از ابتدای سال جاری سهام شرکت‌های کوچک‌تر بورسی با شدت بیشتری رشد کرده‌اند. به این ترتیب شاخص کل هم‌وزن با تاثیر یکسان نمادها رشد بیشتری در مقابل نماگر اصلی داشته است. در حالی رشد متوسط قیمت‌ها از ابتدای سال به بیش از ۸۵ درصد رسیده است که این عدد برای شاخص کل ۴۲ درصد بوده است، به همین علت طی روزهای اخیر شاهد ایجاد موج اصلاحی در سهام شرکت‌های کوچک‌تر بوده‌ایم به‌طوری که طی معاملات دیروز بازار سهام شاهد افت ۶/ ۰ درصدی شاخص هموزن در برابر اصلاح ۱/ ۰ درصدی نماگر اصلی بودیم. به این ترتیب دماسنج اصلی در کانال قبلی خود و روی عدد ۲۵۳ هزار و ۳۰۴ واحد آرام گرفت.

خودرویی‌ها که در هفته گذشته روزهای خوبی را سپری می‌کردند، دیروز برای دومین روز پیاپی در مدار منفی معاملات قرار داشتند. طی روز گذشته سهام شرکت سایپا با صف فروش سنگین بیش از ۸۰ میلیون سهمی مواجه شد. سهام شرکت ایران خودرو نیز در پایان روز در نزدیکی کف قیمت روزانه معامله می‌شد.

دیروز طی اطلاعیه‌ای شرکت قند هگمتان پیرامون شایعه آتش‌سوزی در این کارخانه قندی شفاف‌سازی کرد. طبق این اطلاعیه سقف یکی از انبارهای قدیمی این شرکت هنگام بازسازی دچار حریق شده است. این آتش سوزی به فرآیند تولید کارخانه آسیبی نزده است و دیگر خسارت‌های ایجاد شده هم از جانب بیمه جبران خواهد شد.

از دیگر اطلاعیه‌های مهم منتشر شده در سامانه کدال صورت مالی ۳ ماهه پتروشیمی امیرکبیر بود. «شکبیر» اولین شرکت پتروشیمی است که گزارش سه ماهه خود را منتشر کرد. بر اساس این گزارش «شکبیر» در سه ماه ابتدایی سال جاری موفق به کسب سود خالص ۲۴۹۷ میلیارد ریالی شده است. این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۳۶۵ درصدی را نشان می‌دهد. در یکشنبه شب صورت مالی حسابرسی شده فولادمبارکه اصفهان منتشر شد. با انتشار این صورت مالی سود ۹۴۱ ریالی «فولاد» که پیش‌تر در صورت مالی حسابرسی نشده آمده بود قطعی شد. طی روز گذشته تعدادی از بزرگان بازار سهام به دلیل برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه ممنوع-متوقف بودند. در این بین می‌توان به «شسپا» اشاره کرد که شاهد برگزاری دو مجمع عمومی عادی سالانه و عادی فوق‌العاده بود. سهامداران شرکت نفت سپاهان ابتدا در مجمع عمومی تصمیم به تقسیم ۴۲۰ تومان از ۹۴۷ تومان (معادل ۴۴ درصد) سود به دست آمده از فعالیت‌های شرکت در سال ۹۷ گرفتند. پس از پایان مجمع عمومی این شرکت در مجمع فوق‌العاده تصمیم به افزایش سرمایه ۴۷۱ درصدی «شسپا» گرفته شد.

در انتهای بازار روز گذشته نماد ۲۴ شرکت بورسی برای برگزاری مجمع عمومی بسته شد. از نمادهای بسته شده برای برگزاری مجمع می‌توان به «شپنا»، «شخارک» و «شراز» اشاره کرد.  در نهایت طی معاملات روز دوشنبه بورس تهران با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون سهم به ارزش تقریبی ۹۷۱ میلیارد تومان دادوستد شد. در فرابورس ایران نیز شاهد معامله یک میلیارد و ۵۳۱ میلیون سهم به ارزش ۷۳۳ میلیارد تومان بودیم.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند