• فرصتی برای احداث کریدور ترانزیتی شرق - غرب

  رضا دهقان: در سال‌های اخیر از موقعیت ژئو استراتژیک کشور در بخش ترانزیت و حمل‌و نقل کالا کمتر بهره‌برداری شده و بعضی از کشورها با احداث مسیرهای موازی مانند کریدور ابریشم جدید سعی در دور زدن مسیر تاریخی ترانزیتی ایران دارند.تاکنون تمامی ‌خطوط ریلی کشور با بودجه دولتی احداث شده‌اند.نخستین کار زیرساختی در بخش ریلی که با مشارکت بخش خصوصی در حال انجام بوده احداث خط ریلی شلمچه - بصره به طول ۳۲ کیلومتر شامل مسیر ریلی یک‌خطه ‌‌بین شلمچه تا بصره و یک پل بازشونده روی اروندرود (پل ریلی بازشو به طول ۸۰۰ متر‌) است.این خط ریلی با سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری هلدینگ ارزش‌آفرینان فدک به صورت BOT در حال احداث است.سرمایه‌گذاری انجام شده از محل عوارض حق دسترسی به این خط ریلی در یک بازه زمانی مشخص بازگشت خواهد داشت.
 • اثر جورچین سنگ‌آهنی بازار چین بر بنگاه‌های اقتصادی

  زهرا مجتهد: همهمه سقوط قیمت سنگ‌آهن در دنیا پیچیده است. اقدامی‌که منشأ آن همانند شیوع ویروس کووید-۱۹ از سرزمین اژدها است. می‌گویند چینی‌ها برنامه‌هایی دارند که به دنبال آن منافع خود را ابتدا چرتکه می‌اندازند، حتی به قیمت کاهش ارزش یوآن. این کاهش مصلحتی است و به نظر می‌رسد از اصل قدرت یوآن سرچشمه دارد. چینی‌ها به دنبال خرید مواد اولیه ارزان هستند و هر از گاهی به بهانه‌های مختلفی که دنیا دست آنها می‌دهد، برای خرید سنگ ارزان‌قیمت سناریو می‌چینند. در نشست‌های کنگره خلق چین بازی را طراحی و مهره‌ها را به دست می‌گیرند. در این میان باید دید که در بازار داخلی چه اثراتی بر تولیدکنندگان سنگ‌آهن و فولادسازان نیازمند مواد اولیه به جا ‌می‌گذارد. در ادامه صاحب‌نظران عرصه سنگ‌آهن دلایل سقوط قیمت سنگ‌آهن و اثرات آن بر تعاملات داخلی بخش معدنی سنگ‌آهن و فولاد را بررسی می‌کنند.
 • برترین شرکت‌های ارائه‌دهنده بیمه سایبری در جهان

  دنیای‌اقتصاد: حملات سایبری نه‌تنها یک مشکل مربوط به فناوری برای شرکت‌ها است بلکه این حملات یک تهدید مالی بسیار واقعی نیز محسوب می‌شوند و اینجاست که اهمیت بیمه سایبری بیش از پیش احساس می‌شود. به گفته موسسه Ponemon، متوسط هزینه جهانی هک اطلاعات بالغ بر ۹/ ۳ میلیون دلار است و هزینه‌های معمولی می‌تواند برای برخی صنایع و مکان‌های جغرافیایی از جمله ایالات متحده بسیار بیشتر باشد. هک داده‌ها، انتشار عمدی یا غیرعمدی اطلاعات ایمن یا خصوصی و محرمانه در یک محیط غیرقابل اعتماد است.
 • تحریم باعث افزایش اعتماد به تولیدات ملی شد

  دنیای اقتصاد: طبق آمارهای داخلی تقاضا برای قطعات چدنی در یک دهه اخیر در کشورمان یک روند نسبتا صعودی را طی کرده است و می‌توان گفت که در سال‌های آینده صنعت ریخته‌گری در صورت بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید، با قدرت بیشتری و پا به پای صنعت فولاد پیش خواهد رفت.
 • لزوم اتمام پروژه‌ها طی یک‌سال

  دنیای اقتصاد: پروژه مسکونی آسمان البرز شرکت سرمایه‎گذاری مسکن نوین‌پایدار با حضور «عیسی کاظم‌نژاد» رئیس هیات‌مدیره بانک مسکن، افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید. پروژه آسمان البرز در بخش شرقی شهر گرمدره در زمینی به مساحت حدود ۳۰ هکتار واقع شده است و برای پاسخگویی به نیاز متقاضیان با سلایق متفاوت، واحدهای مسکونی این پروژه در سه تیپ بلندمرتبه ۹ تا ۱۲ طبقه، میان مرتبه ۶ تا ۸ طبقه و کوتاه مرتبه ۲ تا ۳ طبقه در قالب ۲۸۰۰ واحد مسکونی در نظر گرفته شده است. بر اساس این گزارش، شرکت سرمایه‌گذاری مسکن نوین‌پایدار که یکی از شرکت‌های تابعه گروه سرمایه‌گذاری مسکن به‌شمار می‌رود، قرارداد مشارکت در ساخت ۶ بلوک ساختمانی ۸ طبقه شامل ۱۶۸ واحد مسکونی را با زیربنای ۱۸ هزار و ۷۹۳ مترمربع با شرکت خانه گستر یکم منعقد کرده که روز گذشته، افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.
 • رمزارزها؛ فرصتی برای اشتغال‌زایی

  وحید والی مدیرعامل هلدینگ نیک‌اندیش
  نمی‌دانم دقیقا بار چندم است که درباره این موضوع می‌نویسم، ولی این موضوع آنقدر برایم مهم است که شاید باز هم بنویسم. فعالان حوزه کریپتوکارنسی از نبود یک صنف مستقل رنج می‌برند. من به شخصه همه تلاشم را برای اینکه همه فعالان در زیر یک چتر متحد قرار بگیرند، انجام می‌دهم. برای برافراشتن این چتر و باز کردن آن به حمایت همه فعالان این حوزه نیاز است. من هرگز نه به دنبال ایجاد رانت بوده‌ام و نه هستم. از هر پتانسیلی هم که وجود داشته سعی کرده‌ام برای گرد هم آوردن فعالان این حوزه استفاده کنم؛ اما نه برای منافع افرادی خاص. اینکه همه مثل من فکر نکنند اصلا عجیب نیست.
 • برگزاری سومین دوره آموزشی عارضه‌یابی در صدرتامین

  دنیای‌اقتصاد: شتاب‌دهنده دانش‌بنیان صدرفردا با هدف ارتقای سواد عارضه‌یابی کارکنان شرکت‌های تابعه صدرتامین و هدف والای رفع نیازمندی‌های فناورانه شرکت‌های تابعه صدرتامین یک دوره آموزشی سه روزه با عنوان دوره آموزشی عارضه‌یابی برگزار خواهد کرد. این شتاب‌دهنده تخصصی معدن، صنایع معدنی و مواد پیشرفته با هدف ارتقای سواد عارضه‌یابی کارکنان شرکت‌های تابعه شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین «تاصیکو» و هدف والای رفع نیازمندی‌های فناورانه شرکت‌های تابعه این هلدینگ معدنی شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی «شستا»، یک دوره آموزشی از دیروز تا یک مهر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با بهره‌مندی از استادان مجرب دانشگاه‌ها برگزار خواهد کرد. بنابراین گزارش شرکت‌کنندگان این دوره آموزشی سه روزه که از کارکنان شرکت‌های تابعه هلدینگ صدرتامین هستند، هم به صورت برخط و هم به صورت حضوری در این دوره آموزشی مشارکت خواهند کرد. براساس سیاست‌های ابلاغی هلدینگ صدرتامین در تمامی شرکت‌های تابعه هسته‌های عارضه‌یابی و توانمندسازی با حضور مدیران مربوطه تشکیل شده و آنها موظف به شناسایی عارضه و ارائه راهکارهای بهبود شده‌اند. گفتنی است، نتیجه عارضه‌یابی یکی از محورهای کلیدی و پایه‌ای برای برنامه و بودجه سال ۱۴۰۱ شرکت‌ها به شمار می‌آید.
 • زیمنس در حال ساخت یک خط ریلی سریع‌السیر

  دنیای‌اقتصاد: مسافران و محموله‌ها در مصر به زودی قادر خواهند بود از طریق صحرای مصر با یک قطار سریع‌السیر برای اولین بار در این کشور، به سمت مقاصد خود سفر کنند. این خط ریلی برقی و پرسرعت که خط اصلی راه آهن این کشور خواهد بود، قاهره را به پایتخت اداری جدید مصر و شهرهای جدید اطراف آن متصل می‌کند. به گزارش بخش ترجمه شرکت‌ها، به نقل از CNN، شرکت آلمانی Siemens Mobility در اوایل ماه جاری قراردادی را با اداره ملی تونل‌های مصر (NAT) امضا کرد و متعهد شد تا ۶۶۰ کیلومتر خط ریلی اولیه را از شبکه ۱۸۰۰ کیلومتری برنامه‌ریزی شده، احداث کند و به نوعی یک کانال سوئز جاده‌ای ایجاد خواهد کرد. خط اول، شهرهای بندری عین سوخنا در دریای سرخ را به مرسی مطروح و اسکندریه در دریای مدیترانه متصل می‌کند. به گفته این شرکت، اولین بخش از این خط ریلی در سال ۲۰۲۳ به بهره‌برداری می‌رسد. شرکت زیمنس، در این پروژه با شرکت ساخت‌وساز مصری اوراسکام همکاری می‌کند و پیمانکاران عرب می‌گویند ارزش کل قرارداد حدود ۵/ ۴ میلیارد دلار است.
 • شتاب تکمیل مسکن مهر و تدارک اجرای مسکن ملی در شهرهای جدید

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل بانک مسکن و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در جلسه کاری مشترک که با هدف تسریع فرآیند ساخت و تامین مسکن ارزان برگزار شد، نسبت به اجرای دو اقدام کلیدی در این مسیر توافق کردند. در این نشست، محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن ضمن اشاره به تعهدی که بانک مسکن به دنبال ابلاغ سهمیه بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن مصوب بودجه امسال کشور دارد، بر پرداخت به موقع تسهیلات به پروژه‌های مسکونی حمایتی تاکید کرد.
 • پرداخت وام ازدواج به بیش از ۸هزار زوج در بانک تجارت

  دنیای اقتصاد: بانک تجارت در پایان مردادماه سال‌جاری تعداد ۸۱۱۳ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به متقاضیان پرداخت کرده است. این بانک در راستای عمل به مسوولیت اجتماعی، حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و تسهیل شرایط ازدواج جوانان، پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت‌های خود قرار داده و در مردادماه سال‌جاری به بیش از۸ هزار زوج تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرده است. همچنین ۱۲۰۱۴ نفر از واجدین شرایط دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه در نوبت دریافت این تسهیلات هستند که به زودی براساس ضوابط تعیین‌شده، از سوی شعب بانک تجارت پرداخت می‌شود. این بانک درپایان تیرماه سال ۱۴۰۰نیز به ۸۱۱۳ نفر از زوج‌های جوان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرد و در مجموع از ابتدای سال نیز به قریب به ۳۸هزار نفر این تسهیلات پرداخت شده است.
 • حق بیمه‌ها با ریسک‌ها متناسب نیست

  دنیای‌اقتصاد: «پارامتریک» شدن بیمه نامه‌ها می‌تواند به عادلانه شدن حق بیمه و در نتیجه اقبال بیشتر مردم به صنعت بیمه منتهی شود. مدیرعامل شرکت بیمه آسماری ضمن بیان مطلب فوق، با تاکید براینکه تفاوت قائل نشدن میان حق بیمه یک خودروی بدون حرکت در طول سال با یک خودروی دارای استفاده معمول ناگوار است، در حالی که دنیا اکنون میان رنگ خودروها نیز در محاسبه حق بیمه تفاوت قائل است افزود: محاسبات «پارامتریک» نه فقط در بیمه نامه خودرو، بلکه در همه بیمه نامه‌ها می‌تواند مطرح باشد، اما در حوزه بیمه‌های خودرو به دلیل فراگیری آن، ملموس‌تر است. واقعیت این است که حتی استفاده ‌کننده خودرو هم می‌تواند ریسک متفاوت ایجاد کند.
 • ارزش ٧۵٠٠میلیاردی اکتشافات معادن طلای شرکت‌های تابعه تاصیکو

  دنیای اقتصاد: ۵هزار و ۴۰۰میلیارد تومان ارزش گواهی کشف معادن طلای پارس تامین واقع در استان سیستان و بلوچستان و ۲۱۰۰ میلیارد تومان ارزش پروانه بهره‌برداری معادن طلای کردستان واقع در منطقه قلقله شهرستان سقز استان کردستان، نشان از حداقل ۷۵۰۰ میلیارد تومان ارزش تجمیعی این ۲ معدن دارد.ارزش‌گذاری معادن شرکت‌های توسعه معادن پارس تامین و توسعه معادن طلای کردستان از معادن زیرمجموعه هلدینگ سرمایه‌گذاری صدر تامین (تاصیکو) از هلدینگ‌های بورسی زیرمجموعه شستا براساس فلز محتوا (طلا) صورت گرفت و نتیجه گزارش حاکی از ارزش کنونی حداقل۵۴۰۰ میلیارد تومانی معادن طلای پارس تامین واقع در استان سیستان و بلوچستان و ارزش حداقل ۲۱۰۰میلیارد تومانی پروانه بهره‌برداری معادن طلای کردستان واقع در منطقه قلقله شهرستان سقز استان کردستان است. بر این اساس ارزش تجمیعی این ۲ معدن با مجموعه حداقل ۷۵۰۰ میلیارد تومان است.
 • صنعت فولاد؛ حامی‌ خودروسازان

  هادی نباتی‌نژاد مدیر روابط‌عمومی شرکت فولاد مبارکه
  تحریم صنایع اصلی کشور همچون صنعت خودرو در چهار سال اخیر شرایط تولیدکنندگان خودرو را دچار چالش‌های متعددی همچون تامین قطعات و در نتیجه کاهش آمار تولید خودرو کرد و این فشارها منجر به عدم انجام تعهدات شرکت‌های خودروسازی، نارضایتی مردم و در نهایت افزایش قیمت خودرو شد و این روند ادامه یافت. در سال‌های اخیر، وضعیت تحریم‌ها و فشارهای مضاعف بین‌المللی در عرصه‌های مختلف بر نظام مقدس جمهوری اسلامی به‌گونه‌ای بوده که از آن به «جنگ اقتصادی» تعبیر می‌شود. طبیعی است که در چنین جنگی در میان مردم نگرانی‌هایی در خصوص تامین کالاها و اقلام موردنیاز ایجاد می‌شود. در چنین زمان‌هایی رسالت دولت در این است که با رونق‌بخشی به تولید و اهتمام به تامین کالاهای موردنیاز، به‌ویژه کالاهای اساسی، دغدغه‌های موجود و نگرانی‌های مردم را کاهش دهد. در چنین شرایطی، تامین نیازهای شرکت‌های خودروساز و نیز کارخانه‌های تولید لوازم‌خانگی بر عهده صنایع مادری همچون فولاد مبارکه قرار گرفت تا با تامین ورق موردنیاز کارخانه‌ها که ازجمله نیازهای اصلی این صنایع به شمار می‌رفت، وقفه تولید را متوقف و نیاز بازار داخلی را تامین کنند.
 • افزایش ظرفیت تولید ریل ذوب‌آهن اصفهان با نصب دستگاه‌های جدید

  دنیای‌اقتصاد: پروژه احداث یک‌دستگاه اره و دریل برای افزایش ظرفیت تولید ریل در کارگاه نورد ۶۵۰، ذوب‌آهن اصفهان وارد فاز نصب شد. مدیر مهندسی نورد در این خصوص گفت: تجهیزات پیشرفته این خط با وجود تحریم‌های سنگین، حدود یک ماه پیش وارد شرکت شد و با راه‌اندازی آن، محدودیت‌ قبلی خط ریل برطرف شده و از این پس ریل تولید شده در ناحیه Finishing همزمان برشکاری، سوراخکاری و بسته ‌بندی شده و ظرفیت تولید کارگاه ریل حدود ۳۰درصد افزایش یافته و بر همین اساس صادرات محصول استراتژیک ریل در دستورکار قرارگرفته است.
 • اخلال عاملان فروش سیمان در بورس کالا

  دنیای‌اقتصاد: تابستان امسال تب گرانی سیمان بالا رفت به طوری که در مرداد گذشته قیمت هر پاکت ۵۰ کیلوگرمی ‌به ۱۰۰هزار تومان رسیده بود. فعالان بازار، قطع برق را دلیل گرانی سیمان عنوان می‌کردند، گرانی سیمان به حدی نگران‌کننده بود که برخی کارشناسان صنعت ساختمان بیان می‌کردند ادامه این وضعیت قیمت تمام‌شده ساختمان را به شدت افزایش می‌دهد و افزایش هزینه تمام‌شده در شرایط فعلی به معنای کاهش قدرت خرید خواهد بود. از سوی دیگر سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان رای اعتماد خود در مجلس و همچنین در جلسه‌ای که با حضور نمایندگان برگزار شد، وعده کاهش قیمت سیمان و فولاد را داده بود. این در حالی بود که همزمان برق شرکت‌های سیمانی در حال وصل شدن بود و از طرفی بازار سیمان بر خلاف گذشته نه توسط دولت که باید در بورس کالا کشف قیمت می‌شد. چند روز بعد که در بورس کالا قیمت هر کیسه سیمان از ۲۷هزار تومان به ۲۵هزار تومان رسید، وزیر صمت از همکاری سیمانی‌ها تشکر کرد، اما در این شرایط کسی از آقای وزیر نپرسید که کاهش ۲هزار تومانی هر کیسه سیمان چه تاثیری بر قیمت نهایی سیمان برای مصرف‌کننده دارد. قیمتی که همین امروز دو تا سه برابر درب کارخانه به دست مردم می‌رسد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر