هفته تاریخی بورس تهران

شاخص کل بورس تهران طی روز گذشته با رشد بیش از ۴/ ۳ درصدی مواجه شد و یک قله جدید دیگر را فتح کرد. این رشد خیره‌کننده بیشترین افزایش روزانه شاخص سهام از ۲۱ شهریور ماه سال جاری به‌شمار می‌رود.  این سقف شکنی یک رکورد تاریخی برای بورس به جا گذاشت.  جهش ۶ کانالی شاخص سهام در روز گذشته بازدهی بورس در هفته جاری را به بیش ۱۵ درصد رساند که بیشترین رشد هفتگی در طول تاریخ فعالیت بورس به شمار می‌رود. شاخص کل هموزن نیز رشد ۴/ ۳ درصدی را به نمایش گذاشت. امری که نشان می‌دهد رشد خیره‌کننده قیمت‌ها در معاملات روز گذشته همچنان بین صنایع مختلف بورسی فراگیر بوده است.  به‌رغم اینکه بورس تهران متعاقب کاهش ارزش ریال و آزادسازی نرخ دلار مورد توجه سهامداران قرار گرفت با این حال صعود قیمت سهام در شرایط فعلی غالبا در دست نقدینگی قابل توجه موجود در بازار سهام است.  این میزان از حجم نقدینگی رشد سریع و دسته جمعی قیمت‌ها در روزهای اخیر را فارغ از دلایل بنیادی به همراه داشته است. 

در چهار روز ابتدای هفته جاری نقدینگی بدون هدف خاصی تنها به صرف مشاهده صف خرید سهام وارد یک نماد می‌شد و غالب صنایع بورس نیز سبزپوش بودند. امری که حاکی از عدم تفکیک سهام از سوی معامله‌گران است. نشانه تطبیق روند قیمت سهام با گزارش عملکرد ماه گذشته در جریان معاملات دیروز در برخی نمادها مشهود شد. به‌طور مثال گزارش ضعیف‌تر از حد انتظار «شسپا» پس از صعود قابل توجه در روزهای پیشین، در نهایت موجب بازگشت قیمت این نماد شد.  درنگ سهامداران نسبت به گزارش ماه گذشته فولاد تحت تاثیر عدم انعکاس حذف سقف رقابتی محصولات در بورس کالا نیز نشانه دیگری از این موضوع بود. هر چند سهامداران باید اثر حذف سقف رقابتی فولاد در بورس کالا را در گزارش ماه آتی «فولاد» مشاهده کنند با این حال به نظر می‌رسد بازار داده‌های موجود در صورت‌های مالی ماه گذشته این نماد را نیز در نظر گرفت. این موارد نشان می‌دهد که در نهایت تمامی سهام فعال در بازار خود را با واقعیت وضعیت شرکت تطبیق خواهند داد.

اما چرا می‌گوییم هشدار؟

در معاملات دیروز ارزش معاملات خرد سهام بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان بود. این میزان از نقدینگی در بسیاری از مقاطع به مثابه یک رویا برای بورس تهران به شمار می‌رفت. این اقبال به بورس در شرایط ویژه اقتصادی کنونی خوش یمن است با این حال مشکل وقتی پیش می‌آید که این نقدینگی بدون هدف خاصی تنها دنباله رو صف‌های خرید می‌شود. این گونه دنباله روی‌ها همواره نتایج یکسانی داشته است. در جایی غلبه واقعیت سهام بر روند قیمت آن منجر به تحمیل زیان به عده‌ای از سهامداران به ویژه متاخرین ورود به این نمادها شده است. «دنیای اقتصاد» در همان ابتدای شکل گرفتن این مسیر، نسبت به تداوم این فضا هشدار داد. چرا که سرنوشت این صعود دسته جمعی چندان موضوع پنهانی نیست و بارها در بازار سهام مشاهده شده است.  قیمت‌ها سرانجام به سوی نقطه تعادلی حرکت می‌کنند. 

جریان نقدینگی تنها رسیدن به نقطه‌تعادل را طولانی‌تر می‌کند اما در نهایت در مواجهه با واقعیت وضعیت سودآوری یک شرکت شکست خواهد خورد. این موضوع در گزارش روز سه شنبه با عنوان «سه آلارم شتاب بورس تهران» نیز مورد بررسی قرار گرفت. در گزارش مزبور به لزوم مدیریت نقدینگی از سوی سیاست‌گذار تاکید شد. بستر‌سازی برای حفظ نقدینگی و حذف محدودیت‌های معاملاتی برای تحلیلی کردن بازار و عدم شکل گرفتن فضاهایی از این دست وظایف اصلی و خطیرمقام مسوول در شرایط کنونی است. با این حال به‌رغم درخواست‌ها و تاکیدهای بسیار این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است. آنچه واضح است این که تاخیر سیاست‌گذار در انجام این موارد فرصت طلایی کنونی را از آن خواهد گرفت و ناگهان باز هم خیلی زود دیر خواهد شد.

رصد معاملات دیروز سهام

بازار سهام همچنان رکورد شکنی‌های خود را ادامه می‌دهد و بعید به نظر می‌رسد پشتوانه بنیادی موجود در سهام بازار به خصوص در نمادهای بزرگ‌تر بازار، به زودی این روند را متوقف کند.  فارغ از تفکیکی که بازار در نهایت محتوم به پذیرش آن است، غالب گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها گزارش‌های قابل قبولی به شمار می‌روند. انعکاس وضعیت قابل قبول یا فراتر از انتظار صورت‌های مالی شرکت‌ها در روزهای اخیر خود سوخت جدیدی برای صعود قیمت‌ها بوده است. از سوی دیگر سیگنال‌های مثبت اروپا برای کم‌اثرکردن تحریم‌های آمریکا و تصویب دو لایحه مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی در مجلس، دلایل افزایش تقاضای سهام را بیش از پیش تقویت کردند تا شاخص کل جهشی نزدیک به ۶ هزار واحد را در آخرین روز کاری هفته ثبت کند.  علاوه بر این، به باور بسیاری از کارشناسان سخنرانی ترامپ در نشست سران سازمان ملل سیاستمدارانه بوده و این امر نیز اقبال سهامداران را بیش از پیش کرده است.

اغلب نمادهای اثرگذار بر صعود شاخص کل طی معاملات دیروز متعلق به گروه پتروشیمی و فلزات اساسی بودند.  به نظر می‌رسد خبر عدم محاسبه نرخ خوراک بر مبنای نرخ ارز بازار ثانویه محرکی جدی‌ در گروه نمادهای پتروشیمی بوده است. این خبر دیروز با افزایش تقاضای سهام مزبور موجب جهش قیمت سهام زیر مجموعه شد. این اقبال در شرایطی صورت می‌گیرد که باید توجه داشت این خبر لزوما به معنای تداوم محاسبه این نرخ بر مبنای ارز ۳۸۰۰ یا ۴۲۰۰ تومانی نیست و احتمالا به زودی فرمول جدیدی برای آن ارائه خواهد شد. سهام زیر مجموعه صنعت فرآورده‌های نفتی نیز دیروز مورد اقبال قرار گرفت. به جز نفت سپاهان که در واکنش به گزارش ماهانه خود با فشار فروش مواجه شد، سایر نمادهای پالایشی در سطح نزدیک سقف روزانه معامله شدند. اقبال تقاضا در پالایش نفت بندرعباس تا جایی بود که در پایان معاملات ۴۸ میلیارد تومان را پشت صف‌های خرید به انتظار گذاشت.

09 (2)