شماره روزنامه ۶۰۵۵
|

 • شتاب‏‏‌دهنده شرکت‏‏‌های معدنی

  دنیای‌اقتصاد‌: شرکت‌‌‌های معدنی بسیاری در کشور وجود دارند که بسیاری از آنها به رغم توانمندی‌‌‌های فنی‌، در ابعاد جهانی اغلب حرفی برای گفتن ندارند. این واقعیت با توانمندی‌‌‌ها و ذخایر معدنی در کشور همخوانی ندارد. یکی از دلایل مهم آن‌‌‌ را باید در ضعف اکتشافات معدنی در ایران جست‌وجو کرد، زیرا بخش اعظم کشور از اکتشافات معدنی بی‌‌‌بهره بوده و هنوز پتانسیل کشف ذخایر متوسط حتی بزرگ مخصوصا در اعماق وجود دارد. این نکته را باید در کنار متولی‌‌‌های چندگانه در حوزه اکتشاف بررسی کرد که خروجی آن در نهایت این است که بسیاری از معادن متروکه نه تنها هنوز وارد چرخه تولید نشده بلکه حتی دلایل متروکه ماندن آنها نیز بعضا در هاله‌‌‌ای از ابهام است.
 • معادن؛ شاهراه شکوفایی اقتصادی کشور

  دنیای اقتصاد: با روی کار آمدن دولت چهاردهم بسیاری از صنعتگران امیدوارند موانع بخش معدن برداشته شود؛ موانعی از جمله ناهماهنگی‌ها در سامانه جامع تجارت، محدودیت‌های ورود ماشین‌آلات خارجی، بی عدالتی در دریافت مالیات و به طور کلی رفع موانع کسب و کار از این دسته‌اند؛ کارشناسان معتقدند کشور ما با یک درصد مساحت جهان، حدود ۱۰ درصد منابع معدنی را در خود جا داده و در صورت توجه به این بخش، قادر است جای صادرات نفت را بگیرد و نقش قابل توجهی در تولید ناخالص داخلی ایفا کند.
 • ۷ روند برتر در شرکت‌های معدنی در ۲۰۲۴

  دنیای اقتصاد-فاطمه بابالو: صنعت معدن در مواجهه با تقاضای در حال تغییر مصرف‌کنندگان، تغییرات سیاسی جهانی و پیشرفت در فناوری همواره در حال تکامل است. در سال ۲۰۲۴، چند روند جدید در معدن در حال ظهور است که آینده این بخش را شکل خواهد داد. استراتژی‌‌های بهره‌‌وری انرژی مانند بهبود سیستم‌های تهویه و استفاده از انرژی‌‌های تجدیدپذیر برای تامین انرژی تجهیزات افزایش یافته است. با دور‌‌شدن از روش‌های سنتی، برخی شرکت‌ها از دهه‌‌ها قبل برای دسترسی به منابع جدید، پردازش مجدد باطله‌‌ها را آغاز کرده‌‌اند. پیشرفت‌‌های تکنولوژیکی با برجسته‌‌کردن شیوه‌‌های آسیب‌‌رسان به محیط‌‌زیست، شفافیت بیشتری را برای بخش معدن و فلزات به ارمغان می‌‌آورد.
 • اقبال نیروگاه‏‏‏‏‌های خورشیدی بین فولادی‏‏‏‏‌ها؟

  دنیای اقتصاد-سارا اصغری: صنعت یکی از حوزه‌‌‌‌‌هایی است که طی سال‌‌‌‌‌های گذشته بابت ناترازی انرژی دچار خسارت‌‌‌‌‌های بسیاری شده است. در این میان صنعت فولاد یکی از صنایعی به‌‌‌‌‌شمار می‌‌‌‌‌رود که طی دو، سه سال گذشته با مشکل تامین برق پایدار مواجه بوده و بابت اعلام محدودیت‌‌‌‌‌های مصرف برق از سوی دولت، میزان تولید آن تحت‌تاثیر قرار گرفته و روند کاهشی به خود گرفته و دچار زیان‌‌‌‌‌دهی بالایی شده است. در شرایطی که کشور از ناترازی انرژی در رنج است، قانون مانع‌‌‌‌‌زدایی از توسعه صنعت برق، صنایع انرژی‌‌‌‌‌بر را مکلف کرده که با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو، ۹‌هزار مگاوات نیروگاه حرارتی با بازدهی حداقل ۵۵‌‌‌‌‌‌درصد و ‌‌‌‌‌هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و پاک تا پایان سال ۱۴۰۴ از محل منابع داخلی خویش ایجاد کنند.
 • صنایع خرد‌مقیاس بازوی کمکی ندارد

  دنیای‌اقتصاد: در حال حاضر تقریبا در اکثر شهرک‌‌‌های صنعتی مشکل تامین زیرساخت اعم از آب، برق و تصفیه فاضلاب وجود دارد. مساله دیگر آن است که دولت در هرزمانی که با کمبود منابع برق و گاز مواجه می‌‌‌شود، نسبت به قطع برق و گاز شهرک‌‌‌های صنعتی اقدام می‌‌‌کند؛ با این نگاه که تمامی واحدهای مستقر در این شهرک‌‌‌ها صنعتی هستند و مسکونی نیستند. مهدی بستانچی رئیس انجمن تولیدکنندگان سیستم‌های تهویه مطبوع با بیان این مطالب افزود: این موارد در حالی انجام می‌‌‌شود که قطع برق و گاز صنایع طبق ماده ۲۵ قانون بهبود کسب‌وکار غیر‌مجاز است و در صورت اجرا باید خسارت‌های حاصل از این موارد به صنایع پرداخت شود .
 • شاخص‌های دریافت حقوق دولتی از معادن

  دنیای اقتصاد-سید سجاد موسوی: منگنز یک فلز نسبتا فراوان است که به طور گسترده در سراسر پوسته زمین پخش شده است و علاوه بر منابع پوسته زمین، منگنز در مکان‌‌‌هایی که به طور گسترده در بستر دریا توسعه یافته‌‌‌اند، وجود دارد. گریدهای بالاتر این سنگ معدنی حاوی ۱۰ تا ۲۰ درصد منگنز به همراه مقادیر قابل توجهی کبالت، مس و نیکل هستند. در سال ۱۸۵۶میلادی، یک فولادساز بریتانیایی، از منگنز برای بهبود توانایی فولاد تولید شده برای مقاومت در برابر نورد و آهنگری در دماهای بالا استفاده کرد و در اوایل قرن بیست و یکم، تولید منگنز در چند کشور سراسر جهان گسترش یافت و امروزه استرالیا، آفریقای جنوبی، چین، گابن و برزیل بزرگ‌ترین تولیدکنندگان منگنز به شمار می‌آیند. این ماده یک عامل ضروری در فولادسازی است که در آن ناخالصی‌‌‌هایی مانند گوگرد و اکسیژن را حذف کرده و خواص فیزیکی مهمی را به فلز اضافه می‌‌‌کند. برای این اهداف، اغلب به عنوان آلیاژ فرومنگنز یا سیلیکومنگنز استفاده می‌‌‌شود.
 • آغاز طرح‌‌های ارتقای کیفی نفت کوره در پالایشگاه تهران

  مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران از صدور مجوزهای زیست محیطی مربوط به اجرای طرح‌‌ ارتقای کیفی نفت کوره پالایشگاه تهران با الگوبرداری از طرح ارتقای کیفی نفت کوره پالایشگاه اصفهان خبر داد و گفت: با دریافت مجوزهای زیست‌‌محیطی عملیات اجرایی این پروژه سرعت یافته و تا یک ماه آینده آغاز خواهد شد.
 • احداث شهرک تخصصی زنجیره مس در منطقه ویژه اقتصادی لامرد

  صبح دیروز ۱۲ تیرماه، عملیات اجرایی شهرک تخصصی زنجیره مس با حضور ویدئو کنفرانسی محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری آغاز شد. به گزارش روابط عمومی‌‌ منطقه ویژه اقتصادی لامرد، صبح دیروز آیین آغاز احداث شهرک توسعه زنجیره مس، با حضور سرپرست ریاست جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس هیات عامل سازمان توسعه‌‌ و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد و سایر مقامات استانی و محلی برگزار شد.
 • تحرک‏‏‏‌بخشی به بازار فولاد، نیازمند سیاست‌های جدید

  دنیای اقتصاد-سارا اصغری: بازار فولاد از ابتدای سال ‌تاکنون با رکود همراه بوده و فولادسازان را نیز با مازاد تولید همراه کرده، مازادی که راه به بازارهای صادراتی نیز نبرده است. این بازار، این روزها نیز در انتظار بر سر کار آمدن دولت جدید است تا شاید با روی کار آمدن دولت چهاردهم، شاهد گشایشی در حوزه ساخت‌وساز ایجاد شود که این عامل باعث تحرکی در این بازار شود. فعالان حوزه آهن و فولاد معتقدند که این بازار با سیاست‌هایی که دولت جدید در راستای ساخت‌وساز به‌کار می‌گیرد، می‌تواند از رکود کنونی خود خارج شود.
 • ۱۰ روند برتر صنعت مبلمان در ۲۰۲۴

  دنیای‌اقتصاد: صنعت مبلمان چگونه از فناوری برای بهبود کارآیی و درآمد استفاده می‌کند؟ این تحقیق مبتنی بر داده بر مبنای روندهای برتر صنعت مبلمان در سال ۲۰۲۴ و براساس تجزیه‌‌‌و‌‌‌تحلیل بیش از ۱۳۰۰شرکت جمع‌‌‌آوری شده است. این روندها شامل مبلمان پایدار، طراحی چندمنظوره، ساخت روباتیک و موارد دیگر است. صنعت مبلمان با چالش‌‌‌هایی مواجه است که تولیدکنندگان را ملزم به انطباق با شرایط متغیر بازار می‌کند. اتلاف منابع و ردپای کربن بالا به عنوان نگرانی‌های اصلی برجسته است. پیشرفت‌‌‌های فناوری با اجازه دادن به تولیدکنندگان برای تولید اقلام عملی، پایدار و مقرون‌‌‌به‌‌‌صرفه، این صنعت را تغییر می‌دهد. روندهای نوظهور صنعت مبلمان شامل فناوری‌‌‌های سه‌بعدی، هوش مصنوعی، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، تجارت لمسی و... است.
 • تمایل صنعت به برق خورشیدی

  دنیای اقتصاد- سارا اصغری: تامین انرژی به یکی از چالش‌‌های شرکت‌های صنعتی مخصوصا حوزه فولاد تبدیل شده است. این نگرانی به یک اولویت تبدیل شده که شرکت‌های فولادی خود برای ‌گذار از این ریسک، به سمت سرمایه‌گذاری بر تولید انرژی متمایل شده‌‌اند. نکته مهمی که می‌تواند ریسک تولید در صنعت فولاد را تعدیل کرده و به حمایت از صنعت انرژی در کشور منتهی می‌شود. نکته مهم اینکه احداث نیروگاه باید از دو مسیر مهم صورت پذیرد، یا تولید انرژی‌ برق با سوخت‌‌های فسیلی یا استفاده از انرژی‌‌های پاک و تجدیدپذیر. هر دو این مسیرها در نهایت برای صنعت مفید است .
 • انقلاب یا تکامل شرکت‌های بسته‏‏‌بندی

  دنیای اقتصاد: به نظر می‌رسد هوش مصنوعی تنها چند سال تا تبدیل شدن به بخش مهمی از زندگی همه ما فاصله دارد. ماشین‌‌‌های خودران، خانه‌‌‌های هوشمند، روبات‌‌‌های تحویل‌‌‌دهنده و ماشین‌‌‌آلات بصری؛ اکنون تقریبا در همه جا هوش مصنوعی را می‌‌‌بینیم. آنچه زمانی در نمایش‌های علمی-تخیلی دیده می‌شد اکنون در زندگی واقعی قابل لمس است. تاثیر هوش مصنوعی به بسته‌بندی‌های خرده‌فروشی نیز گسترش می‌یابد. در این مقاله، نگاهی به نقش هوش مصنوعی در تغییر شکل صنعت بسته‌بندی می‌اندازیم و آنچه را که می‌توانیم در آینده بسته‌‌‌بندی ببینیم، مرور می‌‌‌کنیم.
 • نقطه ضعف لجستیکی کریدورهای حمل‌ونقل

  معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: بزرگ‌ترین مزیت کشور ما این است که در یک شاهراه ارتباطی قرار گرفته‌‌‌ایم، اما متاسفانه به دلیل نداشتن زیرساخت‌‌‌های لجستیکی مناسب، آن چنان که باید از این مزیت راهبردی استفاده نکرده‌‌‌ایم. به گزارش روابط عمومی هلدینگ دکا، مهدی ضیغمی در حاشیه بازدید از زنجیره ارزش هلدینگ دکا گفت: بزرگ‌ترین چالش ما این است که اگرچه در یک شاهراه قرار گرفته‌‌‌ایم، اما به‌‌‌دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌‌‌های لجستیکی، کریدورهای حمل‌ونقلی و ارتباطی ما شکل نگرفته است. وی با اشاره به مشکلات موجود در صنعت لجستیک از جمله بحث قوانین و مقررات، ثابت نبودن هزینه‌‌‌ها و... اظهار کرد: کشور در موضوع تولید باکیفیت و صادرات تلاش می‌کند، اما نبود یک زنجیره پیوسته و هماهنگ در موضوع حمل‌ونقل، مشکلات را به صورت سلسله‌‌‌وار به حوزه تولید و صادرات باز‌می‌‌‌گرداند.
 • چالش‏‏‌های معدن‌کاری دولت جدید

  دنیای اقتصاد-سارا اصغری: نقش دولت‌‌‌ها در توسعه بخش معدن و صنایع معدنی چگونه قابل ترسیم است؟ آیا دولت‌‌‌ها برنامه‌‌‌های مدون و بلندمدت برای این حوزه تعریف کرده‌‌‌اند؟ در نبود یک برنامه بلندمدت در حوزه معدن و صنایع معدنی، این حوزه هم‌‌‌اکنون با چه چالش‌‌‌هایی روبه‌رو است؟ انتظار فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی از دولت جدید چیست و آیا دولت جدید می‌تواند انتظارات فعالان این حوزه را برای خروج از چالش‌‌‌های پیش‌‌‌رو برآورده کند؟
 • انقلاب دیجیتال در بسته‏‏‌بندی

  دنیای‌اقتصاد: دیجیتالی‌‌‌شدن انقلابی در عملیات بسته‌‌‌بندی ایجاد می‌کند و مزایای قابل‌‌‌توجهی را از نظر کارآیی، پایداری و مشارکت مصرف‌کننده ارائه می‌دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر