سید مهدی نیازی در پاسخ به اینکه آیا وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه‌ای برای ثبت‌سفارش جدید برای واردات خودرو دارد، گفت: وزارت صمت در سال‌جاری، ثبت‌سفارش جدیدی برای خودرو ندارد و تنها خودروهای موجود در گمرک که ثبت‌سفارش آنها در سال گذشته و اوایل سال ۹۷ انجام شده ترخیص خواهد شد.

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات افزود: پس از آن که واردات خودرو ممنوع شد و خودروهای وارداتی چند ماه در گمرک بلاتکلیف ماندند هیات دولت در مصوبه ۱۶ دی‌ماه مقرر کرد؛ ثبت‌سفارش خودروهایی که داخل گمرک هستند و تا ۱۶ مرداد قبض انبار گمرکی دارند، احیا شود تا این خودروها از گمرک ترخیص شوند. وی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت‌سفارش جدیدی برای واردات خودرو نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: خودروهای موجود در گمرک تعیین تکلیف می‌شوند؛ برخی از این خودروها پرونده قضایی دارند که - در مصوبه‌ای که سران سه قوا به ما می‌دهند - سیر مراحل تجاری از مراحل قضایی جدا خواهد شد؛ بنابراین خودروهای داخل گمرک ترخیص می‌شوند سپس قوه‌قضائیه به پرونده‌ آنها رسیدگی کرده و با متخلفان برخورد می‌کند.

نیازی خاطرنشان کرد: از آنجا که مردم برای واردات این خودروها هزینه کردند دولت تصمیم گرفت زمینه ترخیص خودروها را فراهم کند. مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات در پاسخ به این سوال که آیا وزارت صمت برنامه‌ای برای ثبت‌سفارش خودرو در سال ۹۸ دارد، توضیح داد: در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای آزاد شدن واردات خودرو وجود ندارد. نیازی با بیان اینکه حدود ۱۳ هزار خودرو در گمرک وجود دارد، یادآور شد: با مصوبه هیات وزیران عمده این خودروها ترخیص می‌شود. دستورالعمل لازم برای ترخیص این خودروها آماده است و به‌زودی ابلاغ می‌شود و فرآیند ترخیص این خودروها احتمالا در هفته جاری آغاز می‌شود.

وی درباره برخی گلایه‌های بخش خصوصی مبنی‌بر محدودیت اعمال شده از سوی وزارت صمت برای ثبت‌سفارش گفت: به علت شرایط ارزی کشور و تقاضای بسیار برای واردات کالا، هماهنگی‌هایی میان دستگاه‌های اجرایی و بانک مرکزی به منظور اولویت‌بندی برای ثبت‌سفارش‌ها صورت می‌گیرد. این اولویت‌ها براساس منابع ارزی موجود به بانک مرکزی معرفی و بر این مبنا بانک مرکزی تخصیص ارز را تامین می‌کند. مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات ادامه داد: اتفاق ویژه‌ای رخ نداده، تنها اولویت‌بندی‌ها در ثبت‌سفارش‌ها دقیق‌تر شده است. در سال‌جاری واردات یک هزار و ۳۹۰ ردیف تعرفه ممنوع شد و ۸۰۰ ردیف از تعرفه ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برخوردار هستند. سایر تعرفه‌ها ارز حاصل از صادرات را باید تامین کنند که با توجه به شرایط ارز حاصل از صادرات اولویت‌بندی‌ میان دستگاه‌ها انجام و به بانک معرفی می‌شود. شرایط مانند سال گذشته نیست در حال حاضر حجم تقاضا برای واردات بسیار است که باید متناسب با شرایط کشور اولویت‌بندی شوند.