به گزارش «دنیای اقتصاد»، در حالی که تقاضای مصرفی در گروه آپارتمان‌های کوچک و میان‌متراژ در جست‌وجوی فایل‌های نوساز و کلیدنخورده ناکام مانده و همچنان کمبود فایل در این گروه سنی در مناطق ۴ و ۵ مشهود است، آپارتمان‌های بزرگ‌متراژ در این گروه سنی به وفور در موتورهای جست‌وجو و آگهی‌های نیازمندی روزنامه‌ها یافت می‌شود. بخشی از عرضه این آپارتمان‌ها مربوط به واحدهایی است که بیش از یک سال خالی مانده و همچنان به‌صورت فایل در اختیار واسطه‌ها قرار دارد اما بخشی نیز واحدهای اخیرا تکمیل شده هستند که به بازار عرضه شده‌اند.

البته در بین آپارتمان‌هایی که به‌عنوان کلیدنخورده در گروه لوکس‌متراژها با مساحت بیش از ۱۵۰ مترمربع فایل شده‌اند، واحدهای بسیاری وجود دارد که چند سال از تکمیل آنها می‌گذرد اما چون تقاضا برای خرید آنها وجود نداشت، سازنده‌ها از عرضه آنها موقتا دست کشیده بودند. اکنون که بازگشت رونق به بازار مسکن برای همه طرف‌های بازار اثبات شده است، بهترین زمان برای عرضه واحدهایی است که به دلیل ناهمخوانی با جنس تقاضای مصرفی، سال‌ها در انتظار فروش بوده‌اند.

در عین حال قیمت‌های پیشنهادی آپارتمان‌های کلیدنخورده از دیدگاه مشاوران املاک، عمدتا «پرت» و دور از ارزش واقعی ملک است و به نظر می‌رسد مالکان این واحدها نیز انتظار دارند هم‌پای املاک مصرفی از افزایش قیمت مسکن بهره‌مند شوند. با این حال تحلیل مشاوران املاک این است که با توجه به جنس متفاوت تقاضای آپارتمان‌های به ویژه لوکس‌متراژ و کم‌شمار بودن متقاضیان این گروه از املاک در مقایسه با سایر انواع مسکن عرضه شده در بازار، کشش افزایش قیمت در این گروه سنی کمتر است و مالکانی که قصد جدی فروش دارند، باید در قیمت‌گذاری این موضوع را لحاظ کنند.

 

07-02