31

 

استارت افزایش عرضه فایل‌‌های رهن کامل به بازار اجاره این مناطق از روزهای پیش زده شده بود اما در روز گذشته بیش از ۸۰‌درصد فایل‌‌هایی که در سامانه‌‌های مجازی معرفی مسکن به بازار اجاره این مناطق عرضه شد، واحدهای مسکونی با شرایط رهن کامل بود. عمده این فایل‌‌ها نیز ریزمتراژ و با مساحت کمتر از ۶۰ مترمربع بودند.

این موضوع نشان‌دهنده بازگشت برخی از متقاضیان خانه‌‌اولی به بازار مسکن است که اقدام به خرید آپارتمان‌‌های ریزمتراژ در این مناطق کرده وبرای جبران کسری نقدینگی خود در زمان خرید مسکن این واحدها را حداقل به مدت یکسال با شرایط رهن کامل به بازار اجاره عرضه کرده‌‌اند. افزایش عرضه به بازار اجاره از ناحیه تقاضای مسکن‌‌‌اولی‌‌‌ها، باعث شده است مستاجرها این روزها به تنوع بیشتری از فایل‌‌‌های کوچک متراژ با شرایط رهن کامل دسترسی داشته باشند.

این شکل عرضه به بازار اجاره، به دنبال جهش قیمت مسکن وخروج تقاضای مصرفی و سرمایه‌گذاری(سرمایه‌گذاری از جنس خرید از سوی مسکن اولی‌‌‌ها به قصد تبدیل به احسن در سال‌‌‌های بعد)، از بازار ملک، دست کم طی دو سال گذشته، نایاب شده بود.

اما هم‌‌‌اکنون و همزمان با بازگشت تعدادی از مسکن‌‌‌ اولی‌‌‌ها به بازار و خرید از مناطق مصرفی جنوب شهر تهران به‌خصوص مناطق مرز نیمه شمالی و جنوبی(مناطق 9 و 10)، این شکل عرضه به طور مجدد در بازار ملک مشاهده می‌شود.

بخش زیادی از این واحدها نیز حاصل عرضه آپارتمان‌‌‌های کوچک‌‌‌متراژ به بازار فروش از سوی متقاضیان تبدیل به احسن و خرید آنها از سوی متقاضیان خانه‌‌‌اولی با سطح بودجه‌‌‌های محدود است. به همین دلیل این افراد ناچارند حداقل برای یک‌‌‌سال این واحدها را به بازار اجاره عرضه کنند تا در سال بعد بتوانند پس از تامین کسری مبلغ خرید، اقدام به سکونت در واحد خود کنند. عده دیگری نیز با هدف حفظ ارزش دارایی‌‌‌های خود اقدام به خرید این واحدها و عرضه به بازار اجاره می‌‌‌کنند تا در سال‌‌‌های بعد بتوانند این واحدها را به واحد مطلوب خود برای سکونت تبدیل کنند. در زیر برخی از این فایل‌‌ها آمده است.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند