اتمام رشدهای رعدآسا

ابراهیم سماوی copy

ابراهیم سماوی، تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه در دولت قبلی به‌رغم وعده‌های گوناگونی که برای بهبود اوضاع بازار سرمایه داده شد، اما به بورس به چشم یک بازار اقماری نگاه می‌شد، گفت: مخصوصا با سیاست‌های انقباضی که در ماه‌های اخیر اتخاذ شد بازار ریزش‌های بسیار شدید و وضعیت رکودی را تجربه کرد و در طول این سال‌ها هم نسبت به بازارهای موازی و هم تورم بسیار جا ماند و با تصمیمات خلق‌الساعه، عملا کم‌لطفی‌های بسیاری به بازار سرمایه شد.وی ادامه‌داد: اما رویکرد دولت جدید بر اساس مصاحبه‌ها و گفت‌وگوها و مناظره‌هایی که آقای پزشکیان داشته، تنش‌زدایی از روابط بین‌المللی است و حتی اخیرا هم اکونومیست در گزارشی بر رویکرد تنش‌زدایی رئیس‌جمهور جدید ایران تاکید کرد.

در کنار آن حذف قیمت‌گذاری دستوری و تک‌نرخی‌کردن دلار به‌جز کالاهای اساسی که به آنها سوبسید‌ پرداخت می‌شود، از برنامه‌های او بوده و تیم اقتصادی که در دوران انتخابات وی را همراهی می‌کردند هم جزو چهره‌های شناخته‌شده و خوش‌نام بازار سرمایه و اقتصاد بودند و این موضوعات موجب شکل‌گیری خوش‌بینی نسبت به آینده بازار سرمایه شد و اثر آن را روز شنبه با نهایی‌شدن نتایج انتخابات دیدیم که رشد رعدآسایی در بورس ثبت شد.سماوی گفت: اما در حال‌حاضر هنوز به‌صورت رسمی ریسک‌های سیستماتیک از سر بازار سرمایه‌ برداشته نشده‌است، فعلا شرایط و متغیرهای بنیادی اعم از نرخ بهره، قیمت‌گذاری دستوری، وضعیت فعلی صنایع و... تغییر خاصی نکرده و تا آقای پزشکیان کابینه جدید خود را مخصوصا در بخش اقتصاد معرفی و مجلس آنها را تایید نکرده، نمی‌توان منتظر آغاز و شکل‌گیری یک روند مثبت بود.

همه اینها زمان‌بر است و قدم به قدم سرمایه‌گذاران این مسائل را رصد می‌کنند تا ببینند با تغییراتی که احتمالا در نهادهای ناظر بازار سرمایه و پول رخ خواهد داد چه اتفاق‌هایی در انتظار بازار است. این تحلیلگر بیان کرد: تغییرات و رشدهایی که در چند روز اخیر شاهد آن بودیم، به دلیل خوش‌بینی به سیاست‌های جدید بوده و در واقع اتفاقی نیفتاده و قدم‌به‌قدم با تحقق وعده‌ها بازار سرمایه ارزنده‌تر خواهد شد و حجم نقدینگی به سمت این بازار گسیل می‌‌شود اما در حال‌حاضر ما انتظار رشدهای رعدآسایی مانند شنبه را نخواهیم داشت و بازار هم منتظر کابینه دولت جدید است.

 

آغاز روند مثبت در بورس؟

نیما میرزایی copy

نیما میرزایی، تحلیلگر بازار سرمایه نیز بیان کرد: با مشخص‌شدن نتیجه انتخابات و انتخاب آقای پزشکیان به‌عنوان فردی معتقد به بازار آزاد و مخالف سرسخت اقتصاد دستوری بازار سرمایه با موج قوی از خوش‌بینی در هفته‌جاری کار خود را شروع کرد که البته بعد از تخلیه دور اول هیجانات شاهد تضعیف جبهه خریداران در ادامه هفته بودیم. وی ادامه‌داد: اما به‌نظر می‌رسد با توجه به تغییر پارادایم بازار سرمایه و به‌کارگیری افرادی که معتقد به اصول سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، بهره‌وری و سوددهی صنایع و طبیعتا افزایش سودآوری در شرکت‌های مختلف بورسی مخصوصا نسبت به سال‌های گذشته هستند، شاهد روند تازه‌ای در بازار سرمایه باشیم و می‌توان با اطمینان گفت که بازار سرمایه از وضعیت رکودی سال‌های گذشته خارج و وارد یک مسیر صعودی بلندمدت شده‌است. میرزایی معتقد است که با این تفاسیر رشد ابتدای هفته‌جاری را می‌توان گام اول از فاز‌ حرکتی بازار سرمایه دانست و انتظار می‌رود در عین آرام‌گرفتن هیجانات اولیه بازار سرمایه در ادامه بازهم شاهد روندهای صعودی و گام‌های مثبت بازار سرمایه رو به بالا باشیم که این موضوع با معرفی کابینه جدید و بعد از آن اعلام نظر تیم اقتصادی دولت تقویت و تثبیت خواهد شد.

 

پایان بدبینی‌ها به بورس

برزو حق شناس copy

برزو حق‌شناس، دیگر تحلیلگر بازار سرمایه نیز با بیان اینکه روز شنبه واکنش احساسی را در کلیه بازارها شاهد بودیم و این موضوع در ارز، طلا و بورس مشهودتر بود، گفت: برای بلندمدت می‌توان گفت دست‌کم دید بسیار بدبینانه نسبت به بورس بین سرمایه‌گذاران از بین می‌رود اما تداوم این رشد منوط به مسائل مختلفی است. حق‌شناس گفت: بازار در روزهای ابتدایی هفته واکنش احساسی داشت و این واکنش را با شدت کمتری احتمالا در هنگام تنفیذ و تشکیل کابینه دولت جدید هم شاهد خواهیم بود اما در ادامه بازارها تیم اقتصادی رئیس دولت جدید را خواهند سنجید و برنامه‌های اقتصادی را بررسی می‌کنند. با توجه به اینکه انتخابات ضرب‌الاجلی برگزار شد، فرصت ارائه برنامه‌های دقیقی از سوی نامزدهای انتخاباتی نبود و اکنون باید منتظر ماند تا رئیس‌جمهور جدید برنامه‌های مشخص خود را مخصوصا در زمینه اقتصادی اعلام کند، بنابراین احتمالا وضعیت بازار در حال‌حاضر متعادل می‌شود و تا انتهای تنفیذ و معرفی کابینه بازار روند مثبتی به خود خواهد گرفت و بعد از آن یک روند منطقی را شاهد هستیم.