چه کسانی بازی را در منطقه برهم زدند؟

موج‌های مکرر حملات هوایی آمریکا و انگلیس در یمن نتوانسته حملات موشکی  یمنی ها به کشتی‌‌‌‌های تجاری در دریای سرخ را از کار بیندازد. نیروهای یمنی هفته گذشته دو کشتی باری دیگر را مورد حمله قرار دادند و خدمه آنها را مجبور به ترک کشتی کردند. یکی از آنها، M/V Tutor، در آخر هفته، چند روز پس از اینکه تیم‌‌‌‌های هلیکوپتر فرانسوی و نیروی دریایی ایالات‌متحده به خدمه فیلیپینی خود کمک کردند تا تخلیه شوند، غرق شد. یک دریانورد غیرنظامی نیز در دریا گم شده است.

ایالات متحده در پاسخ، حملات هوایی بیشتری را علیه آنچه که فرماندهی مرکزی آمریکا به عنوان سایت‌‌‌‌های رادار حوثی و گره‌‌‌‌های فرماندهی و کنترل توصیف کرد، انجام داد. اما گزارش جدید آژانس اطلاعات دفاعی ایالات متحده در این هفته نشان داد که تلاش‌‌‌‌ها، همراه با اسکورت‌‌‌‌های دریایی متحدان برای جلوگیری از حملات، نتوانسته است اطمینان صنعت کشتیرانی جهانی را نسبت به امنیت حمل‌ونقل دریای سرخ بازگرداند.این کارزار دفاعی همچنین بر نیروی دریایی ایالات متحده فشار وارد می‌‌‌‌کند. زیرا دومین ناو هواپیمابر قدیمی ناوگان، یو اس اس آیزنهاور،۸ماه را در دریا می‌‌‌‌گذراند و صرفا هزینه مهمات آن تقریبا یک میلیارد دلار است، در حالی که انبارهای رهگیرهای موشکی ارزشمند ارتش را کاهش می‌‌‌‌دهد.

در عین حال، سیاستمداران اسرائیلی، حزب‌‌‌‌الله لبنان را به حمله تهدید می‌‌‌‌کنند. کارشناسان و مقامات سابق می‌‌‌‌گویند که چنین حمله‌‌‌‌ای احتمالا جنگی را آغاز می‌‌‌‌کند که ویرانی‌‌‌‌هایی که قبلا در غزه ایجاد شده است، در برابر آن هیچ است. تحلیلگران نظامی می‌‌‌‌گویند که کمپین محدود اسرائیل برای عقب راندن شبه‌نظامیان لبنانی از مرز، طبق قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت، با زور، احتمالا غیرممکن است. انعطاف نظامی آمریکا و دیدارهای دیپلماتیک شبانه‌روزی نمایندگان ارشد دولت بایدن تاکنون نتوانسته است چرخه خشونت را متوقف کند.

آموس هوخشتاین، کارشناس دیپلماتیک واشنگتن که از سوی کاخ سفید مامور مذاکره برای پایان دادن به بحران شده بود، اوایل این هفته از بیروت بازدید کرد تا پیشنهادی را ارائه دهد که مستلزم عقب‌نشینی نیروهای نخبه رضوان حزب‌الله از منطقه مرزی است. همچنین نیروهای مسلح لبنان (LAF) در حال استقرار برای تقویت ماموریت صلح بانی سازمان ملل در یک منطقه حائل هستند، همان‌طور که المانیتور قبلا گزارش داده بود.اما نیروهای مسلح لبنان برای آموزش و تجهیز حداقل ۶هزار سرباز دیگر در راستای اجرای آن نیاز دارد و نگرانی‌‌‌‌ها همچنان باقی است که حزب‌الله ممکن است در ازای هر‌‌‌‌گونه عقب‌‌‌‌نشینی امتیازاتی را تقاضا کند.علاوه بر این، مقامات واشنگتن، آتش‌بس در غزه را اولین گام ضروری، البته نه کافی، برای کاهش تنش هم در دریای سرخ و هم در امتداد مرز جنوبی لبنان می‌‌‌‌دانند. این عمدتا به این دلیل است که حوثی‌‌‌‌ها و حزب‌‌‌‌الله قول داده‌‌‌‌اند که حملات خود را تا پایان جنگ اسرائیل در غزه متوقف نکنند.

حوثی‌‌‌‌ها و حزب‌‌‌‌الله زرادخانه‌‌‌‌های عظیمی از موشک و پهپاد ساخته‌‌‌‌اند که بعید به نظر می‌رسد در کوتاه‌‌‌‌مدت و در یک جنگ همه‌‌‌‌جانبه نابود شوند؛ چیزی که دولت بایدن به دنبال اجتناب از آن بوده است. تاکنون، تلاش‌‌‌‌های دولت برای افزایش فشار دیپلماتیک بین‌المللی و تحریم‌‌‌‌های اقتصادی بر این دو گروه شبه‌‌‌‌نظامی برای وادار کردن آنها به توقف حملاتشان شکست خورده است.

کارشناسان می‌‌‌‌گویند که این بدان معناست که حزب‌‌‌‌الله و حوثی‌‌‌‌ها احتمالا در آینده‌‌‌‌ای قابل‌‌‌‌پیش‌بینی بر طرح‌‌‌‌های امنیتی واشنگتن در منطقه حق وتو خواهند داشت. دیوید شنکر که در دوران دولت ترامپ به عنوان دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه برای خاورمیانه خدمت می‌‌‌‌کرد، به المانیتور گفت: «ما فاقد ابزارهای پویا هستیم. در مقابل حزب‌‌‌‌الله در این وضعیت هر روز رونق بیشتری می‌گیرد.» منتقدان رویکرد دولت به آنچه به عنوان عدم‌تقارن بین هدف‌گذاری برای کاهش تنش با ایران و تمایل نیروهای نیابتی به تشدید نظامی می‌‌‌‌دانند، اشاره می‌‌‌‌کنند.

ژنرال فرانک مک کنزی، فرمانده ارشد سابق ارتش آمریکا در خاورمیانه و فرمانده بازنشسته سنتکام، در یکی از مقالات وال‌استریت ژورنال که اوایل امسال منتشر شد، استدلال کرد: «اگر اجتناب از تشدید تنش بالاترین اولویت ایالات متحده است، پس منطقی است که نیروهای خود را از منطقه خارج کنیم.» اما هم مقامات سابق و هم کارشناسان موافقند که خطر ورود به درگیری‌‌‌‌های منطقه‌‌‌‌ای گسترده‌‌‌‌تر واقعی است. روز پنج‌شنبه، سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌‌‌‌الله هشدار داد که در صورت وقوع چنین درگیری‌‌‌‌ای، «هیچ مکانی» در اسرائیل از موشک‌های عظیم حزب‌‌‌‌الله در امان نخواهد بود. او همچنین قبرس را تهدید کرد که نباید رهبران آن کشور اجازه دهند اسرائیل در درگیری با حزب‌‌‌‌الله از خاک این کشور استفاده کند. دیوید شنکر در نهایت با اشاره به اینکه حزب‌الله اکنون به عنوان یک چالش وجودی برای اسرائیل دیده می‌شود، تاکید کرد که آیا نمی‌‌‌‌خواهید اسرائیل را از راه‌‌‌‌اندازی کمپین فشار بر حزب الله منصرف کنید.