روند کاهشی سریع قیمت‌ها در روزهای اخیر باعث شد، در روز پنج‌شنبه قیمت یورو بازار متشکل و سامانه سنا خلاف جهت هم حرکت کنند. قیمت یورو در سامانه سنا ۴۶۷ تومان رشد داشت و نرخ متوسط یورو متشکل ۳۰۴ تومان افت کرد. این تغییرات باعث شد اختلاف بین یورو متشکل و سنا به ۳.۵ درصد افزایش یابد. این تفاوت به قواعد معاملاتی در بازار متشکل بازمی گردد.

صرافانی که از این بازار، ارز تهیه می کنند برای فروش آن یک فرصت تقویمی سه روزه دارند و می توانند یک درصد بالای قیمت خرید به فروش رسانند. روند ریزشی بازار متشکل در این سه روز به گونه ای بود که خریداران سه روز قبل به دلیل پایان مهلت تقویمی باید ارز خود را به فروش می رساندند. ورود یوروهای خریداری شده در روزهای قبل به سامانه سنا موجب شد روند حرمت متشکل با سنا متفاوت شود. زیرا فردی که سه روز پیش یورو را در بازار متشکل با قیمت ۲۵ هزار و ۷۲۶ تومان خرید تا امروز فرصت داشت که آن را یک درصد بالاتر در سامانه سنا بفروشد.

حرکت خلاف جهت یورو سنا و متشکل

متوسط قیمت یورو در بازار متشکل ارزی نسبت به روز گذشته ۳۰۴ تومان کاهش یافت و روی رقم ۲۴ هزار و ۸۳۷ تومان قرار گرفت. نرخ انتهایی یورو در سامانه سنا ۴۶۷ تومان رشد کرد و روی ۲۵ هزار و ۷۱۶ تومان قرار گرفت.

بر این اساس قیمت یورو در سامانه سنا کاملا در خلاف جهت بازار متشکل حرکت کرد. نرخ انتهای روز سنا با متشکل ۲۵۵ تومان معادل ۱.۲ درصد اختلاف داشت. اختلاف سنا با نرخ متوسط روز پنج‌شنبه ۸۷۹ تومان معادل حدود ۳.۵ درصد بود. این در حالی که است که خریدار در بازار متشکل می‌تواند ارز خود را تنها یک درصد گران‌تر در سامانه سنا بفروشد و برای این کار ۳ روز فرصت دارد. حرکت سریع کاهشی قیمت‌ها باعث بروز این اتفاق و حرکت نرخ سنا و بازار متشکل در خلاف جهت یکدیگر شد. علاوه بر این در مقاطعی نرخ‌هایی برای یورو در بازار آزاد مشاهده شد که پایین‌تر از نرخ سنا بود. مثلا نرخ‌هایی مانند ۲۵ هزار و ۵۸۲ تومان برای یورو اعلام شد.

مشروح این گزارش را در اقتصاد نیوز با تیتر «دو اتفاق عجیب در بازار ارز/ فرش سبز بازار برای دلارهای خانگی» بخوانید.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند