آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۱۹

 • استقبال از بیمه‌نامه عمر« اندوخته‌دار امید»

  زهره محسنی شاد: بیمه عمر به عنوان سرمایه‌گذاری امن و مطمئن که پوشش‌های بیمه‌‌ای متنوعی را در دل خود جای داده یکی از محبوب‌ترین بیمه‌ها در سطح جهان به شمار می‌آید، اما این بیمه‌نامه، در کشور ما مغفول مانده و از جایگاه چندان خوبی در بین خانوارهای ایرانی برخوردار نیست. گواه این مدعا میانگین پایین ضریب نفوذ بیمه عمر در ایران نسبت به میانگین جهانی است که فاصله زیادی را نشان می‌دهد. ضریب نفوذ ۲درصدی بیمه عمر و زندگی در ایران، سبب شده تا در سال‌های اخیر به رشد و توسعه این نوع بیمه‌نامه به عنوان شاخصه‌های اصلی رفاه اجتماعی و رشد و پیشرفت جامعه توجه بیشتری شود و شرکت‌های بیمه با ارائه محصولات جدید بیمه‌ای در این حوزه گامی‌ در جهت تحقق این هدف بردارند. شرکت بیمه کارآفرین به عنوان یکی از شرکت‌های فعال در ارائه بیمه‌نامه‌های عمر و زندگی تلاش کرده تا برای توسعه و رشد این بیمه‌نامه در کشور، طرح‌های بیمه‌ای را با شرایط متنوع به بیمه‌گذاران این بیمه‌نامه ارائه کند و در این مسیر در کنار سایر شرکت‌های بیمه‌ای، سهم قابل توجهی از پرتفوی بیمه عمر و سرمایه‌گذاری را که بیش از ۵۰ درصد است به خود اختصاص دهد.
 • تکمیل زنجیره فولاد در دل کوهستان

  آزاده حسینی: بر اساس مطالعات صورت گرفته رشد اقتصادی جهان در افزایش یا کاهش تولید و مصرف فولاد نقش قابل توجهی برجای می‌گذارد. هنگامی‌که اقتصاد جهانی با رونق روبه‌روست تولید این کالای استراتژیک افزایش می‌یابد. با توجه به رشد و توسعه ظرفیت تولید فولادسازی در کشور، ما نیز جزو کشور‌های در حال توسعه به‌شمار می‌رویم؛ اگرچه سرعت این رشد در برخی بخش‌ها با کندی روبه‌روست، اما در حوزه زنجیره فولاد و فلزات گام‌های موثری در توسعه و افزایش ظرفیت‌ها برداشته می‌شود و در حال حاضر در اغلب استان‌ها تلاشی برای کارآفرینی و ایجاد صنایع جدید ایجاد و تبدیل به ماراتنی بین استان‌ها شده تا هر یک خود را قطب صنعتی و اقتصاد کشور معرفی کنند، اما در این بین هستند استان‌هایی که به لحاظ ماهیت و موقعیت بیشتر رویکرد کشاورزی داشته و برای ایجاد واحد صنعتی تلاش و کوشش بیشتری نیاز دارند.
 • تلاش برای افزایش دو برابری ظرفیت

  دنیای اقتصاد: دوده یکی از مهم‌ترین پرکننده‌های مورد استفاده در صنعت تایر، لاستیک و صنایع وابسته است که نقش مهمی در تقویت فرآیند پخت و بهبود خواص مکانیکی آمیزه‌های لاستیکی دارد. بیشترین دوده صنعتی در دنیا با استفاده از روش کوره‌ای و به صورت گرانول‌شده تولید می‌شود.
 • ناپایداری قوانین چالش صادرات معدنی‌ها

  کیوان جعفری طهرانی تحلیلگر ارشد بازارهای بین‌المللی سنگ آهن و فولاد
  واقعیت این است که بر سر راه صادرات کالا در شرایط تحریم موانع بسیار زیادی وجود دارد. یکی از معضلات اساسی در این راستا موضوع جابه‌جایی ارز و ورود آن به کشور است که فارغ از این سختی باید درصدی از ارز صادراتی نیز از طریق سیستم نیمایی وارد سیستم بانکی شود.
 • پیش‌بینی روند صعودی در بخش تولید و سودآوری

  زهرا مسافر: توسعه صنعت فولاد امروز لازمه صنعتی‌شدن کشورهاست و به‌تبع آن، ایران نیز در این مسیر در حال حرکت است؛ چراکه هر چه کشور صنعتی‌تر باشد، نقش صنعت فولاد در آن بیشتر می‌شود. بر این اساس، ظرفیت‌سازی خوبی در سال‌های اخیر در صنعت فولاد ایران صورت گرفته است و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نیز طی سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌هایی در این مسیر انجام داده که خود باعث شده ظرفیت تولید فولاد کشور، نزدیک به سه برابر افزایش یابد و البته این ظرفیت‌سازی همچنان ادامه دارد. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد سال آینده، ظرفیت تولید فولاد ایران از حدود ۴۰میلیون‌تن عبور کند که به تبع آن، زنجیره بالادستی و پایین‌دستی شامل آهن‌اسفنجی، گندله و کنسانتره حرکت کرده و ظرفیت‌های جدیدی از آن به مدار می‌آید؛ ضمن اینکه در حوزه پایین‌دست نیز، محصولات فولادی از رشد مناسبی برخوردار بوده و یک لایه پایین‌تر، شاهد افزایش عرضه مواد اولیه، رشد تولید و صادرات خواهیم بود. در مجموع، فولاد یک صنعت استراتژیک است که به نظر می‌رسد مسیر توسعه خود را طی می‌کند و ما هر روز، شاهد بهبود وضعیت آن خواهیم بود. پیش‌بینی‌ها هم بر این است که در سال جاری و سال آینده، این‌روند رو‌به‌رشد همچنان ادامه یابد.
 • صنعتی که به دست نااهل افتاد

  سید سجاد موسوی: معمولا در اغلب صنایع با دو دسته تولیدکننده مواجه هستیم. گروهی از تولیدکنندگان بر کیفیت و رعایت استانداردها تاکید دارند؛ این گروه به خاطر اینکه برای خود رسالتی فراتر از درآمدزایی قائل هستند، حتی اگر برای فروش محصولات مشتری مورد نیاز را در مقطعی از دست بدهند، با همان روال گذشته کیفی‌سازی را ادامه می‌دهند. البته در بیشتر صنایع محصول با کیفیت که قیمت بالاتری نسبت به سایرین دارد، مشتریان خاص خود را دارد، اما به هر حال نباید این واقعیت را نادیده گرفت که بازار کشور عمدتا معطوف به قیمت کمتر است حتی اگر کیفیت فدا شود. به همین دلیل گروه دوم که صرفا دنبال تولید ارزان فارغ از کیفیت هستند، بخش عمده بازار را در اختیار گرفته‌اند. فقدان نظارت نهادهای مسوول بر فرآیند تولید شرکت‌ها، ارائه استاندارد بدون بازرسی‌های مرحله‌ای و همچنین الزامی‌نبودن استاندارد برای بسیاری از کالاها فضا را برای تولیدکنندگانی که اصطلاحا از آنها به «زیر پله‌ای» یاد می‌شود، فراهم می‌کند.
 • همراهی «بن‌اند جریز» با معترضان آمریکایی

  دنیای‌اقتصاد: شرکت بستنی «بن‌اندجریز» که از یک مغازه کوچک بستنی‌فروشی طی چند سال به بزرگ‌ترین امپراتوری تولید بستنی در ایالات‌متحده بدل شده، طی دهه‌ها تلاش برای توسعه کسب‌وکار خود از انجام فعالیت‌ها و کمک‌‌های مالی انسان‌دوستانه نیز غافل نمانده است. این شرکت که درآمد سالانه آن در ۲۰۱۹ به حدود ۷۰۰ میلیون دلار رسید، سوابق موثری در زمینه انجام فعالیت‌های اجتماعی از خود نشان داده و شاید بتوان از آن به‌عنوان یک الگو استفاده کرد.
 • آغاز پرداخت وام به کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا

  دنیای اقتصاد: بانک ملت با هدف حمایت از فعالیت‌های اقتصادی و حفظ اشتغال در کشور، براساس دستورالعمل‌های بانک‌مرکزی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا تسهیلات ۲ ساله با نرخ ۱۲ درصد اعطا می‌کند. به گزارش روابط عمومی ‌بانک ملت، این تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی صاحب کسب و کار دارای مجوز کسب و تولید در رسته‌های معین شده از سوی هیات وزیران و کارگروه مقابله با پیامدهای ناشی از کرونا پرداخت می‌شود.
 • اعلام سهم بازار منابع و مصارف بانک صادرات

  دنیای اقتصاد: بانک صادرات ایران امکان کاهش نرخ سود تسهیلات در سال‌جاری را منتفی دانست. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» بانک صادرات با انتشار صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده تلفیقی ۱۲ماه منتهی به اسفند سال گذشته توضیحاتی در مورد امکان تغییرات در نرخ سود تسهیلات، مانده ذخایر مطالبات مشکوک‌الوصول منابع و مصارف این بانک و سود و زیان این شرکت بورسی در سال گذشته منتشر کرد. بنابر این گزارش، بانک صادرات با اشاره به موضوع کاهش نرخ سود تسهیلات پرداختی که در سال‌های اخیر مورد توجه بوده است، تصریح کرد: لازمه کاهش نرخ سود تسهیلات، کاهش همزمان نرخ سود سپرده‌هاست که این امر موجب خروج بیشتر نقدینگی از بانک‌ها می‌شود و در نتیجه افزایش تقاضا و تورم را به دنبال خواهد داشت، از این رو کاهش نرخ سود تسهیلات در سال ۹۹ بعید به نظر می‌رسد.
 • «مارکس ‌اند اسپنسر» در سراشیبی

  دنیای اقتصاد: به باور کارشناسان، شرکت مارکس اند اسپنسر قصد دارد با نوآوری و تغییرات اساسی به ‌روزهای اوج خود زمانی که در بریتانیا بسیار محبوب بود بازگردد. این شرکت ۱۳۶ ساله در سال ۱۸۸۴ میلادی توسط مایکل مارکس و توماس اسپنسر در شهر لیدز انگلستان تاسیس شد و خیلی زود شهرت بسیاری کسب کرد. این شهرت به دلیل فروش محصولات شیک و باکیفیت بریتانیایی بود.
 • سایه کرونا بر صنعت فرآوری گوشت آلمان

  دنیای اقتصاد: شیوع ویروس کرونا در بین پرسنل شرکت فرآوری گوشت آلمان، منجر به ایجاد نگرانی‌هایی جدی در مورد حفظ سلامت مصرف‌کنندگان محصولات این شرکت شده است. این شرکت که «توئنیز» نام دارد و در پرجمعیت‌ترین استان از ۱۶ استان آلمان واقع است، ابتلای بالغ‌بر هزار و ۳۳۱ نفر از کارکنان خود را تایید کرده است.
 • بازتاب

  شرکت صنایع بهداشتی ساینا به خبر درج‌شده در صفحه شرکت در رابطه با صادرات محصولات واکنش نشان داد. در متن جوابیه آمده است:
 • ارزش چند برابری سهام بانک‌های ادغامی

  دنیای اقتصاد: روزهای دهم و دوازدهم خردادماه گذشته، مجامع انحلال دو بانک بورسی برگزار شد و به صورت رسمی، این دو بانک به بانک سپه پیوستند. اما روز دوم تیرماه، مبالغی برای تسویه‌حساب سهامداران باقی‌مانده دو بانک مهر اقتصاد و حکمت ایرانیان واریز شد که نشان می‌دهد ارزش هر سهم بانک مهر اقتصاد ۱۷ برابر و ارزش هر سهم بانک حکمت ایرانیان سه برابر شد. سال گذشته برخی سهامداران بانک‌های ادغامی، سهامشان را با ارزش قبل از محاسبه ارزش دارایی‌ها به بانک سپه واگذار کردند. حال با ارزش‌گذاری دارایی‌های بانک‌های ادغامی و واریز ارزش سهام سهامداران، ادغام دو بانک مهر اقتصاد و حکمت ایرانیان نهایی شده و تابلوهای سردر شعب نیز به بانک سپه تغییر کرده است.
 • پرداخت وام چهار درصدی برای مستمری‌بگیران

  دنیای اقتصاد: بانک رفاه کارگران به مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی و کارکنان بازنشسته بانک رفاه وام قرض‌الحسنه چهار درصدی می دهد. این وام حداقل دو میلیون تومان وحداکثر ۱۰ میلیون تومان و با نرخ کارمزد سالانه ۴ درصد و برای کارکنان سازمان‌هایی که با بانک در تعامل هستند برای تامین کالا و خدمات، یکصد میلیون تومان برای هر نفر و با نرخ سود سالانه ۶ درصد است.
 • اختراع دستگاه‌های با قابلیت ضدعفونی

  دنیای اقتصاد: حضور متراکم و تردد فراوان شهروندان در شعب بانک‌ها باعث ایجاد نگرانی کارشناسان بهداشتی و درمانی شده است. با توجه به اینکه امکان تنظیف پول نقد وجود ندارد، این اسکناس‌ها می‌توانند عامل مهمی ‌برای انتقال آلودگی باشند و اینکه ویروس کرونا روی اسکناس‌ها مدت زیادی باقی می‌ماند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر