با ادامه سیاست ارزان‌فروشی محصولات فولادی و معدنی در بازار رسمی کالا، سهامداران این شرکت‌ها در دومین نامه سرگشاده خود این بار مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد و رئیس شورای عالی بورس را خطاب قرار داده‌اند. آنها در نامه خود به وزیر اقتصاد، از عدم واکنش معاون اول رئیس‌جمهوری و رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی به درخواست رسیدگی به ماجرای قیمت‌گذاری دستوری محصولات فولادی در بازار رسمی کالا انتقاد کرده‌اند.

در متن این نامه آمده است: اوایل مردادماه در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری که رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هم هست اعلام کردیم که در بازار کالا در حق سهامدار و تولید‌کننده محصولات فولادی اجحاف می‌شود و آسیب‌های قیمت‌گذاری دستوری فولاد را متذکر شدیم و از او استمداد کردیم تا رسیدگی کند اما تا این لحظه این مقام مسوول واکنش درخور توجهی به این موضوع نداشته است. حال درخواست خود را با شما مطرح می‌کنیم چرا‌که شما رئیس شورای عالی بورس هستید و شورای بورس طبق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران (۱ آذر ۱۳۸۴)، در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و با هدف سامان‌دهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارآی اوراق بهادار و به منظور نظارت بر حسن اجرای این قانون با ترکیب، وظایف و اختیارات مقرر در آن قانون تشکیل شده است.

در این نامه به بسته ارزی جدید دولت اشاره شده و آمده است: دو هفته پیش دولت جمهوری اسلامی با ارائه بسته جدید ارزی از سوی بانک مرکزی رسما تورم دلار و سایر ارزها را پذیرفت و به صادرکنندگان اجازه داد ارز حاصل از صادرات خود را با نرخ واقعی که در بازار ثانویه ارز کشف می‌شود تبدیل به ریال کنند و در دو هفته گذشته دلار آمریکا با نرخ میانگین حدود ۹ هزار تومان در این بازار بین واردکننده و صادرکننده معامله شده است.حال سوال اینجاست وقتی تورم دلار به‌طور واضح از سوی دولت پذیرفته می‌شود و صادرکننده تنها در این نرخ‌ها حاضر شده دلار خود را به ریال تبدیل کند چطور دولت  صنعت فولاد را مجبور می‌کند محصول خود را بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار داخلی عرضه کند!؟

در واقع تورم واقعیتی انکار ناپذیر است که در ۷ ماه گذشته اقتصاد کشور با آن مواجه شده و همگام با افزایش نرخ ارز، قیمت نهاده‌های تولید هم افزایش پیدا کرده، دستمزد نیروی انسانی رشد کرده، نرخ‌های حمل و نقل تغییر کرده و عملا تولید‌کننده در فضای تورمی در حال ادامه تولید است و الزام او به فروش محصول بدون لحاظ کردن اثرات ناشی از تورم جفا در حق تولید‌کننده و سهامداری است که در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کرده است.

سهامداران شرکت‌های فولادی در نامه خود به کرباسیان یک پرسش بنیادی مطرح کرده‌اند و اینکه مگر بالاترین مقام تصمیم‌گیرنده بورس‌های کالایی شورای بورس نیست، پس چرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه چنین دخالت بزرگی داده شده و وزیر صمت و معاون او چندین بخشنامه در رابطه با قیمت‌گذاری دستوری فولاد در بورس کالا صادر کرده اند!؟

سرمایه‌گذاران خرد شرکت‌های فولادی ادامه داده‌اند: متاسفانه وزارت صمت مسوولیت مستقیمی در بازار سرمایه ندارد، لکن از ابتدای مردادماه با قیمت‌گذاری دستوری محصولات فولادی طبق بررسی‌های دقیق حدود ۴ هزار میلیارد تومان رانت برای دلالان از محل الزام فولادی‌ها به ارزان فروشی محصولات در بازار رسمی کالا ایجاد کرده است و از طرفی دیگر ناامیدی تولید‌کننده را از تداوم تولید و رویگردانی سرمایه‌گذاران بازار سهام از ماندگاری در بورس موجب شده است، آیا شما به‌عنوان نماینده دولت در بازار سرمایه اطلاع دارید که قیمت میلگرد، شمش و تیرآهن در بازار آزاد چقدر است و در بازار رسمی کالا چقدر!؟

سهامداران صنعت فولاد در نامه خود به اظهارات حمایتی مسعود کرباسیان از بازار سرمایه اشاره کرده و نوشته اند: آقای کرباسیان! صحبت‌های پنج‌شنبه ۲۴ خرداد ماه سال جاری خود را به یاد دارید؟ ما یک بار دیگر اظهارات خودتان را برایتان یادآوری می‌کنیم: «تحولات هفته‌های گذشته سبب شده تا مردم به دنبال کالاهای جایگزین برای دارایی‌هایشان باشند. نتیجه اینکه سرمایه‌ها به سمت بازار سکه، خودرو و مسکن رفته و درنتیجه رشد قیمت‌ها در پس افزایش تقاضا رخ داده است. بنابراین فضای حاکم براین بازارها تحت تأثیر این جو برهم‌خورده است. اما راهکار مواجهه با مشکل، ‌توجه به واقعیت‌های اقتصاد کلان کشور است و بر همین اساس هم دولت در تلاش است که با مهار روند رشد نقدینگی، سرمایه‌ها را به سمت بازارهای مولد هدایت کند که نمونه آن رشد شاخص بازار سرمایه طی دو روز اخیر است (پنج‌شنبه ۲۴ خرداد).»البته این فقط شما نبودید که مردم را به سرمایه‌گذاری در بورس دعوت کردید. بعد از شما از رئیس‌جمهور محترم گرفته تا معاون اول رئیس‌جمهور و سایر دولتمردان هر یک درباره بورس و اهمیت بورس سخنرانی یا مصاحبه کردند، کار به جایی رسید که در جلسه سران قوا هم به شکل بی‌سابقه‌ای درباره بورس و اهمیت آن صحبت شد؛ روز سه شنبه ۲۹ خرداد بود که نوبخت سخنگوی وقت دولت‌ اعلام کرد: «امروز در نشست سران قوا چگونگی حمایت از بازار سرمایه و بورس مورد بحث قرار گرفت؛ اعلام شد که هفته گذشته اتفاق خوبی افتاد و به جای اینکه نقدینگی موجود به سمت ارز یا طلا متمرکز شود و تقاضای غیر‌واقعی روی این دو کالا ایجاد کند، نقدینگی معطوف به بازار سرمایه شد.» اما این پایان کار نبود و در یکی از جلسات سران قوا مالیات فروش سهام را از نیم درصد به ۱/ ۰ درصد رساندند و افزایش سرمایه ناشی از سود انباشته شرکت‌ها را هم معاف از مالیات اعلام کردند.

در ادامه این نامه سرگشاده آمده است: آقای کرباسیان! واقعا این همه دعوت از مردم برای حضور در بورس برای ضرر رساندن به آنها بود؟آیا از وضعیت بازار سهام بعد از قیمت‌گذاری دستوری فولاد اطلاع دارید؟ آیا می‌دانید دلیل رشد بازار سهام در ماه‌های خرداد و تیر افزایش نرخ سهام شرکت‌های فولادی و معدنی بود و بعد از قیمت‌گذاری دستوری فولاد بازار سهام روزهای خوبی را تجربه نکرده است چون عملا تورم موجود در کشور به این شرکت‌ها منتقل نشده و آنها در سایه مداخلات دولتی از تورم عملا عقب مانده‌اند و مجبور هستند محصولات را با نرخی بسیار ارزان در اختیار دلالان بگذارند؟ آیا خبر دارید این روزها در بازار رسمی کالا برای خرید فولاد، دلالان صف می‌کشند تا میلگرد ۲۳۰۰ تومانی را قراضه کنند و با قیمت ۳۴۰۰ تومانی بفروشند؟ راستی این پرسش مهم یادمان رفت، مگر شرکت‌های فولادی را دولت واگذار نکرده است؟ پس چطور به خود اجازه می‌دهد که در فضای کسب‌و‌کار بخش خصوصی دخالت کند؟ این حاتم بخشی دولت به دلالان از جیب تولید‌کننده و سهامدار خرد هیچ توجیهی ندارد!در پایان این نامه آمده است: شما به‌عنوان وزیر اقتصاد و رئیس شورای بورس مسوول مستقیم رسیدگی به این ماجرا هستید. چرا از حقوق سهامداران دفاع نمی‌کنید؟ چه کسی پاسخگوی سودرسانی به دلالان از جیب سهامدار و تولید‌کننده است؟