محمودرضا خواجه‌نصیری در گفت‌وگو با «کالا خبر» اظهار کرد: در شرایط فعلی اقتصاد که مشکل اصلی تولیدکنندگان و صنایع تولیدی مشکلات مالی و موضوع تامین سرمایه در گردش است، باید به‌دنبال راهکارهایی برای جبران سرمایه در گردش موردنیاز برای بهبود شرایط تولید بود. در این رابطه بورس کالای ایران با در اختیار داشتن ابزارهای مختلف، می‌تواند به تامین سرمایه در گردش موردنیاز صنایع کمک بسزایی کند. وی افزود: یکی از این ابزارها که می‌تواند در تامین سرمایه در گردش موردنیاز صنایع مفید واقع شود، اوراق سلف موازی استاندارد است که برای تامین سرمایه در گردش صنایع در کوتاه‌مدت موثر است. این در حالی است که تامین مالی صنایع از بستر بازار پولی برای بازه بلندمدت مناسب بوده و برای تامین سرمایه در گردش و بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت چندان کاربرد ندارد.

خواجه‌نصیری تاکید کرد: این روش‌های تامین مالی در کنار سایر مزیت‌ها، دو ویژگی اصلی دارند. یکی از این مزیت‌ها این است که پولی که وارد بورس می‌شود فقط صرف تامین مالی می‌شود؛ بنابراین اگر دغدغه تولید داریم بهتر است از این مسیر برای تامین مالی فعالان آن بهره ببریم. نکته بعدی این است که خریداران و متقاضیان این اوراق مشخص هستند و در نهایت شفافیتی ایجاد می‌شود که از فساد جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، در سال‌های اخیر بورس کالای ایران به تدریج از بخش معاملات فیزیکی به سمت معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا و ابزارهای تازه مالی پیش رفته که این بستر می‌تواند برای انواع کالاها و محصولات تولیدی بخش‌های مختلف توسعه یابد. این کارشناس ارشد بازار سرمایه درخصوص تامین مالی صنایع و بنگاه‌های اقتصادی از بستر بازار سرمایه اظهار کرد: اوراق سلف موازی استاندارد که به پشتوانه محصول تولیدی بنگاه‌های اقتصادی قابل انتشار است، به‌عنوان ابزاری مناسب از سوی مجموعه بازار سرمایه ایران به اقتصاد کشور معرفی شده است. خواجه‌نصیری افزود: آن دسته از بنگاه‌های اقتصادی بزرگ که نیازمند منابع مالی با حجم بالا برای پیشبرد فعالیت‌های اقتصادی خود هستند و نمی‌توانند به راحتی و با نرخ مناسب مبالغ مزبور را از طریق نظام بانکی تامین کنند، می‌توانند با مراجعه به بازار سرمایه، منابع مالی مورد نیاز خود را از طریق ابزارهای مالی اسلامی موجود فراهم کنند. وی معافیت مالیاتی، نقدشوندگی بالا، ضمانت کالایی و دارا بودن تضامین معتبر را از مهم‌ترین مزایای این اوراق برشمرد و گفت: بر اساس تبصره یک ماده ۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی و بنابر بخشنامه سازمان امور مالیاتی کشور، معاملات اوراق سلف استاندارد از معافیت مالیاتی برخوردار است. همچنین، با توجه به اینکه اوراق سلف موازی استاندارد هم مشابه سایر اوراقی که در بازار سرمایه منتشر می‌شود، دارای بازارگردان است و می‌تواند به‌صورت آنی و از طریق سامانه‌های بورس به فروش برسد، بنابراین سرمایه‌گذاران می‌توانند به واسطه نقدشوندگی بالای این اوراق، در صورت‌نیاز به آسانی از این سرمایه‌گذاری با سود معقولی خارج شوند.

به گفته خواجه‌نصیری، این اوراق به پشتوانه کالا صادر شده و به ضمانت نهادهای مالی معتبر و در برخی موارد حتی به پشتوانه دولت منتشر می‌شود؛ بنابراین، سرمایه‌گذاران از ضمانت و بازپرداخت اصل و سود آن خیال آسوده‌ای خواهند داشت. وی درخصوص اینکه کدام بخش از ابزارهای بورس کالا امکان توسعه بیشتر را دارند، گفت: کمیته فقهی سازمان بورس و سیستم آمادگی این امر را دارند که هر ابزاری را طراحی کنند. پیشنهاد من به‌عنوان یک تحلیلگر اقتصادی این است که اگر برای آینده به فکر این موضوع هستیم که کدام بخش از تامین مالی در شرایط فعلی مهم بوده و امکان توسعه دارند، بحث سرمایه در گردش است و ابزارهای تامین مالی کوتاه‌مدت بورس کالا مثل اوراق سلف موازی استاندارد در این رابطه می‌تواند به کمک صنایع و تولیدکنندگان بیاید. خواجه‌نصیری درخصوص نقش بورس کالا در ایجاد رونق تولید و تحقق شعار امسال گفت: باید کمک کرد تا ابزارهای بورس کالا راهی پیدا کند تا ظرفیت تولید شرکت‌های تولیدکننده کامل شود و برای رسیدن به این هدف باید استفاده از ابزارهایی که برای رفع مشکل کمبود نقدینگی و تامین سرمایه در گردش از جمله ابزارهای سلف‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت کاربرد دارند، توسعه یابد یا باید ابزارهای معاملاتی دیگر را برای تسهیل معاملات به کار گرفت. وی عملکرد سال ۹۷ بورس کالا را مثبت ارزیابی و مهم‌ترین اقدام این مجموعه را این‌گونه بیان کرد: در سال گذشته اقدامات موثری در این بازار صورت گرفت و می‌توان گفت بورس کالا بهترین بستر برای کشف قیمت واقعی کالاها و جلوگیری از محدودسازی قیمت‌ها و ممانعت از بروز رانت است.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند