دلار ارتش ژاپن را به دردسر انداخت

ساتوشی موریموتو، وزیر دفاع اسبق ژاپن در مصاحبه‌ای گفت: «آنچه در حال حاضر ما از نظر قابلیت‌های دفاعی از آن برخورداریم و آنچه هدف اصلی ماست، تفاوت وجود دارد. موریموتو گفت که ارزش بودجه دفاعی طی پنج سال به‌طور موثر ۳۰درصد کاهش یافته است.»سردرد ارزی ژاپن در برهه‌ای حساس رخ داده است. افزایش گسترده هزینه‌های نظامی این کشور برای تقویت سیستم دفاعی است؛ زیرا توکیو با تهدیدات موشکی فزاینده کره‌شمالی و سایر چالش‌های ناشی از چین، از جمله ترس از درگیری احتمالی چین و تایوان مواجه است. در سال۲۰۲۲، فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن یک استراتژی جدید امنیت ملی را اعلام کرد که بیش از دو برابر مقدار اختصاص داده‌شده برای دفاع را افزایش می‌دهد.

بودجه ۴۳تریلیون ین در طول پنج سال، معادل حدود ۳۱۹میلیارد دلار در آن زمان، به ژاپن کمک می‌کند تا با دادن توانایی هدف قرار دادن پایگاه‌ها در قلمرو دشمن، از حملات جلوگیری کند. رکورد بودجه جدید با سابقه طولانی مدت محدودیت هزینه‌ها و وابستگی به نیروهای آمریکایی شکسته شد. کیشیدا از افزایش هزینه‌های نظامی به‌عنوان «نقطه عطفی» در تاریخ ژاپن یاد کرد. اما مساله اینجاست که بودجه براساس نرخ برابری هر یک دلار به ۱۰۸ین بسته شد؛ اما در حال حاضر هر یک‌دلار به ۱۶۱ین رسیده است. اکنون با کاهش ارزش ین، هزینه تجهیزات از جمله هلی‌کوپتر، زیردریایی و تانک به‌شدت افزایش یافته است. از نظر تاریخی، ین ضعیف به صادرکنندگان بزرگ ژاپن مانند تویوتاموتور با ارزان‌تر کردن و رقابتی‌تر کردن محصولاتشان در خارج از کشور کمک کرده است؛ اما در عین حال واردات را گران‌تر می‌کند. تلاش دولت برای تهیه تجهیزات نظامی نمونه‌ای از این دست مسائل است که چگونه این هزینه‌های بالاتر اقتصاد ژاپن را تحت فشار قرار می‌دهد. کاهش ارزش ین در سه سال گذشته قیمت کالاهای اساسی مانند غذا و سوخت را افزایش داده و بر هزینه‌های خانوار تاثیر گذاشته است.

 در سال‌های اخیر، بانک مرکزی ژاپن، بیشتر نگران تاثیر ین بر قیمت واردات بوده است. بسیاری از تحلیلگران و معامله‌گران بازار انتظار دارند که بانک در سال جاری، احتمالا در همین ماه، نرخ بهره را افزایش دهد. نرخ‌های بهره بالاتر، سرمایه‌گذاران بیشتری را به سمت دارایی‌های ژاپن می‌کشاند و تقاضا برای ین را افزایش می‌دهد و ارزش پول را تقویت می‌کند. مایکو تاکوچی، مشاور موسسه تحقیقاتی اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن گفت: «من به‌طور جدی نگران این موضوع بودجه دفاعی و به‌ویژه تاثیری که ین ضعیف بر رویارویی با تهدیدات کره‌شمالی و چین خواهد داشت، هستم.» به گفته تاکوچی که قبلا در یک آژانس دولتی که بر خریدهای نظامی نظارت می‌کرد، چندین فناوری مهم در توانایی ژاپن برای انجام حملات متقابل - از جمله موشک‌های تاماهاوک ساخت ایالات متحده – به‌دلیل تضعیف ین، تاثیر داشته‌اند.