بازار سهام

20-01

زیگزاگ شاخص کل بین دو کانال

یکشنبه شاخص کل بورس با رشد ۲۰۸۷ واحدی (معادل ۶/ ۰ درصد) به کانال ۳۶۹ هزار واحد رسید. سریال رکوردشکنی‌های بازار سهام همچنان ادامه دارد و نماگر اصلی بورس طی ۳۰ روز معاملاتی اخیر تنها دو روز با اصلاح اندک همراه شده است. شاخص کل دادوستدهای یکشنبه را صعودی آغاز کرد؛ اما بلافاصله افزایش فروش‌ها طی ساعت اول معاملات این شاخص را به محدوده منفی کشاند. در ادامه بار دیگر تقاضا قوت گرفت و شاخص کل توانست تا یک قدمی مرز ۳۷۰هزار واحد صعود کند. دیروز معاملات گروه‌های پالایشی و فلزات از رونق نسبی برخوردار شدند. ارزش معاملات خرد بورسی هم تا سطح ۲۷۶۲میلیارد تومان رشد کرد که نشان از تداوم ورود نقدینگی به بورس دارد.

 

بازار ارز

20-02

روزهای بی‌تلاطم بازار ارز

چند روزی است بازار ارز نوسانات کمی را تجربه می‌کند. دیروز هم این بازار یکی از آرام‌ترین روزهای خود را پشت سر گذاشت. نرخ دلار ساعت ۱۶ یکشنبه با افت ۲۰ تومانی به ۱۳ هزار و ۱۹۰ تومان رسید. درحالی‌که بلاتکلیفی تصویب لوایح FATF و نگرانی‌ها از شکاف‌های بودجه سال آینده و اثرات تورمی آن می‌توانند تقاضای احتیاطی ارز را افزایش دهند، عواملی چون پیشتازی بازار سهام در مسیر رشد و سفر آتی وزیر امورخارجه کشورمان به نیویورک از جذابیت‌های دلار خواهند کاست. روند نزولی چند روز اخیر نرخ صرافی‌های رسمی در کانال ۱۲هزار تومان هم در کنترل تقاضا موثر بوده و نشان از آن دارد که بازارساز همچنان کانال ۱۳ هزار تومان را برای دلار به رسمیت نمی‌شناسد.

 

بازار سکه

20-03

هم‌مسیری سکه با دلار

هر سکه طرح جدید ساعت 16 روز گذشته با افت 3/ 0 درصدی به قیمت 4 میلیون و 595 هزار تومان معامله شد. دیروز نرخ دلار هم با کاهش 2/ 0 درصدی همراه شد. نوسانات بازار ارز و سکه داخلی در روزهای اخیر کاهش محسوسی یافته است. از سوی دیگر در بازار جهانی طلا طی  هفته اخیر توانست بیشترین رشد هفتگی در حدود 5 ماه گذشته را به ثبت برساند و مرز 1500 دلار را با قدرت پشت سر بگذارد. اونس طلای جهانی طی یک ماه آینده اتفاقاتی چون امضای احتمالی سند توافق تجاری چین و آمریکا و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در موعد ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) را پیش‌رو دارد که در صورت تداوم روند کم‌نوسان دلار داخلی می‌توانند بر قیمت سکه اثرگذار باشند.