از دیگر موضوعات مطرح در این حوزه حضور تجار افغان با محصول ایرانی در بازارهای جهانی است؛ به‌طوری‌که «غلامرضا میری» رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی درخصوص اینکه چقدر افغانستان برای فعالیت تجار ایران خطرآفرین است، می‌گوید: صد درصد ما به خواب خرگوشی رفته‌ایم و تجار افغان با سرعت در سطح جهانی کار می‌کنند. با این محدودیت‌هایی که در بخش صادرات به وجود آورده‌اند ما صادرکنندگان مجبور می‌شویم از طریق تجار افغانی زعفران را به دست مشتریان برسانیم؛ یعنی با دست خود بازار‌های فروش زعفران را تقدیم تجار افعان می‌کنیم و از آن طرف هم که آنها خودشان روز به روز تولید را افزایش می‌دهند.

ارسال زعفران ایران به افغانستان به‌صورت قانونی و قاچاق

میری افزود: وقتی ۲۹ تن زعفران از اینجا به‌صورت آزاد به افغانستان می‌رود، قاعدتا خروج به صورت قاچاق که بسیار بیش از این اعداد و ارقام است آن هم صرفا به‌دلیل محدودیت‌های صادراتی از طریق تجار افغان محصول را راهی بازارهای صادرات می‌کنیم. مطمئن باشید این خطر بزرگی است که کنارگوش ما است و در سال‌های آینده بیش از این خود را نشان می‌دهد. وی با تاکید بر اینکه زعفران صادراتی ایران غالبا توسط تجار افغان از کشور خارج می‌شود، گفت: مساله اینجا است که با توجه به اینکه برگشت ارز امکان‌پذیری نیست بر فرض نمی‌توانیم به آمریکا و عربستان و برخی کشورهای دیگر صادر کنیم، لذا به اجبار باید توسط افغانستانی‌ها انجام بدهیم؛ یعنی مشتریان خود را دو دستی تقدیم اینها می‌کنیم.

تجار افغان در بازارهای بین‌المللی بهتر عمل می‌کنند

میری ادامه داد: از سوی دیگر درست است که برای کشورهایی همچون چین و هند می‌توانیم صادر کنیم، اما چون برای تجار افغان طرح ترجیحی گذاشته‌اند یعنی اگر آنها زعفران را وارد چین و هند کنند عوارض پرداخت نمی‌کنند، اما من ایرانی باید پرداخت کنم، در نتیجه این موضوع باعث شده است تجار افغانی به مراتب دستشان بازتر از ما باشد و در بازارهای جهانی بهتر از ما عمل می‌کنند. رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی تصریح کرد: نکته قابل تامل اینکه تجار افغان زعفران ایران را به نام کشور خودشان در بازارهای بین‌المللی عرضه می‌کنند. وی همچنین درخصوص قیمت‌های فعلی زعفران با توجه به افزایش قیمت‌هایی که رخ داده است، گفت: درباره زعفرانی که ما از کشاورزان الان خریداری می‌کنیم باید گفت قیمت زعفران دسته بین ۷۰ تا ۷۲میلیون تومان به ازای هر کیلوگرم است. زعفران پوشال بین ۹۰ تا ۹۳ میلیون‌ تومان و هر کیلوگرم زعفران نگین را هم از ۹۷ تا ۱۰۰میلیون تومان از کشاورزان خریداری می‌کنیم.