بازار سهام

01

افت سهام در فصل خزان

شاخص کل بورس تهران معاملات روز یکشنبه بازار سهام را در مدار مثبت آغاز کرد؛ اما فشار فروش در بازار به حدی بالا بود که شاخص‌ کل بورس رفته‌رفته در مسیر نزولی قرار گرفت و 5 هزار واحد معادل (4/ 0) درصد از ارتفاع خود را از دست داد و تا رقم یک میلیون و 439 هزار واحدی عقب نشینی کرد؛ اما شاخص هموزن رشد (6/ 0) درصدی داشت. به این ترتیب معاملات بورس تهران در آذرماه با بیش از 7 درصد رشد پایان یافت. تا عملکرد شاخص کل بورس در سه ماه پاییز به کاهش 8/ 9 درصدی بسنده کند. در سه ماه گذشته اتفاقات اثرگذاری از جمله انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی جو بایدن کاهش انتظارات تورمی را در پی داشت. از طرفی خبر ساخت واکسن کرونا رشد قیمت کامودیتی‌ها را به دنبال داشت که چشم‌انداز مثبتی پیش‌روی سهامداران قرار داد.

 

بازار سکه

03

ورود سکه به کانال 11 میلیون

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، یکشنبه ۳۰ آذرماه ۹۹ به ۱۱ میلیون و 77۰ هزار تومان رسید که کاهش محدودی را در مقایسه با روز شنبه نشان می‌داد. همچنین بهای نیم‌سکه و ربع‌سکه نیز مانند قطعه بزرگ‌تر اندکی کاهش داشتند. نیم سکه ۶ میلیون و 200 هزار تومان که کاهش 50 هزار تومانی را نشان می‌دهد. ربع‌سکه ۴ میلیون و 200 هزار تومان فروخته شد که آنهم 50هزار تومان کاهش را در مقایسه با معاملات روز شنبه نشان می‌دهد. سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان تعیین شده است. به این ترتیب در حالی سکه در آذر ماه رشد 4/ 0 درصد را ثبت کرد که در مقیاس سه ماهه با افت 2/ 10 درصدی مواجه شد. سکه در ماه گذشته از نوسانات کاهشی دلار در بازار داخلی تاثیر بیشتری پذیرفته است.

 

بازار طلای جهانی

04

امیدواری برای افزایش بهای طلا

با پایان معاملات هفته گذشته نفت در جهش به 1900 دلاری شدن ناکام ماند؛ اما توانست این محدوده را لمس کند. به گفته کارشناسان، به نظر می‌رسد بازار طلا سال را با عملکرد قوی به پایان می‌برد؛ به‌طوری‌که قیمت‌ها مقاومت ۱۹۰۰ دلار را تست می‌کنند. ممکن است نوسان شدیدی را در هفته آینده شاهد باشیم؛ اما عوامل بنیادین مثبت برای طلا به قوت خود باقی می‌مانند. از طرفی فضا در بازار طلا به شکل محسوسی تغییر کرده؛ زیرا قیمت این فلز گرانبها برای چند روزی این این مرز حمایتی نوسان کرده است. این فلز ارزشمند اواسط هفته گذشته پس از نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا با افزایش جذابیت همراه شد. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه برای تحویل فوری با 2/  0 درصد کاهش، به ۱۸۸1 دلار و ۴9سنت بسته شد.

 

بازار اوراق مسکن

05

تداوم افت تسه970

در جریان معاملات روز یکشنبه بازار سرمایه اوراق تسهیلات مسکن همچنان به سیر نزولی خود ادامه داد و در قیمت پایانی 52 هزار و 160 تومان بسته شد تا افت قیمتی 2/ 2 درصدی را به ثبت رساند. ارزش این برگه‌ها که کمک هزینه وام برای متقاضیان وام مسکن است، کاهش پیدا کرد تا خرید تسه 9710 و وام مسکن که برای دریافت 240 میلیون تومانی متاهلین است، به کمترین مقدار خود در سه ماه گذشته برسد. در این میان بررسی‌ها نشان می‌دهد اوراق تسهیلات مسکن در ماه گذشته افت حدود 36 درصدی داشته است؛ تا جایی که تسه 9710 که در ابتدای مهر 81 هزار تومان معامله می‌شد، روز گذشته 52 هزار و 160 تومان فروخته شد. ضمن آنکه اوراق مذکور افت 6/ 34 درصدی را در سه ماه گذشته به ثبت رساند.

 

بازار نفت

06

بالاترین قیمت نفت در 9 ماه گذشته

درمعاملات هفته‌ گذشته بهای نفت تحت تاثیر اخبار مثبتی پیرامون بسته محرک اقتصادی در ایالات متحده که تقاضای کوتاه‌مدت را می‌تواند تحریک کند، در کنار افزایش امیدواری‌ها به واکسن و کاهش موجودی‌های نفت خام در آمریکا، همچنین تضعیف ارزش دلار در مسیر بالاترین قیمت نفت در 9 ماه گذاشته قرار گرفت. درمعاملات روز جمعه بهای معاملات وست‌تگزاس اینترمدییت آمریکا با ۷۴ سنت معادل 5/ 1 درصد افزایش، در ۴۹ دلار و ۱۰ سنت در هر بشکه بسته شد و رشد هفتگی خود را به بیش از 5 درصد رساند. نفت در هفته گذشته از آمار رسمی که نشان‌دهنده کاهش ذخایر نفت آمریکا بیش از حد انتظار کاهش بود، حمایت شد. اوپک و متحدانش با توافق برای افزایش تدریجی تولید در سال آینده از بازار نفت پشتیبانی می‌کنند. این گروه قرار است تولیدش را در ژانویه ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند