هر چند این کار منجر به استفاده از سوخت زیادی می‌شود اما ظاهرا کارکرد خودرو مهم‌تر ازهدر رفت منابع ملی کشور تلقی می‌شود با این حساب اما تحقیقات صورت گرفته در این زمینه گویای آن است که گرم کردن خودرو نه‌تنها سودی برای موتور خودرو ندارد، بلکه حتی می‌تواند به موتور نیز صدمه برساند. در این بین تحقیقات مذکور نشان می‌دهد که در زمان تولید خودروهای کاربراتوری شاید این مساله نیاز بود، اما اکنون به‌صورت کامل باید آن را برای موتورهای انژکتوری فراموش کرد. پیش از این بسیاری از خودروهای تولیدی کشور به‌صورت کاربراتوری به بازار عرضه می‌شد مثال واضح آن نیز خودروی پیکان بود که به‌صورت کاربراتوری و با مصرف سوخت بالا در ایران‌خودرو روی خط تولید قرار می‌گرفت، حال آنکه هم‌اکنون تولید و عرضه کاربراتورها متوقف شده و خودروهای موجود در بازار انژکتوری هستند؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد که گرم کردن خودرو پیش از حرکت دیگر توجیهی ندارد.

در این زمینه یک کارشناس فنی خودرو عنوان می‌کند که گرم کردن موتورهای بنزینی درجا نه‌تنها تلف کردن سوخت است؛ بلکه باعث می‌شود که روغن از روی سیلندر و پیستون‌ها به اطراف پاشیده شود و اثر مخربی بر عمر موتور خودرو داشته باشد. به گفته این مهندس مکانیک در موتورهای انژکتوری یا سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری سوخت توسط یک پمپ مکانیکی یا برقی با فشار به داخل لوله‌های سوخت‌رسانی و ریل سوخت وارد می‌شود و از طریق انژکتورها که در واقع نوعی شیر محسوب می‌شوند به پشت سوپاپ هوا یا درون سیلندر به‌صورت پودرشده پاشیده می‌شود و به این ترتیب مخلوطی از هوا و سوخت برای احتراق در موتور و تولید انرژی به‌دست می‌آید.

وی ادامه می‌دهد که در زمان سردی هوا بنزین به راحتی تبدیل به بخار نمی‌شود و به همین خاطر بخار سوخت به اندازه کافی تولید نمی‌شود. همین مساله باعث می‌شود احتراق به‌خوبی صورت نگیرد. اما موتور خودروهای انژکتوری طوری طراحی شده‌اند که در زمان سرد بودن موتور برای احتراق مناسب مقدار بیشتری سوخت وارد محفظه می‌کند. در این وضعیت گرم کردن خودرو به‌صورت درجا باعث می‌شود که مقدار زیادی سوخت اضافی وارد محفظه احتراق شود و بخشی از آن به دیواره‌های سیلندر برسد و روغن موجود در پیستون‌ها را با خود بشوید. این روند به‌تدریج کاهش عمر موتور را به‌دنبال دارد، اما گذشته از موارد فنی که کاملا اثبات می‌کند گرم کردن خودرو پیش از حرکت کاری است بیهوده، بازهم در صبح سرد زمستانی متوجه کندی حرکت خودرو می‌شوید، این کندی دلایل خاص خود را دارد از جمله اینکه باتری خودرو خیلی از هوای سرد خوشش نمی‌آید به همین دلیل خیلی از باتری‌های شیمیایی، در هوای سرد خوب کار نمی‌کنند اما در کنار باتری به‌نظر می‌رسد که روغن موتور هم با سرما رابطه خوبی ندارد به‌طوری‌که در فصل سرد روغن موتور به‌خوبی به جریان نمی‌افتد؛ بنابراین قطعات متحرک موتور به سختی حرکت می‌کنند.

این به معنی آن است که باتری خودرو در واقع باید کار بیشتری انجام دهد تا موتور را به حرکت دربیاورد، اما اگر در منطقه سرد زمستانی قرار دارید به‌طوری‌که هوا به زیر صفر برسد آن موقع بازهم در روشن خودرو دچار مشکل می‌شوید، اما این‌بار هوای سرد می‌تواند مشکلاتی در سوخت‌رسانی ایجاد کند؛ به‌طوری‌که اگر آبی در لوله‌ها و مسیر سوخت وجود داشته باشد دمای زیر صفر درجه می‌تواند باعث یخ زدن آب شود و مسیر حرکت سوخت را مسدود می‌کند. این اتفاق بیشتر در شرایطی که لوله‌های سیستم سوخت‌رسانی نازک باشد و به راحتی توسط یخ مسدود شود، اتفاق می‌افتد برای وسایل نقلیه دیزلی، این مدل سوخت می‌تواند در هوای سرد مثل ژل شود، به این معنی که در هوای سرد سوخت به سختی حرکت می‌کند، اما اگر خودروی کاربراتوری داشته باشید کار کمی سخت‌تر می‌شود؛ به‌طوری‌که این خودروها با توجه به قدیمی بودن همچنان در فصل زمستان وقت شما را خواهند گرفت. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که چگونه با روغن موتور و باتری که از فصل سرما خوششان نمی‌آید، کنار بیاییم؟ در این زمینه یک راه‌حل ساده وجود دارد و اینکه خودرو را در مکان‌های مسقف ویا سرپوشیده قرار دهیم به این معنا که قرار دادن خودرو حتی در پارکینگ می‌تواند آن را گرم نگه دارد، اما اگر پارکینگ ندارید خودرو را زیر سایبان یا درخت یا کنار ساختمان‌ها پارک کنید.

دلیل این کار مربوط به قوانین فیزیک مربوط به گرمایش و سرمایش است. شب خودرو را زیر سایبان یا درختان بزرگ پارک کنید، با این کار صبح روز بعد خودرو چند درجه گرم‌تر از حالتی خواهد بود که آن را در محیط باز پارک کنید یا می‌توانید از یک گرم‌کن باتری استفاده کنید. این کار در هر شرایط آب و هوایی معمول و رایج است و گاهی اوقات ضروری است. با این کار باتری در تمام مدت شب گرم باقی می‌ماند. این گرم‌کن‌ها مجهز به گرم‌کن‌های برقی هستند. اما به‌کارگیری روغن مناسب نیز کمک خواهد کرد که جریان خوبی در موتور ایجاد شود. با بازگویی تمامی این موارد اما در نهایت توصیه می‌شود که در فصل سرد سال با در نظر گرفتن برخی از توصیه‌هایی که به روان شدن خودرو در بعد از استارت زدن کمک می‌کند، یک راه‌حل ساده را نیز تجربه کنید. آن راه‌حل این است که بعد از استارت آرام حرکت کنید؛ در‌صورتی‌که پس از روشن کردن خودرو شروع به حرکت آرام کنید گرمای رادیاتور و خود موتور به چرخش در می‌آید و باعث می‌شود تا با گرم شدن تدریجی سنسور ارسال سوخت میزان تزریق سوخت را به‌تدریج کم کند. در ابتدای حرکت اما نباید فشار زیادی به موتور وارد کنید و سعی کنید حرکت آرام داشته باشید تا همه‌چیز برای موتور عادی شود.