5 دلیل سردی مناظره‌ها

نامزدها برنامه ندارند

احمد انارکی، نماینده رفسنجان در مجلس در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با انتقاد از روند مناظرات انتخابات ریاست‌جمهوری، اظهار کرد: انتظاری که ما از مناظرات داشتیم این بود که مردم با مناظره‌ها در انتخابات مشارکت بیشتری داشته باشند. یعنی مناظره‌ها مردم را جذب کنند و پای کار بیاورند. اما آنچه تاکنون اتفاق افتاد آن‌قدر گرمی‌بخش نبود که مردم بیایند و مناظره‌ها را نگاه کنند و اشتیاق نشان بدهند برای دیدن مناظره‌ها. او ادامه داد: برای مثال در مراکز عمومی می‌بینیم که مناظره شروع شده اما ۴ تا ۵ نفر توجه می‌کنند و سایرین حتی نگاه هم نمی‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد که مناظره‌ها نتوانسته مردم را جذب کند. امیدوارم در هفته منتهی به انتخابات مردم ارتباطی با مناظره‌ها بگیرند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه مشکل مناظره‌ها این است که به مشکلات مردم توجه نمی‌شود، تاکید کرد: مردم انتظار دارند که دیده شوند. البته با عدد و رقم و روی کاغذ نمی‌توانیم به مردم بگوییم این مشکلات وجود دارد و حل می‌شود، چون مردم کف جامعه هستند و مشکلات را حس می‌کنند. مردم به اقتصاد و وضعیت معیشت نقد دارند. از سوی دیگر رهبر انقلاب با توجه به مشکلات اقتصادی شعار سال را در سال‌های اخیر به اقتصاد، معیشت و تولید اختصاص دادند. اما به نظر می‌رسد کاندیداها کمتر به این موضوع توجه کرده‌اند که چه کار کنند تا مردم راضی باشند.انارکی تصریح کرد: اینکه در مناظره‌ها بگویند آن دولت این کار را کرد و‌... مساله حل نمی‌شود باید واقعیت را به مردم بگویند. به هر حال اقتصاد به آیتم‌های بسیاری بستگی دارد و باید همه این آیتم‌ها با هم دیده شود. در نتیجه باید بگویند اگر این اتفاقات بیفتد وضعیت مردم خوب می‌شود؛ در غیر این صورت مدام بگویند ما یارانه می‌دهیم! هنر نکرده‌اند به مردمی که خودشان تولید و درآمد داشتند و الان وضعیت خوبی ندارند بخواهند یارانه یا کوپن بدهند!

او با تاکید بر لزوم ارائه برنامه برای حل مشکلات موجود در کشور از سوی نامزدهای ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: نامزدها باید در مورد نرخ ارز و نجات تولید بگویند که چه کار می‌خواهند بکنند. در حال حاضر و در سالی که با رکود مواجه هستیم و بدترین سال برای تولیدکنندگان است؛ مالیات زیادی را بر دوش مردم گذاشته‌اند و این موضوع قطعا به مردم فشار می‌آورد. علاوه بر این، چگونه می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند؟ اگر سرمایه‌گذاری خارجی نداشته باشیم وضعیت به همین شکل خواهد بود. این نماینده مجلس گفت: نخستین موضوع که باید مورد توجه نامزدها باشد این است که برای حل مشکلات موجود برنامه داشته باشند و بگویند سرمایه‌گذاری خارجی را چگونه می‌خواهند در کشور ایجاد کنند.

چون اگر سرمایه‌گذاری خارجی انجام نشود و زیر‌ساخت‌های لازم برای آن نباشد، مشکلات به قوت خود باقی خواهد بود. از سوی دیگر با وجود اینکه شعار سال، جهش تولید با مشارکت مردم است، اما شاهد خاموشی برخی صنایع به ویژه در بخش کشاورزی هستیم. با خاموشی برق، صنعت را از بین برده‌ایم در این شرایط چگونه جهش تولید با مشارکت مردمی اتفاق می‌افتد؟ باید بگویند ما نداریم و نمی‌توانیم و به فلان میزان زمان نیاز داریم، اما نیایند بگویند که دیگری انجام نداده... چون خودشان هم اگر برنامه درستی نداشته باشند، نمی‌توانند اقدامی کنند. بنابراین نامزدها باید بگویند چه برنامه‌ای دارند. او افزود: نامزدها بگویند برای رفع ناترازی چه کار می‌خواهند انجام دهند؟ در حال حاضر شاهد ناترازی بانکی و انرژی هستیم که اگر حل نشود شرایط روز‌به‌روز بدتر می‌شود.

این قالب مناظره نیست

احد آزادی‌خواه، نماینده ملایر در مجلس نیز گفت: مناظره باید به نحوی باشد که گفت‌وشنود و نقد سازنده در آن وجود داشته باشد. به نظر می‌رسد مناظره‌ها باید در این بخش تقویت شود. در این راستا پیشنهاد من این است که صداوسیما به نحوی تدبیر کند و سوالات را به نحوی انتخاب کند که نامزدها بیش از این بتوانند همدیگر را نقد کنند. البته باید اخلاق انتخاباتی هم رعایت شود و شاهد تهمت و افترا هم نباشیم. او تاکید کرد: اما این‌گونه که صرفا ۴ دقیقه به هر نامزد داده شود تا نکاتی را مطرح کنند، خسته‌کننده به نظر می‌رسد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: البته صداوسیما زحمات زیادی کشیده، نظم خوبی در مناظرات حاکم است و وقت مناسبی در اختیار افراد است که برنامه‌هایشان را اعلام کنند؛ اما این قالب، قالب مناظره نیست. مناظره یعنی یک موضوع بین دو طرف بحث شود و در مناظرات بسیار کم شاهد این اتفاق بودیم. آزادی‌خواه‌ در خصوص اینکه مشکل کجاست که شاهد بحث‌های کارشناسی میان نامزدها نیستیم، تصریح کرد: مشکل اصلی این است که در مناظرات ادوار گذشته یک مقدار بی‌اخلاقی اتفاق می‌افتاد و شاهد افترا، تهمت و لجن‌پراکنی بودیم. به همین دلیل به نظر می‌رسد مجریان و هیات نظارت هراس دارند که آن اتفاقات مجددا تکرار شود. در غیر این صورت مشکلی وجود ندارد.

کاندیداهای پوششی کیفیت مناظرات را کاهش می‌دهند

عبدالوحید فیاضی، نماینده نور و محمود‌آباد در مجلس نیز اظهار کرد: مناظراتی که تاکنون برگزار شده مدل بدی نیست و تجربه آن هم در گذشته بد نبود. همچنین محتوا و سوالاتی هم که مطرح می‌شود، خوب است. اما اطلاعات و توانمندی نامزدها سطح مناظرات را تعیین می‌کند. اگر دو چهره شاخص و مهم‌تری از جریانات مخالف در انتخابات حضور داشتند ممکن بود که فضا شکل دیگری پیدا کند. علت دیگر کم بودن جذابیت مناظرات نسبت به گذشته این است که خیلی نامزدها به فضای جنجالی وارد نمی‌شوند. به نظر می‌رسد روشنگری مناظرات بهتر از گذشته است چون وقتی مناظرات جنجالی و هیجانی باشد ممکن است که جلب‌توجه کند، اما اثرگذاری آن کم است.

او با اشاره به حضور برخی کاندیداهای پوششی در انتخابات ریاست‌جمهوری، یادآور شد: کاندیداهای پوششی در بیشتر دوره‌های انتخابات‌ حضور دارند که می‌آیند و بعدا کنار می‌روند و البته برخی هم کنار نمی‌روند. در مجموع پوششی بودن کاندیداها کیفیت مناظرات را پایین می‌آورد. این نماینده مجلس تاکید کرد: هنوز تنور انتخابات گرم نشده و لازمه گرم شدن آن اقدامات گروه‌های سیاسی، احزاب، جریانات و رسانه‌ها است. البته نمی‌توان انتظار داشت که شاهد مشارکت خیلی بالا در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری باشیم؛ چون این انتخابات ناگهانی اتفاق افتاد و نامزدها آمادگی کامل برای حضور در آن را نداشتند. در غیر این‌صورت و اگر شرایط عادی گذشته بود؛ نامزدها از ۶ ماه قبل از انتخابات به استان‌ها می‌رفتند و در جلسات حضور پیدا می‌کردند که در حال حاضر هیچ کدام از این موارد اتفاق نیفتاده است. در این شرایط طبیعی است که فضای انتخابات سرد باشد.