دنیای وسایل نقلیه الکتریکی ممکن است به لطف کشف اخیر شرکت نیوبولت (Nyobolt)، یک استارت‌آپ بریتانیایی، در آستانه یک تغییر چشمگیر باشد. این نوآوری می‌تواند پایانی بر مشکل طولانی مدت شارژ باتری باشد و راحتی خودروهای الکتریکی را به خودروهای سنتی گازسوز نزدیک کند. نیوبولت که دفتر مرکزی آن در کمبریج است، اخیرا با باتری جدید لیتیوم یونی ۳۵ کیلووات‌ساعتی خود خبرساز شده است. اولین نمایش زنده نشان داد که این باتری می‌تواند از ۱۰درصد تا ۸۰درصد در بیش از ۴ دقیقه و نیم شارژ شود. این یک جهش قابل‌توجه از ۲۰ دقیقه عجیب‌و‌غریب معمولی است که برای شارژرهای سریع مانند سوپرشارژر تسلا صرف می‌شود.این فناوری شگفت‌انگیز یک موفقیت یک‌شبه نیست، بلکه اوج یک دهه تحقیق است که توسط دانشمندان دانشگاه کمبریج هدایت می‌شود. طراحی منحصر‌به‌فرد آن تولید گرما را در هنگام شارژ به حداقل می‌رساند و خطرات گرمای بیش از حد را که می‌تواند منجر به آتش‌سوزی و انفجار باتری شود، کاهش می‌دهد.

زمان‌های شارژ طولانی یک نقطه‌ضعف دائمی خودروهای برقی بوده و اغلب مانع پذیرش آنها توسط بسیاری از کاربران می‌شود. برای افرادی که نمی‌توانند وسایل نقلیه خود را در خانه شارژ کنند، زمان صرف‌شده برای شارژ نیز می‌تواند کارهای روزمره آنها را مختل کند.

همان‌طور که دنیای خودرو به سمت انرژی سبزتر می‌رود، کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی بسیار مهم است. باتری‌های شارژ سریع نیوبولت می‌تواند گام بزرگی در این مسیر باشند و باعث رایج‌تر شدن خودروهای الکتریکی و کاهش انتشار کربن شود.طبق گزارش ایسنا به نقل از ارث، این فناوری کاملا با اهداف پایداری جهانی مطابقت دارد و تعهد جهانیان را به یک سیاره تمیزتر و سبزتر تقویت می‌کند.