اماراتی‌های خشمگین علیه اسرائیل

به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، تنها چند سال پیش، بسیاری از شهروندان امارات متحده عربی مایل بودند به گرمی درباره روابط جوان و تازه کشورشان با اسرائیل صحبت کنند. اسرائیل به تازگی روابط خود را با امارات از طریق توافقی با میانجی‌گری ایالات متحده برقرار کرده بود. گروه‌های تجاری برای هدایت سرمایه‌گذاری بین دو طرف به‌وجود آمده بودند. دو زن اماراتی و اسرائیلی درحالی‌که دست در دست هم در بالای یک آسمان‌خراش در دبی بودند، با هم عکس گرفتند. مقامات آمریکایی، اماراتی و اسرائیلی پیش‌بینی کردند که توافق آنها موسوم به توافق ابراهیم، صلح را در سراسر خاورمیانه گسترش خواهد داد. اما اکنون که ماه‌هاست غزه زیر بمب‌های اسرائیلی قرار دارد، خشم علیه این رژیم افزایش یافته و یافتن طرفداران اماراتی این توافق به‌طور فزاینده‌ای دشوار شده است.

یک تاجر اماراتی که زمانی روابط اقتصادی را تبلیغ می‌کرد، گفت که از شورای بازرگانی امارات و اسرائیل خارج شده است و هیچ چیز دیگری برای گفتن ندارد.برخی از اماراتی‌ها، اگرچه از این توافق ناامید شده‌اند، اما با استناد به سابقه دولت مستبد خود در دستگیری منتقدان، گفتند که از صحبت علنی می‌ترسند. معاون رئیس پلیس دبی، یکی از چهره‌هایی که صحبت کرد، به‌صورت آنلاین اعلام کرد که اعراب «واقعا خواهان صلح بودند» و اسرائیل «اثبات کرده که نیاتش شیطانی است.» تحلیلگران می‌گویند که نه امارات و نه اسرائیل به احتمال زیاد از توافق خارج نخواهند شد: این یک روزنه دیپلماتیک برای اسرائیل باقی می‌ماند؛ درحالی‌که روابطش با سایر کشورهای عربی به هم می‌خورد، اما همین روزنه، میلیاردها دلار تجارت از سوی کشورهای غربی برای امارات به ارمغان می‌آورد؛ کمااینکه روابط حسنه و مثبت این کشور با دول غربی همچنان پابرجا خواهد ماند.

با این حال محمد بهارون، رئیس مرکز تحقیقاتی دبی گفت که مسیر کنونی جنگ برای توافق‌نامه‌ها یا امنیت خاورمیانه نویدبخش نیست. او افزود: «این یک مشارکت است و اگر یکی از شرکا حق وحقوق خود را پرداخت نکند، دیگر مشارکت نیست.» به گفته مقامات بهداشت غزه، خشم نسبت به اسرائیل و متحد اصلی آن، ایالات متحده، در جهان عرب به‌دلیل بمباران و تهاجم اسرائیل به غزه که منجر به جان باختن بیش از ۳۰هزار فلسطینی شده و ۲میلیون نفر دیگر را در معرض آوارگی گسترده قرار داده، افزایش یافته است.