با شروع انتخابات و مشخص‌شدن نتایج اولیه آن یک فضای امیدواری جهت بهبود اوضاع در صنایع و اقتصاد کشور بین اهالی بازار شکل‌گرفت و رشد دو  روزه دوام زیادی نداشت و در روزهای پایانی هفته با عرضه معامله‌گران مواجه شد. یکی از دلایل رشد بازار سهام در روزهای ابتدایی هفته را می‌توان در این موضوع دید که اهالی بازار سرمایه و سرمایه‌گذاران این‌گونه برداشت کردند که با آمدن دولت جدید اقتصاد و عملکرد شرکت‌ها پیش‌بینی‌پذیری بیشتری پیدا کرده و از تصمیم‌گیری‌ها و قوانین خلق‌الساعه کاسته خواهد شد. این امیدواری وجود دارد که تفکرات و برنامه‌های اقتصادی دولت آینده نسبت به دولت‌های دیگر تغییرات گسترده‌‌‌‌‌ و موثر‌‌‌‌‌تری خواهد داشت و احتمال می‌رود این تغییرات بهبود اوضاع بازار سرمایه را در آینده رقم بزنند. تغییرنگرش در سیاست خارجی دولت جدید نیز بسیار بااهمیت است و باید دید تیم اقتصادی دولت جدید چگونه می‌تواند روابط خارجی کشور را بهبود دهد و سایه تحریم‌ها را از سر شرکت‌های بورسی و اقتصاد کشور دور کند.

در شرایط کنونی سرمایه‌گذاران چشم انتظار تشکیل کابینه دولت چهاردهم و برنامه‌های سیاسی و اقتصادی دولت مانده تا بتوانند تصمیمات درستی برای سرمایه‌گذاری خود در آینده بگیرند. البته موضوع مهم دیگر این روزها صنایع بورسی را درگیر خود‌کرده و آن مساله ناترازی برق و خاموشی‌‌‌‌‌های برنامه‌‌‌‌‌ریزی شده‌است که بر میزان تولید شرکت‌ها اثرگذار است و باعث آسیب به بخش تولید می‌شود.

موضوعی که باعث افت قیمت سهم شرکت‌های تولیدی شده و بر کلیت بازار اثر منفی خواهد گذاشت. شکاف عمیق میان دلار نیمایی و دلار بازار آزاد نیز موضوع دیگری است که در صورت تداوم می‌تواند ضرر تولید‌کنندگان و صادرکنندگان را دربر داشته و باعث شود حاشیه سود شرکت‌های تولیدی و صادرات‌محور در بورس با کاهش شدید مواجه شود. تک‌نرخی‌کردن قیمت ارز و از بین بردن این شکاف قیمتی بین دلار نیما و دلار بازار آزاد از وعده‌‌‌‌‌های اصلی رئیس‌جمهور جدید و تیم اقتصادی وی بوده که باید دید آیا این موضوع صورت می‌‌‌‌‌پذیرد یا خیر.

در آخر نیز صحبت‌های این روزها در مورد حباب در بازار سهام به‌خصوص صندوق اهرمی ‌شده، نکته‌‌‌‌‌ای که باید دقت شود این است که موضوع حباب در تمام بازارها وجود دارد و تشخیص آن نیازمند بررسی عمیق فاکتورهای مختلف اقتصادی و بازار سرمایه است. در حال‌حاضر با توجه به نرخ تورم و همچنین نسبت قیمت به درآمد مناسب به‌عنوان یکی از ضرایب مهم مالی در بسیاری از سهم‌‌‌‌‌ها نمی‌توان گفت حباب چندانی در بازار سرمایه شکل‌گرفته و صحبت از حباب در حال‌حاضر پس از ریزش‌‌‌‌‌های متعدد و سنگین در بسیاری از سهم‌ها صحبتی نابجا و بیهوده خواهد بود.