نشانه‌های خطرناک بیماری لثه

علائم بیماری لثه

این درمان نامیده شده و هدف آن استخوان و بافت بیمار با لیزر کوچک، کشتن باکتری‌ها برای برطرف کردن عفونت و تورم است. لیزر نیرومند آن لثه‌ها را تمیز می‌کند، محیطی که لازم است از آن در برابر پسروی لثه و بستن مجدد بافت لثه دفاع شود را می‌بندد. اگر دندان‌ها به‌صورت روزانه با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تمیز نشوند، امکان تشکیل پلاک وجود دارد و باکتری‌های موجود در پلاک دندان نه‌تنها بر لثه‌ها و دندان‌ها تاثیر می‌گذارند، بلکه علاوه‌بر این می‌توانند بر بافت لثه‌ها و استخوان نگهدارنده دندان‌ها نیز تاثیر مخربی داشته باشند و باعث تحلیل لثه شوند. بیماری لثه از جمله عفونت لثه می‌تواند در نتیجه تعدادی از عوامل برای فرد ایجاد شود، اما عدم‌رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان رایج‌ترین علت ابتلا به این بیماری‌های لثه است. رعایت نکردن مناسب بهداشت دهان همچون عدم‌مسواک‌زدن مناسب یا منظم می‌تواند باعث ایجاد پلاک بر روی دندان‌ها شود.

اما چگونه متوجه می‌شوید که به بیماری لثه مبتلا شده یا در معرض خطر ابتلا به آن هستید؟

علائم فهرست شده در ذیل می‌توانند آن را نشان دهد، اما توجه به آنها و هرگونه تغییر در دندان یا لثه حائز اهمیت بوده و باید با دندانپزشک خود درمیان بگذارید. در صورتی که بدون درمان رها شود، نه‌تنها سبب بیماری اطراف دندان می‌شود، بلکه بافت پشتیبان دندان را از بین می‌برد و همچنین ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهد.

خونریزی دهان

اگر پس از مسواک زدن یا کشیدن نخ‌دندان در روشویی خون مشاهده کردید، نشانه آن است که مشکلی وجود دارد. خونریزی پس از شستشوی دهان، احتمالا نشانه ورم لثه است. ورم لثه یکی از اشکال خفیف بیماری لثه است که سبب خونریزی لثه خصوصا پس از مسواک زدن و غذا خوردن می‌شود. خوشبختانه این بیماری خیف با مسواک زدن و استفاده روزانه از نخ دندان و همچنین تمیز کردن منظم توسط پزشک معکوس می‌شود.

بوی بد دهان

همه افراد در یکسری موقعیت‌ها دهانشان بوی بد می‌دهد، اما اگر قبلا شما را آزار نمی‌داده و بدتر نشده، می‌تواند نشانه بیماری لثه باشد. همیشه بویی دارد که اطرافیان متوجه می‌شوند، اکثرا بویی شبیه الکل یا سیب گندیده است. زمانی که باکتری به زیر بافت لثه کوچ می‌کند، جایی که مسواک و نخ دندان نمی‌تواند به آن برسد ممکن است بوی بد به‌وجود آید.

تغییر دندان‌ها

برخی افراد متوجه فاصله کوچک بین دندان‌ها که قبلا وجود نداشته می‌شوند، یا دندان‌های جلوی آنها متمایل به جلو یا عقب می‌شود، این تغییرات می‌توانند نشانه بیماری لثه باشند.

لثه‌های قرمز یا متورم

لثه‌های قرمز، پف کرده یا نازک می‌توانند نشانه ورم لثه باشند. جهت جلوگیری از پیشرفت التهاب لثه حائز اهمیت است که آن را درمان کنید. شکل جدی‌تر بیماری لثه باعث می‌شود لثه‌ها از دندان عقب نشینی کنند و شکل کیسه‌ای را پیدا کند که آلوده شده است.

تشکیل جرم دندان

نوار چسبنده‌ای که روی دندان تشکیل می‌شود جرم نامیده می‌شود (ممکن است متوجه یک ماده سفید یا زرد رنگ در بین دندان‌ها یا در طول خط دندان شوید) این جرم می‌تواند پیشروی کرده و تارتار شود(سخت، رسوبات کلسیمی که باید توسط دندانپزشک برطرف شوند) که با مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن منظم برطرف نمی‌شود.

دندان‌های حساس

اگر حساسیت دندان‌های شما شروع شده است، می‌تواند به این معنا باشد که شما خیلی محکم مسواک را به دندان‌های خود می‌کشید یا می‌تواند نشانه ابتلا به بیماری لثه باشد که از حالت خفیف پیشرفت کرده است. زمانی که بافت لثه کاهش می‌یابد، ریشه دندان که کمتر از مینای خارجی است و سبب حساسیت می‌شود، نمایان می‌شود.

دندان‌های لق

داشتن دندان لق برای بزرگسالان جالب نیست. اگر حس می‌کنید دندانتان زمانی که به آن زبان می‌زنید یا با انگشت آن را لمس می‌کنید، تکان می‌خورد بیماری التهاب لثه‌تان شدیدترشده است.

استرس مزمن

استرس داشتن، لزوما به این معنا نیست که به بیماری پیشرفته لثه مبتلا شده‌اید؛ اما باتوجه به اعلام آکادمی آمریکایی پریودنتولوژی، استرس مزمن ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را بالا ببرد؛ زیرا مبارزه با عفونت‌ها از جمله التهاب لثه را برای بدن سخت‌تر می‌کند. اگر احساس ساییدگی می‌کنید و علائم دیگر را نیز دارید با پزشک خود صحبت کنید.

فشردگی یا سایش دندان‌ها

اگر در هنگام خواب یا بیداری دندان‌هایتان را به هم فشار می‌دهید یا می‌سایید احتمالا خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می‌دهید. این کارها نیروی بیش از حدی بر روی بافت‌های پشتیبان وارد کرده و ممکن است سبب نابودی آن شود.

عادت سیگار کشیدن

مطالعات نشان می‌دهند که افراد سیگاری جرم دندان بیشتری نسبت به افرادی که سیگار نمی‌کشند، دارند. به‌علاوه، تنباکو به دندان و لثه‌ها آسیب می‌زند، سبب ورود عفونت‌های باکتریایی به لثه و در نهایت منجر به بیماری لثه می‌شود.

آخر هفته