زامبی‌ها و استارتاپ‌ها: وقتی زامبی‌ها ایده‌های‌ کسب‌وکاری‌ را می‌خورند!

در ۱۶جولای ۲۰۱۷، جورج رومرو، فیلسماز معروف و نویسنده نمایشنامه شب مردگان زنده تعریفی که امروزه از زامبی‌ها می‌شناسیم را ارائه داد!

قبل از اینکه رومرو انقلابی در فیلم‌های ترسناک ایجاد کند، زامبی نوعی ربات انسانی محسوب میشد، از زمان نمایشنامه معروف رومرو، این موجود به یک انسان مرده ی گوشتخوار تبدیل شد که فقط با از بین بردن مغزش می‌توانید او را از میان بردارید! این مفهوم آشنا به نظر می‌رسد؟

«زامبی رومرو» ناگهان به قدری محبوب شد که در انواع فیلم‌ها، سریال‌های تلویزیونی، نمایشنامه‌ها، بازی‌های ویدیویی، کمیک‌ها و کتاب‌ها، می‌توانید تاثیر آن را ببینید. اگرچه اغلب دوستداران سینما، رومرو را ارائه دهنده چنین شخصیت جذاب زامبی می‌داند، بد نیست بدانید که او برای اولین فیلم زامبی و بسیار پر فروش خود، یک پنی نیز دریافت نکرد.

در زمان ثبت فیلم، عبارت Flesh Eaters، به جای Living Dead قرار گرفت! یعنی فقط یک اشتباه کوچک! بلافاصله بعد از اینکه عوامل فیلم متوجه اشتباه خود شدند، آن را به نسخه اصلی تغییر دادند، اما این تغییر در بخش حقوق مالکیت فکری ثبت نشد!

اخبار حاکی از این است که به دلیل ثبت نشدن تغییر نام فیلم، بر اساس قانون، اثر در مالکیت عمومی قرار گرفت و همین امر موجب شد تا هزاران دی وی دی از این فیلم در سوپر مارکت‌های سراسر کشور، توسط توزیع کنندگان مختلف، با قیمت‌های بسیار پایین به فروش برسد.

با اینکه رومرو پس از این ماجرا در صنعت فیلم سازی تحولی ایجاد کرد مجبور شد نسخه‌های متعددی از فیلم هایش را با مضمون زامبی تولید کرده و به فروش رساند، تا بتواند بخشی از زیان بوجود آمده را برطرف کند.

زامبی‌ها و استارتاپ‌ها

فکر می‌کنید چه تعداد از کارآفرینان سرنوشتی مشابه رومرو داشته اند؟

بسیاری از کسب و کارهای نوپا و استارتاپ ها، با اینکه از اهمیت محافظت از ایده خود به صورت قانونی با خبر هستند، هنوز هم از نزدیک شدن به یک وکیل در زمان آغاز کار خود، اجتناب می‌کنند.

برخی از دلایل این اجتناب عبارت است از:

 هزینه‌های قانونی بالا و اسناد گران قیمت

 علاقه اندک وکلا به مشاوره دادن به کارآفرینان تازه‌کار

 عدم آگاهی کارآفرینان از چگونگی تشخیص مرز ظریف میان فرهنگ انجام کار و سهل انگاری

 درک اشتباه کارآفرین از وکیل به عنوان یک برطرف کننده مشکل نه کسی که مانع ایجاد مشکل شود

 اولویت بندی سایر هزینه‌ها توسط کارآفرین، قبل از ایجاد حفاظت قانونی از استارتاپ خود

مثال «زامبی رومرو» در واقع گویای این مسئله است که کارآفرینان اکنون نه تنها باید حداقل‌ها را در حمایت قانونی از پروژه‌های خود رعایت کنند، بلکه اگر تمایل به ورود به دنیای رقابت را دارند، باید از استارتاپ خود، به صورت کامل محافظت نمایند.

با جهانی که کارآفرینی در آن در حال گسترش است، دیگر فقط داشتن یک منشور و ثبت نام تجاری کافی نیست! همانطور که در مورد پروژه رومرو تنها ثبت نام برای «شب مردگان زنده» کافی نبود! در حال حاضر مدام افراد بیشتری در حال راه اندازی کسب و کارهای شخصی شان هستند. در این میان شما هم باید بتوانید استارتاپ خود را هوشمندانه راه اندازی کنید و در مسیر توسعه قدم بردارید.

مترجم: عاطفه جولانی کارشناس ارشد