حسن روحانی، رئیس‌جمهور روز گذشته برای اولین بار به ماجرای انفجار دو نفتکش در دریای عمان همزمان با سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران واکنش نشان داد. او درجلسه هیات دولت گفت: روابط نزدیک ما با آسیا، ژاپن و چین باعث شده عده‌ای در همان روز که نخست‌وزیر ژاپن میهمان ما در تهران بود به دو کشتی نفتکش حمله کنند. روحانی افزود: همه دیدند جمهوری اسلامی ایران در این حادثه همه توان خود را به‌کار برد تا ملوانان و خدمه کشتی را نجات دهد و سازمان بنادر و کشتیرانی و سایر نیروهای ما در منطقه همه تلاش خود را انجام داده و خدمه کشتی را نجات دادند و بعد از پذیرایی با پرواز مناسب آنها از کشور خارج شدند.رئیس‌جمهور افزود: به جای اینکه از اقدام انسان‌دوستانه ما تجلیل و از ایران و میهمان ایران عذرخواهی کنند، یک بازی سیاسی و تبلیغاتی را در دنیا آغاز کردند که البته کسی جز آمریکا، انگلیس و اذنابشان یعنی یکی، دو کشور کوچک منطقه، این حرف‌ها و بازی را باور نکرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، روحانی با بیان اینکه «جمهوری اسلامی ایران در طول تاریخ و برای هزاران سال از این آبراه حراست و حفاظت کرده و بحث امروز و دیروز و یک‌ ماه و دو ماه نیست»، گفت: امروز که کشتی‌های ارتش جمهوری اسلامی نه تنها در دریای عمان بلکه در دیگر مناطق و آبراه‌ها هم حضور دارند، برای کمک به آزادی کشتیرانی و مبارزه با تروریسم است. روحانی همچنین با اشاره به سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران گفت: در هفته گذشته، مذاکرات بسیار مفید و ارزشمندی با نخست‌وزیر ژاپن در حوزه روابط دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی داشتیم.

حداقل اقدام ایران

رئیس‌جمهوری دربخش دیگری از سخنانش توقف برخی اقدامات در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام را به‌رغم تبلیغات ناصحیح بعضی کشورها، حداقل اقدام تهران در واکنش به نادیده گرفتن روح اصلی برجام از سوی برخی طرف‌ها دانست و گفت: روح برجام از طرف ما به‌طور کامل حراست و حفاظت شده اما اساس برجام و روح برجام از طرف دیگر متعهدان، مورد صدمه جدی قرار گرفته است. رئیس‌جمهور همچنین روز گذشته درجلسه هیات دولت تاکید کرد: اگر اهداف ما تامین نشود بعد از ۶۰ روز که از ۱۸ اردیبهشت محاسبه می‌شود، اقدامات جدیدی را که قبلا اعلام کرده‌ایم انجام می‌دهیم. در عین حال چنانچه آنها در این دوره به تعهدات خود عمل کنند، همه اقداماتی که در ۶۰ روز اول یا احتمالا ۶۰ روز دوم انجام گرفته، به نقطه اول برمی‌گردد و مشکلی ایجاد نمی‌شود، این منطق صریح ایران است.

تاکید بر لزوم تصویب لوایح FATF‌

روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه باید روابط بانکی را با دنیا توسعه دهیم، گفت: این روابط بدون تصویب دو لایحه‌ای که در مجمع تشخیص مصلحت نظام باقی مانده، به راه نمی‌افتد و دچار مشکل می‌شویم. رئیس‌جمهور ادامه داد: به خاطر بحث‌های جزئی و منافع بسیار ناچیز، منافع بسیار کلان را از دست می‌دهیم؛ این معامله خسارت بار است که ارزنی را بگیرید و کوهی را از دست بدهید؛ امروز داریم ارزن می‌گیریم و کوه منافع ملی را از دست می‌دهیم.  روحانی همچنین تصریح کرد: فردا اگر روابط بانکی ما با دنیا دچار مشکل شد، مردم نگویند دولت ناکارآمد است؛ دولت کارآمد است؛ چرا که به موقع لوایح را تهیه و به مجلس فرستاده و خوشبختانه مجلس نیز همکاری کرده و مجلس و دولت در این زمینه سرافراز هستند؛ اما در عین حال مردم توقعاتی دارند که همه نهادها و بخش‌ها باید در این زمینه تلاش کنند.رئیس‌جمهور اظهار کرد: منافع ملی برای ما اهمیت دارد؛ شعار مهم نیست، ما باید منافع ملی و زندگی مردم را تضمین کنیم تا در آینده تاریخ نسبت به ما درست قضاوت کند.

معنی دعوت به مذاکره با اعمال فشار

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: اینکه از یک طرف فشار اقتصادی بر ما وارد کنند و از یک طرف دعوت به مذاکره کنند، نزد هیچ سیاستمدار و انسان عاقلی معقول به نظر نمی‌آید. روحانی با بیان اینکه دعوت به مذاکره با اعمال فشار به معنای تسلیم است، گفت: نشستن پای میز مذاکره با کسی که اعمال فشار بر ملت ایران را ادامه می‌دهد، جز تسلیم معنای دیگری ندارد؛ اگر آنها مذاکره می‌خواهند و صداقت دارند باید زمینه مذاکره را فراهم کنند و آن داشتن صداقت، برداشتن همه تحریم‌های ظالمانه، احترام به ملت ایران و قبول نظامی است که با رای مردم به وجود آمده است. رئیس‌جمهور ادامه داد: اینکه با فشار به دنبال مذاکره باشند و تصور کنند که از این طریق می‌توانند افکار عمومی مردم ایران و جهان را تحت تاثیر قرار دهند مسیری نادرست و اشتباه است.

آسیب به روح برجام

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه آمریکا به دنبال انزوای ایران و ایران‌هراسی مجدد است و می‌کوشد در برابر زیرپا گذاشتن معاهدات و تخلفاتش، هزینه‌ای پرداخت نکند، گفت: به رغم این تلاش‌ها، آمریکا امروز در حال پرداخت هزینه بسیار بالایی در برابر این تخلفاتش است و به استثنای دو، سه کشور کوچک که کار آمریکا را تایید می‌کنند، مقام یا کشوری نیست که صبر، متانت و اخلاق ایران را منکر شود. روحانی با بیان اینکه «روح برجام از طرف آنها و برخی متعهدان مقابل ما متاسفانه صدمه دیده»، گفت: روح برجام روابط تجاری و بازشدن مسیر اقتصاد است. هدف برجام این بود که ایران بتواند به لحاظ روابط تجاری و اقتصادی در یک شرایط مناسب با دنیا تعامل داشته باشد و از آن طرف، نکته اصلی برجام نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اثبات این موضوع است که فعالیت هسته‌ای ایران، صلح آمیز است.

رئیس‌جمهوری افزود: ایران تعهدات خود را کاملا انجام داده است. آژانس بر عملکرد ما نظارت می‌کند و ما طبق مقررات پادمان و البته داوطلبانه، حتی طبق مقررات پروتکل الحاقی عمل می‌کنیم. روحانی درادامه اظهار کرد: طرف مقابل نه تنها تعهداتش را انجام نداده بلکه آن را کاهش داده و روح اصلی برجام را که گشایش بخش اقتصادی و تجارت و روابط اقتصادی مناسب ایران با جهان است، زیر علامت سوال قرار داده است. رئیس‌جمهوری تاکید کرد: بنابراین هیچ‌کس نمی‌تواند به ایران اعتراض کند و یا ما را مورد سرزنش قرار دهد.

جنایت آمریکا علیه بشریت

روحانی درادامه سخنانش درجلسه هیات دولت با بیان اینکه اقدامات امروز آمریکایی‌ها علیه ملت ایران صرفا تحریم نیست، گفت: کسی نگوید که آمریکا ما را تحریم کرده است، چرا که این تحریم نیست بلکه یک جنایت علیه بشریت است. اگر آنها برخی صنایع حساس ما را تحریم می‌کردند می‌شد اسم آن را تحریم گذاشت اما وقتی زندگی مردم، مواد غذایی و نیازمندی‌های مردم را مورد تحریم قرار می‌دهند، نام آن «جنایت علیه بشریت و تروریسم اقتصادی است».رئیس‌جمهوری تاکید کرد آمریکا به تروریسم اقتصادی دست زده و باید در پیشگاه افکار عمومی جهان و مردم ایران در تاریخ پاسخگو باشد.

اعتراف آمریکا به شکست

رئیس‌جمهور تاکید کرد: امروز هیچ‌کس تردید ندارد که برنامه آمریکا که در اردیبهشت پارسال با تحریم‌ها آغاز شد و فکر می‌کرد به این طریق، اساس نظام را متزلزل می‌کند و مردم را از نظام بر می‌گرداند، صد درصد شکست خورده است. روحانی با بیان اینکه خود آمریکایی‌ها در جلسات خصوصی به این موضوع اعتراف می‌کنند، گفت: براساس برخی گزارش‌ها که به‌طور رسمی به دست ما رسیده، آمریکایی‌ها در جلسات مهم با رهبران دنیا گفته‌اند که ما شکست خوردیم و مسیری که انتخاب کردیم نادرست بوده است و حتی رئیس‌جمهور آمریکا در یکی از جلسات مهم سیاسی به یکی از رهبران دنیا گفته که همه این کارها را این آقا ( اشاره می‌کند به بولتون) کرده و او فکر می‌کرد که ما اگر به ایران فشار بیاوریم، می‌توانیم این کشور را به زانو در آوریم و حالا خودش هم فهمیده که اشتباه کرده است. رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه این مساله بسیار مهمی است و جمهوری اسلامی کار بزرگی را انجام داده است، تصریح کرد: یک وقتی طرف مقابل در خانه خصوصی و درجمع مشاوران نزدیکش می‌گوید که شکست خوردیم اما یک وقتی در جمع دیگر رهبران دنیا به شکست خود اعتراف می‌کند که این بسیار مهم است.

روحانی با اشاره به اینکه حداقل دو نفر از آن رهبران اعتراف به شکست آمریکا را اعلام کرده‌اند، اظهار کرد: البته ما نیازی به اعتراف آنها نداریم که آمریکا دچار شکست شده است زیرا مردم ما به‌رغم اینکه در زندگی خود سختی را احساس می‌کنند اما مطمئن هستند که نظام جمهوری اسلامی ایران عاقلانه، بدون عجله و حساب شده و منطقی کار را انجام می‌دهد. روحانی با اشاره به زیر پا گذاشتن تعهدات بین‌المللی و چند جانبه همچون شرایط اقلیمی، پاسیفیک و نفتا و مقررات چند جانبه و بین‌المللی از سوی آمریکا، افزود: این اقدامات آمریکا است که نگرانی ایجاد کرده و دنیا این نگرانی را تحت کلمه یکجانبه‌گرایی تبیین و بیان می‌کند. رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه امروز کسی که در دنیا خود تروریست اقتصادی است، می‌خواهد علیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شود، تصریح کرد: رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده یک نگرانی نسبت به ایران بیشتر ندارد و آن سلاح هسته‌ای است که البته این هم از زبان رئیس‌جمهور آمریکا کمی عجیب است زیرا تنها کسی که در دنیا از سلاح هسته‌ای علیه انسان‌های بی گناه استفاده کرده، آمریکا بوده است.روحانی افزود: اگر برفرض چنین هدفی هم داشته باشند باز بهترین راه برای رسیدن به آن برجام است؛ برجام بهترین راه برای حراست از این مساله بوده است؛ و اگر همه اینها هم نباشد و مقررات بین‌المللی هم نبود، فتوایی داریم که در برابر آن شرعا متعهد هستیم.

تاکید چین و روسیه بر حمایت جدی از ایران

رئیس‌جمهوری دربخش دیگری از سخنانش به مذاکرات اخیرش با رهبران روسیه وچین اشاره کرد و گفت: رهبران دو کشوربه صراحت این مساله را قبول دارند که تحریم آمریکا علیه ایران یک اقدام ناپسند و غیر قانونی است.آنها همچنین تاکید کردند که ما روابط اقتصادی، سیاسی، علمی، فرهنگی، منطقه‌ای و بین‌المللی خود را همچنان ادامه می‌دهیم.روحانی همچنین اظهار کرد: در ملاقات‌های اخیر با آقایان شی جین پینگ و ولادیمیر پوتین لحن حمایت آنها از ایران جدی‌تر از گذشته بود. البته در گذشته نیز آنها حمایت خود را از ایران بیان می‌کردند اما در ملاقات‌های اخیر لحن روشن تر و جدی تری از آنها دیدم.

تاکید مجدد برتشکیل وزارت بازرگانی

روحانی درادامه سخنانش تاکید کرد: اگر همه بازرگانان، تجار و کارآفرینان بر اساس توافقاتی که انجام شده ارز خود را به چرخه اقتصاد برگردانند، کشور به خوبی حرکت خود را انجام می‌دهد و هیچ مشکلی نخواهیم داشت و امروز خود بازرگانان، تولیدکنندگان و کارآفرینان متوجه هستند که باید در راستای منافع ملت و کشور با هم همکاری و حرکت کنیم. روحانی با بیان اینکه باید مدیریت و نظارت‎ها را بر توزیع کالاها و رسیدن اجناس و اقلام به دست مردم افزایش دهیم، افزود: البته دو سال است که از مجلس شورای اسلامی خواستار مجوز برای تشکیل وزارت بازرگانی هستیم؛ چرا که وزارت بازرگانی صادرات کشور را رونق داده، واردات را به درستی کنترل و بازار را به خوبی نظارت خواهد کرد. رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز یک وزارتخانه تولید کشاورزی و یک وزارتخانه هم تولید صنعتی و معدنی می‌کند و در کار خود هم فعال هستند؛ اما نمی‌توانند بازرگانی را بچرخانند چراکه تخصص و قدرت این کار را ندارند و نمی‌شود میان آنها هماهنگی ایجاد کرد.

روحانی افزود: اگر وزارت بازرگانی تاسیس بشود، هفته بعد زندگی مردم و وضع بازار بهتر می‌شود و این مسوولیت مجلس شورای اسلامی است که البته همیشه در روزهای سخت در کنار دولت بوده و همکاری کرده است و امروز هم حتما در کنار دولت است و امیدوارم این قدم مهم از سوی آنان به خاطر زندگی مردم و کنترل به موقع صادرات و واردات و قیمت اجناس برداشته شود.رئیس‌جمهور افزود: معمولا جنسی را صادر می‌کنیم و وقتی بازار داخلی با مشکل مواجه شد و قیمت اجناس بالا رفت به فکر کنترل قیمت و تامین بازار می‌افتیم و این نمی‌شود؛ چراکه قیمت‌ها هنگام بالا رفتن، بسیار سریع و در بازگشت به قیمت‌های قبل، بسیار کند است و این روند به خاطر عدم برنامه‌ریزی و وجود متولی کار است.روحانی با تقدیر از تلاش‌های همه بازرگانان، کارآفرینان و صادرکنندگان کشور، اظهار کرد: آنها در این دوسه ماه اول سال جاری بهتر از سال گذشته عمل کرده و همکاری و هماهنگی بیشتری با بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی و گمرکات و دستگاه‌های دولتی داشتند.

افزایش ذخایر کالاهای اساسی

روحانی با بیان اینکه ذخایر کالاهای اساسی کشور امروز از همیشه بیشتر است، گفت: بر اساس آمار کالاهای اساسی که امروز و طی سه ماهه گذشته در بندر امام خمینی(ره) وجود دارد، نسبت به سال گذشته در همین مدت ۷۸ درصد افزایش داشته است؛ این به معنای آن است که مردم هیچ نگرانی برای تامین کالاهای اساسی نباید داشته باشند.رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: سال گذشته تا این موقع ۳ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی پرداخت شد و تا به امروز ۵/ ۴ میلیارد امسال برای کالاهای اساسی پرداخت شده است؛ پس دولت کاملا به فکر بوده و آنچه مورد نیاز جامعه است خریداری و وارد می‌شود و این به‌رغم نبود وزارت بازرگانی است و دولت تلاش می‌کند که مردم زندگی خوبی داشته باشند.

مردم رانت را تحمل نمی‌کنند

رئیس‌جمهور دربخش دیگری از سخنانش ادامه داد: اگر مشکلات زندگی دو برابر امروز باشد اما مردم در این کشور رانت، فساد و دلالی‌های

نا‌به جا نبینند، تحمل خواهند کرد؛ آنچه برای مردم غیرقابل تحمل است این است که عده‌ای بخواهند با سختی زندگی کرده و عده‌ای دیگر اموال مردم را تاراج کنند.روحانی با اشاره به سوء‌استفاده‌هایی که برخی با دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز نیمایی در واردات کالا داشته و پرفرم‌های نادرست ایجاد کردند، گفت: آنها به ظاهر تصور می‌کنند که با این اقدامات سردولت، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت کشاورزی یا گمرکات کلاه می‌گذارند اما در حقیقت سر خود و ملت‌شان کلاه گذاشته‌اند.رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: باید همه توان خود را برای مقابله با فساد به کار بگیریم و دولت خوشبختانه در اقدامی مهم لایحه شفافیت را در این راستا تهیه و به مجلس فرستاد و امیدواریم نمایندگان محترم به موقع این لایحه را تصویب کنند تا دولت بتواند آن را به اجرا برساند و مردم بتوانند شاهد فضایی آرام‌تر، اخلاقی‌تر و شرایطی باشند که اطمینان بیشتری به آینده خود داشته باشند.روحانی افزود: معتقدیم بهترین راه برای جلوگیری از مفاسد شفافیت است؛ اگر همه چیز آشکار، روشن و شفاف باشدو مردم بر آن اشراف داشته باشند، هیچ نظارتی بالاتر از نظارت مردم نیست.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند