• زنگ خطری برای صنعت پخش دارو

  سعیده نبی‌زاده: با آنکه صنعت پخش نقش مهم و اساسی در زنجیره تامین دارو بر عهده دارد، اما برخی از سیاست‌های دولت اجازه نداده است این بخش با رشد متناسب سرمایه‌گذاری روبه‌رو شود. فعالان حوزه پخش دارو معتقدند دولت سیاست‌های مربوط به پایین نگه‌داشتن قیمت دارو را با ایجاد هزینه برای فعالان این صنعت اجرا می‌کند و همه نوع سختگیری اعم از حاشیه سود ناچیز یا بدهی‌های کلان را به شرکت‌های پخش تحمیل می‌کند. دولت با صنعت پخش که بخش زیادی از هزینه‌های خود را با ارز آزاد تقبل می‌کند، به گونه‌ای رفتار می‌کند که گویا این صنعت از رانت‌های ارزی برخوردار است و باید برای کنترل آن به هر نوع سیاست بازدارنده‌ای دست زد و این در حالی است که تنها طی یک سال گذشته هزینه‌های حمل‌ونقل در شرکت‌های پخش دو تا سه برابر شده و دولت حتی اجازه نداده بخشی از این هزینه‌ها که ارتباطی به ارز دولتی ندارند، جبران شوند. در چنین فضایی چند پیامد خطرناک وجود دارد که مهم‌ترین آن توقف سرمایه‌گذاری در صنعت پخش است که می‌تواند پروسه توزیع دارو را در بلندمدت با آسیب‌های زیادی مواجه سازد.
 • رفع چالش‌های تامین مواد اولیه از سوی چادرملو

  دنیای‌اقتصاد: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو را می‌توان یکی از پیشگامان عرصه تکمیل زنجیره ارزش فولاد دانست که از جایگاه قابل‌توجهی در اقتصاد کشور برخوردار است. این شرکت، با توسعه فعالیت‌های خود در استان یزد، زنجیره تولید فولاد از اکتشاف سنگ‌آهن تا تولید محصول نهایی را در برگرفته و در بهبود شاخص‌های اقتصادی این استان نقش موثری دارد. توسعه ظرفیت‌ها و افزایش آمار تولید شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در سال‌های اخیر موجب شده است تا سهم این شرکت از تولید ناخالص داخلی استان یزد همواره روندی صعودی را طی کند.
 • برای خرید رمز ارز از پلت‌فرم مطمئن استفاده شود

  فرناز حیدری: با توجه به نقش اساسی اکسچنج‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال در خریدوفروش این ارزها و افزایش تبادل ارزهای دیجیتال در چند سال اخیر بررسی مفهوم اکسچنج‌ها و مکانیزم و نحوه فعالیت آنها موضوع مهمی است. موضوع عدم شفافیت در قوانین و مقررات رمزارزها و همچنین عدم شناخت و دانش کافی سرمایه‌گذاران این حوزه نیز مساله‌ای شایان‌ذکر است. به عقیده مدیرعامل شرکت اکسیر نبود قوانین و مقررات شفاف و همچنین دانش کافی کاربران، باعث ایجاد سردرگمی و نهایتا عدم آگاهی و بینش صحیح شده و بزرگ‌ترین خطر از دید بنده برای کاربران این حوزه نبود دانش است که نتیجه آن گرفتار شدن در دام سود‌جویان و کلاهبرداران است. احسان قاضی‌زاده افزود:‌ برخلاف تصور عموم مردم، رمزارزها به‌شدت قابل‌ پیگیری هستند، اما نحوه پیگیری آنها متفاوت بوده و به طریق فناورانه‌ای است. برای کسب اطلاعات بیشتر از مکانیزم و نحوه کارکرد اکسچنج‌ها و چالش‌های موجود در این حوزه سراغ احسان قاضی‌زاده، مدیرعامل شرکت اکسیر رفتیم.
 • اقدامات اساسی فولادمبارکه برای نجات بیماران کرونایی

  زهرا مسافر: نفس در ایران کم است؛ دلیل هم کرونا است.بیماری‌ای ناشناخته که هنوز هم ابعاد آن مشخص نیست و حالا هم در پیک‌پنجمش آثار مخربی را به‌جای گذاشته است. اکنون همه برای مبارزه با این ویروس بسیج شده‌اند تا بتوانند حداقل اگر به دلیل برخی سیاست‌گذاری‌های اشتباه، توانایی کنترل آن وجود ندارد، برای تامین نیازهای بیمارانش شرایط را مساعد کنند.
 • چگونه شرکت زیان‌ده ‌«هامون کیش»، سود ‌ده شد

  دنیای‌اقتصاد: شرکت سرمایه‌گذاری‌ هامون کیش به‌عنوان عضو گروه شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی ‌و شستا که از سال ۸۲، با هدف سرمایه‌گذاری و مشارکت در طرح‌های اقتصادی، با استراتژی سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت و همچنین بهینه‌سازی پرتفوی سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند، از سال ۹۶ درحالی وارد زیان شد که توانست با برخی اقدامات، در دو سال گذشته آن را جبران و درنهایت به سمت سودآوری حرکت کند. به‌این‌ترتیب شرکتی که با زیان عملکرد روبه‌رو شده بود، پس از یک دوره بازسازی، اصلاح ساختار، برنامه‌ریزی مناسب و به‌کارگیری استراتژی صحیح توانست این وضع را بهبود بخشد و در سال ۹۹ به سود خالص ۲۴۰میلیارد تومانی دست پیدا کند.
 • «نیکاتک» یک‌ساله شد

  دنیای‌اقتصاد: شرکت نیکاتک که در حوزه بانکداری نئو و الکترونیک فعال است، یک‌سالگی فعالیت خود را همزمان با عید غدیر جشن گرفت. این شرکت که اپلیکیشن پرداخت و کیف پول خود را راه‌اندازی کرده است، درصدد اعطای نمایندگی در سطح کشور است.
 • در نشستی به میزبانی ایران‌تلنت «بحران نیروی انسانی» بررسی شد

  دنیای‌اقتصاد: مجموعه ایران‌تلنت میزبان رویدادی با عنوان «بحران نیروی انسانی در ایران» بود. در این نشست نمایندگانی از شرکت‌ها و کارخانه‌های معتبری چون ایرانسل، دیجی‌کالا، کاله، بهروز، همراه اول، آپ، اسنپ، کافه بازار، های‌وب، گلرنگ، سن‌ایچ و ... به همراه نمایندگانی از مرکز نوآوری دانشگاه تهران و دانشگاه‌های سراسر کشور و همچنین برخی از اعضای اتاق‌های بازرگانی شهر‌های مختلف ایران، حضور داشتند. ایران‌تلنت به عنوان بزرگ‌ترین مرجع استخدامی کشور در راستای ایفای مسوولیت اجتماعی خود در مواجهه با بحران نیروی انسانی، ضمن معرفی محصول تلنت‌کوچ برای تسهیل ارتباط دانشگاه و صنعت، این رویداد را با هدف بیان مشکلات و تبادل تجربیات موفق در حل بحران نیروی انسانی برگزار کرد که گزارش کامل آن را نیز می‌توانید در بلاگ تلنت‌کوچ بخوانید.
 • قابلیت جالب گوشی‌های هوآوی برای هشدار وقوع زلزله

  دنیای‌اقتصاد: هوآوی با قابلیت «هشدار زلزله» امکانی را برای کاربران خود فراهم کرده تا به وسیله دریافت هشدار روی گوشی‌، از وقوع زلزله مطلع شده و بتوانند اقدامات ایمنی لازم را انجام دهند. در آخرین تغییرات، امکانات جالب دیگری نیز به این فناوری هوآوی افزوده شده است. رابط کاربری گوشی‌های هوآوی همواره یکی از پرامکانات‌ترین رابط‌های کاربری در دنیای گوشی‌ها بوده است. این شرکت قابلیت جالبی برای گوشی‌های خود در نظر گرفته که می‌تواند با کاربرد بسیار مفید خود، راهکاری برای نجات جان کاربران باشد.
 • به وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی

  یوسف طوقانی دانش‌آموخته دکترای تخصصی جامعه‌شناسی اقتصاد و توسعه
  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۱۳۹۰ با تصویب مجلس شورای اسلامی‌ در راستای طرح کوچک‌سازی دولت و با ادغام سه وزارتخانه (رفاه و تامین اجتماعی، کار و تعاون) تشکیل شد.
 • به‌جای توسعه کیفی به دنبال کاهش قیمت تمام شده رفتیم

  مهدیه احمدی: صنعت قطعه در شرایط تحریم همیشه ناجی و نجات‎بخش خودروسازان بوده است. با وجود برخی کارشکنی‎ها این بخش خصوصی تمام توان خود را به‎کار بسته تا فعالیت در بدترین شرایط هم ادامه داشته باشد. داخلی‎سازی قطعات و تولید خودرو در بیش از ۲ سال اخیر با همدلی چند نهاد از جمله قطعه‎سازان انجام شد. اما یکی از بخش‎هایی که در صنعت قطعه انتظارات را برآورده نکرده بخش الکترونیک خودرو بوده و عنوان می‎شود در این بخش کمترین پیشرفت را داشته‎ایم. حال پرسش این است که آیا با «نهضت تعمیق ساخت داخل» می‎توان گفت صنعت خودرو توسعه پیدا کرده است؟
 • قیمت‌گذاری‌های دستوری مانع رشد شرکت‌های بورسی

  امروزه برخی از اقدامات دولت‌ها مانند قیمت‌گذاری دستوری که دارای تاثیرهای مخرب روی انواع بازارها هستند می‌توانند برخی از ارکان زندگی مردم را نیز تحت‌الشعاع قرار بدهند.
 • چراغ سبز «آیین‌نامه تاسیس داروخانه» به سرمایه‌داران غیرداروساز

  علیرضا سالم دبیر انجمن کارفرمایی داروسازان موسس داروخانه‌های استان تهران
  ابلاغ آیین‌نامه تاسیس داروخانه در روزهای پایانی دولت دوازدهم، به مفهوم دمیده شدن روح نابرابری و بی‌عدالتی در کالبد بی‌جان جامعه داروسازی کشور و همچنین زمینه‌ساز بروز و ظهور زنجیره‌های بزرگ دارویی در کشور است و این در حالی است که طبق مفاد قانون اساسی، توزیع عادلانه خدمات داروخانه براساس جمعیت الزامی است .
 • رکورد تزریق روزانه ۴۳۰هزار دز واکسن در کشور شکست

  دنیای‌اقتصاد: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در آیین افتتاحیه طرح واکسیناسیون فرهنگیان در شهرری گفت: رکورد تزریق روزانه ۴۳۰هزار دز واکسن در کشور شکست. منابع واکسیناسیون کشور از سه محل واکسن برکت، پاستور و واکسن‌های وارداتی تامین و از هفته آینده نیز مقدار قابل‌توجهی واکسن وارد کشور می‌شود. نمکی گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های وزارت بهداشت در مدت ۱۷ ماه گذشته تعطیلی مدارس و دانشگاه بود که امیدواریم با انجام واکسیناسیون گسترده از امسال شاهد بازگشایی این بخش اثرگذار در کشور باشیم. وی گفت: واکسیناسیون در هیچ کجای دنیا به معنای برطرف شدن خطر ابتلا به کرونا نیست و معلمان، دانش‌آموزان و کل ملت ایران باید بدانند که فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک باید در دستور کارشان حتی پس از واکسیناسیون باشد.
 • رشد ۸۰درصدی ابتلا به کرونا در جهان، گاهی حتی بدون علامت!

  دنیای‌اقتصاد: در یک ماه گذشته در اکثر مناطق جهان موارد جدید ابتلا به کرونا بیش از ۸۰درصد افزایش داشته و با انتشار سریع سویه بسیار مسری دلتا، جهان درخطر از دست دادن دستاوردهای خود در مقابل کرونا قرار گرفته است. تدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت با بیان مطلب فوق گفت: نظام‌های بهداشت و سلامت در بسیاری از کشورها به‌شدت تحت‌فشار هستند، اما معتقدند واکسن‌های مورد تایید سازمان جهانی بهداشت همچنان بر گسترش و پیشگیری از سویه دلتا موثر هستند. همچنین مایک رایان، کارشناس ارشد در سازمان جهانی بهداشت هم افزود: واکسن‌هایی که هم‌اکنون از سوی سازمان جهانی بهداشت تایید شده‌اند، محافظت در مقابل همه‌سویه‌های کرونا از جمله دلتا را افزایش می‌دهند و از بیماری شدید و بستری شدن جلوگیری می‌کنند. یادآور می‌شود سویه دلتا در ۱۳۲ کشور شناسایی‌شده و در حال تبدیل ‌شدن به سویه غالب در جهان است.
 • چین و سیاست دوگانه تولید فولاد سبز

  علی امرایی مدیرعامل فولاد سنگان
  تنها یک تضمین نسبی از سوی محققان حوزه بهداشت و درمان در جهان کافی بود تا صنایع تولیدی بزرگ دنیا رقابت خود را شدت ببخشند و در حرکتی صعودی به سمت تولید حداکثری پیش بروند. در این میان فولاد و صنایع وابسته به آن تکاپوی بیشتری از خود نشان داده‌اند. اگرچه برخی از کشورهای مهم تولیدکننده فولاد جهان با تغییر چشم‌انداز آینده، رویکرد خود را بر مبنای حرکت به سمت تولید فولاد سبز قرار داده‌اند، اما برآوردها نشان می‌دهد این تغییر رویکرد در سال جاری آنچنان که باید به افزایش جدی تولید فولاد سبز نینجامیده است، هر چند برنامه بلندمدت تا ۲۰۶۰ کشورهای جهان را موظف به جایگزینی کامل کرده است و در این میان چین قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ حدود ۹۰درصد از تولید فولاد خود را سبز کند. به‌رغم تصمیم دولتمردان چین مبنی بر جایگزینی بخشی از تولید خود از شیوه قدیمی‌ قوس الکتریکی بلند به روش‌های مدرن EAF و حتی اتخاذ رویکرد سختگیرانه و دستوری در این باره، این کشور به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد جهان، حدود ۱۵ تا ۲۰درصد از سهم تولید خود را به فولاد سبز اختصاص داده است. این امر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. با توجه به رشد تولید فولاد در جهان، تولیدکنندگان به لحاظ روانی مایل به کسب سود بیشتر هستند و تمایلی به محدود کردن تولید و به تبع آن کاهش سود خود ندارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر