علی خبری در آغاز نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران با یادآوری اینکه ۱۳ آبان از چند جهت برای ما و برای امروز و نسل آینده اهمیتی تاریخی دارد، افزود: مناسبت های تاریخی در طول زمان معنای عمیق تری را به نمایش می گذارند. این یک رخدادی است که عقبه معین در تاریخ ما دارد. ما یک ۱۳ آبان در تاریخ معاصرمان نداریم. ما ۱۳ آبان ها داریم.

تحریم های آمریکا کاپیتولاسیون جدید و مدرن است

وی با اشاره به اینکه 13 آبان تاریخی ما از سخنرانی استکبار ستیزانه امام خمینی علیه کاپیتولاسیون و برای استقلال و غرور ایرانی آغاز می شود ، ادامه داد: ۱۳ آبان در دوران مدرن به دور جدید فشارهای آمریکا علیه ملت ایران باز می گردد که این بار هم در ۱۳ آبان ۹۶ ما را تحریم کرد و این تحریم ها کاپیتولاسیون جدید و مدرن است.

سخنگوی دولت همچنین خاطرنشان کرد: حجت ما برای روز ۱۳ آبان، که روز مبارزه با استکبار است، کودتای ۲۸ مرداد است، جنبش دانش آموزی و جنبش دانشجویی است. سال‌ها کمک های نظامی به صدام در هشت سال جنگ تحمیلی است، در ساقط کردن هواپیمای مسافربری ما و کشتار مردم بیگناه است، در کارشکنی و اعمال فشار های غیرانسانی و غیربشری به ملت ایران است.

وی افرود:۱۳ آبان نمادی از ده‌ها سال ظلم و جنایت یک دولت زورگو بر ملتی حق طلب و با عزت است. عزتی که آمریکایی ها می خواستند با کاپیتولاسیون آن را له کنند و همین سبب شد تا اولین فریادهای استکبار ستیزی از سوی امام خمینی علیه واشنگتن و رژیم وابسته به آن در ایران بلند شود. تصور آمریکایی ها در آن روز این بود که یک ملت استثنایی هستند و این حق را دارند که درهر جایی از دنیا دستم به ظلم و ستم بزنند و هیچ سیستم قضایی جز کشور خودشان هم حق محاکمه آنها را نداشته باشد.

مشکل اصلی آمریکا حس استثناپنداری آمریکایی است

ربیعی با بیان اینکه مشکل اصلی آمریکا هنوز هم همین حس استثناپنداری، خودبرتربینی مستکبرانه و خودستایانه امریکایی است که تا امروز هم ادامه داشته است،گفت: امروز شکل دیگری از همان کاپیتولاسیون را شاهد هستیم. عمده اقدامات اخیر واشنگتن در خروج از توافقات بین المللی از جمله برجام و زیرپا گذشتن حقوق ملت ها و دولت های جهان ناشی از همین احساس است که تا به امروز ادامه داشته و به طرز حیرت انگیزی دولت آمریکا به خود اجازه می دهد قوانین بین الملل را زیر پا بگذارد و بدترین جنایت ها را علیه ملت ها بدون بیم از پیگرد بین المللی مرتکب شود.

وی ادامه داد: همه اقشار کشور و خصوصا جنبش دانشجویی ایرانی زخم خورده و رنجور از همین خوی استکباری آمریکا بود که احساسات انقلابی خود را در ۱۳ ابان ۵۸ بروز داد و آنچه در آن روزها گذشته هنوز مورد استناد آنها است اما هرگز به جامعه و افکار عمومی خود توضیح نمی دهد که علل و ریشه های این اقدام در رفتارهای خود آمریکا بوده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه آمریکا  در آستانه ۱۳ آبان مدعی شده است که "چهلمین سالگرد ۱۳ آبان یادآور رفتار بدخواهانه رژیم ایران است" به طرح این سوال که به واقع چه کسی رفتار بدخواهانه دارد؟ پرداخت و اظهارکرد: آن که تحریم غذایی و دارویی و محدود سازی حق زندگی و حق معطوف به سلامت شهروندان ایرانی را به یک ابزار جنگی و تروریستی به منظور شوراندن ملت و کشاندن تحریم زدگان به براندازی تبدیل کرده رفتار بدخواهانه دارد یا آن ملت که به دفاع از حق زندگی و حق صلح مقاومت ملی خود را به پیش می برد؟

ربیعی خاطرنشان کرد: ۱۳ آبان ۵۷ مرحله نوینی در اعتلای انقلاب اسلامی ما بود. در چنین روزی رژیم دیکتاتوری شاه با گشودن آتش به روی تظاهرکنندگان که عمدتا دارای ترکیب جوان و دانش آموزی بودند یک بار ماهیت خود را آشکار کرد. در آن ایام ، جنبش انقلابی و اسلامی مردم ایران در مرحله پیشرفت خود بخشی از اقشار جامعه را وارد گردونه خود کرد. دانش آموزی شدن ۵۷ به طور نمادین حکایت از فراگیر شدن انقلاب از یک سو، و آینده داری انقلاب از سوی دیگر داشت.

در انتقال حافظه تاریخی به نسل های جدید چالش های فراوانی داریم

وی با بیان اینکه متاسفانه ما امروز در انتقال حافظه تاریخی به نسل های جدید دچار چالش های فراوانی هستیم، اضافه کرد: مسئله ضرورت مقاومت در مقابل زورگویی ها و قلدری ها آمریکا به طور صحیح و مستدل به نسل های جدید منتقل نشده است. شما ملاحظه فرمودید که رهبر معظم انقلاب دیروز با چه دقتی سعی داشتند مستدل بودن موضع مقاومت بر ضد زورگویی های آمریکا را برای نسل جدید توضیح دهند.

وی تصریح کرد: آری، قضیه ۱۳ آبان از ۱۳ آبان ۵۷ یا ۵۸ شروع نشده از ۲۸ مرداد سال ۱۳۲۱ و از زمان سرنگونی مرحوم دکتر محمد مصدق به مثابه تنها دولت منتخب و دموکراتیک در دوران پس از مشروطه شروع شده است. امروز اسناد تازه منتشر شده آن کودتای ننگین ابعاد جدیدی از آن جنایت تاریخی بر ضد آرمان های مشروطه خواهی ملت ایران را به اثبات می رساند.

آمریکا برای هیچ کشوری دموکراسی نیاورده است

ربیعی با یادآوری اینکه کارنامه عملکرد آمریکا در منطقه ما نشان می دهد که آمریکا برای هیچ کشوری دموکراسی نیاورده است، با طرح این سوال که 13 آبان برای ما چه چیزی مانده است؟ تاکید کرد:ما باید در هر دوران به این پرسش پاسخ جدید بدهیم. ما نباید 13 آبان را تبدیل به یک مناسک کنیم. ما نباید برچسب «آمریکایی» را برای طرد و حذف دیگری به کار ببریم که اگر چنین کنیم در حق نسل های جدید جفا کرده ایم. و یک خیانت بزرگ برای انتقال تجربه و حافظه تاریخی به نسل جدید کرده ایم.

همه پای کار مبارزه با تحریم های ظالمانه آمریکا بیایند

وی افزود: آن هاکه شور انقلابی آن سال‌های حماسی را به خاطر می آورند، می توانند گواهی بدهند که این مقاومت بزرگ ملی یک مبارزه فراگیر بود و همه اقشار با همه سلایق و با همه گرایش ها و مکتب های فکری را شامل می شد. امروز برای مقابله با دور جدید تحریم های آمریکا علیه ملت در 13 آبان 96که آن را به تسلیم شدن ایران تعبیر می کنند و همان کاپیتولاسیون مدرن است، همه اقشار جامعه پای کار مبارزه با تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران بیایند و پایمردی کنند.

ربیعی تصریح کرد: امروز مقاومت در مقابل زورگویی آمریکا یعنی تلاش « همه با هم و عموم ملی برای شکستن تحریم و به گوشه رینگ بردن آمریکا، یعنی دفاع از زندگی مردم یعنی افزایش سطح تاب آوری جامعه در مقابل تحریم. امروز هم به آن ظرفیت عظیم نیاز داریم و باید در این مسیر ایجاد هم افزایی و همگرایی کنیم نه واگرایی. روز 13 آبان باید به مثابه روز وحدت ملی درمقابله با زورگویی ها و یکجانبه گرایی ها و روز وحدت کلمه همه آحاد جامعه در «نه» گفتن به خواسته های نامشروع آمریکا از ملت ایران باشد و در این مسیر همه ملت ایران و مسئولین با یکدیگر هم قول و هم نظر هستند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند