای خرید بررسی می‌کنند، فعلا دچار تردید شوند و سرمایه‌گذاری خود را به تعویق بیندازند. میانگین‌های متحرک در دوره‌های زمانی متفاوت، یک ابزار تعقیب‌کننده محسوب می‌شوند، چون این اندیکاتور دنباله‌رو اطلاعات است. بنابراین باید این موضوع را همیشه در ذهن داشت که به هیچ عنوان نمی‌توان از میانگین‌های متحرک برای پیش‌بینی آینده بازار استفاده کرد. بیشترین کاربرد میانگین‌های متحرک استفاده از آنها به عنوان سطوح حمایتی و مقاومتی است.
 • چند رشته‌ای‌ها در چند سناریو

  امیر عجمی/ تحلیلگر بازار سرمایه
  شاخص چند رشته‌ای یکی از گروه‌های دارای پتانسیل بنیادی بازار است. این گروه هم مانند دیگر سهم‌ها در بازار با افت شدیدی روبه‌رو شده است و هنوز چندان امیدی به برگشت در این گروه نمی‌توان داشت حتی اگر این گروه نمادی داشته باشد که خبرساز باشد هم نمی‌توان به برگشت این گروه امیدوار بود. چراکه با وضع حاکم بر بازار و کمبود نقدینگی نمی‌توان انتظار رشد چندانی در این گروه داشت. در همین حال تحلیل از پایین‌ترین تایم فریم تا بالاترین تایم فریم ادامه پیدا خواهد کرد. در تایم فریم روزانه همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌شود یک حمایت بسیار مهم را شکسته و در حال رسیدن به حمایت دوم است.
 • موقعیت‌ سهام عدالت در بازار

  دنیای‌اقتصاد: ارزش پرتفوی بورسی سهام عدالت (با قیمت اسمی ۵۰۰ هزار تومانی) از میانه کانال ۸ میلیون تومان هم پایین‌تر رفت و روی قیمت ۸ میلیون و ۴۷۵ هزار تومان متوقف شد. قیمت این دارایی تنها طی سه روز معاملاتی گذشته یعنی از ابتدای هفته‌جاری تاکنون به میزان ۶۱۹هزار تومان (۸/ ۶ درصد) افت کرده است، اتفاقی که از بیشترین تعدیل هفتگی این سهام در سال جدید هم بالا زده است. بیشترین تعدیل هفتگی سهام عدالت در هفته دوم سال جاری رخ داد؛ یعنی زمانی که ارزش دارایی همگانی به میزان ۷/ ۴درصد کاهش یافت. حالا به نظر می‌رسد با باز‌کردن دامنه نوسان منفی به روال سابق روند اصلاح سهم‌ها تسریع شده و از این طریق بازار حرکت خود را برای رسیدن به آنچه در درون خود برای تنظیم‌یابی و تعادل با پارامترهای اقتصادی می‌پروراند، آغاز کرده است.
 • ترافیک نمادها در صف فروش

  رضا شاکری تحلیلگر بازار سرمایه
  تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خریدوفروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار می‌دهد. در این گزارش نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشم‌گیر داشته‌اند، شناسایی شده‌اند.
 • شیمیایی‌ها پایین ابر ایچیموکو

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  از ابتدای سال تاکنون شاخص صنعت شیمیایی حدود ۱۵ درصد کاهش داشته و از محدوده ۸۱ هزار واحد به محدوده ۶۹ هزار و ۲۵۰ هزار واحد رسیده است. مهم‌ترین اتفاق در این هفته شکسته شدن محدوده میانگین متحرک ۱۵۰ روزه به سمت پایین بود که نشانه خوبی نیست، در صورتی که شاخص این صنعت در محدوده‌های پایین‌تر از میانگین متحرک ۱۵۰ روزه تثبیت شود، احتمال افت تا سطوح کمتر از ۶۵ هزار واحد بسیار زیاد می‌شود. میانگین متحرک ۵۰ روزه نیز‌ در حال قطع کردن میانگین متحرک ۹۰ روزه به سمت پایین است که نشانه خوبی نیست.
 • شاخص صنعت شیمیایی در دو حالت

  وحید دلیر / کارشناس بازار سرمایه
  حرکت انگیزشی این شاخص نیز به صورت پنج موج انگیزشی پرقدرت بود که پس از رسیدن به نیمه بالا در ناحیه ۱۱۱هزار واحد با اصلاح روبه رو شد که این اصلاح به صورت یک abcde (همان‌طور که در شکل نشان داده شده است) تا این‌جای کار انجام شده است و باعث رسیدن شاخص به ناحیه سقف کانال شکسته شده قبلی و همچنین حمایت استاتیک خود در ناحیه ۶۴ تا ۶۶هزار واحدی شده است البته حمایت خط روند صعودی نیز در همین ناحیه قرار دارد.
 • ارزش سهام عدالت در کف ۱۰۰ روزه

  دنیای‌اقتصاد: ارزش سبد بورسی سهام عدالت به کف ۱۰۰ روزه رسید. قیمت مجموعه سهم‌های بورسی این دارایی در روز گذشته به ۸ میلیون و ۸۴۹ هزار تومان رسید و با این کاهش روزانه ۳ درصدی به پایین‌ترین قیمت طی ۱۰۰ روز گذشته (از ۲۰ بهمن ۹۹) نزول کرد. کاهش روزانه ۳ درصدی اتفاق کم‌نظیری بود که در تناظر با افت۴/ ۲‌ درصدی شاخص‌کل بازار اتفاق افتاد و جالب‌توجه اینکه روز گذشته تمام نمادهای بورسی این دارایی قرمزپوش بودند؛ موضوعی که می‌تواند از نظر آماری توضیحی بر این اتفاق باشد. در معاملات نخستین روز کاری هفته جاری قیمت پایانی همه نمادهای بانکی سهام عدالت شامل سه بانک صادرات، ملت و پست‌بانک نزدیک به ۵ درصد افت داشتند و از سوی دیگر نمادهای «فملی» و «فارس» هم که سهم بالایی در پرتفوی سهام عدالت دارند، به ترتیب ۸/ ۴ و ۱/ ۳ درصد کاهش در قیمت پایانی را تجربه کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر