در ابتدای این جلسه بهنام محسنی، مدیر عملیات فرابورس ایران به ارائه جزئیاتی از عرضه اولیه «نطرین» پرداخت و گفت: ۱۵درصد از سهام شرکت عطرین نخ قم معادل ۱۵میلیون سهم در روز سه‌شنبه ۲۰ شهریور ماه در فرابورس عرضه اولیه خواهد شد.  وی در ادامه افزود: سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی ۳۰۰سهم و دامنه قیمتی ثبت سفارش در بازه ۴۶۸۰ ریال تا ۴۹۱۴ ریال درنظر گرفته شده است.

در ادامه این جلسه حامد مقدم، رئیس هیات‌مدیره و سهامدار عمده و مالک ۹/ ۹۹ درصد از سهام عطرین نخ قم نیزبه تشریح عملکرد شرکت پرداخت و گفت: «نطرین» در بهمن سال ۹۳ توسط رئیس مجلس و سایر مسوولان به بهره‌برداری رسید و در آبان سال ۹۵ نزد سازمان بورس ثبت نماد شد. این شرکت به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ و متنوع‌ترین واحد انواع نخ‌های پلی‌استر خام و تابیده از سال ۸۴ از نظر ظرفیت وارد فعالیت شده و تمام تلاش خود را جهت استفاده از ماشین‌آلاتی که در کیفیت تولیدات و به‌روز‌رسانی نقش موثر دارند به‌کار بسته است.وی ادامه داد: موضوع عملیات شرکت بر اساس ماده ۲ اســــاسنامه، عبارت از تولید انواع نخ، صادرات و واردات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی، اخذ وام و تسهیلات ارزی و ریالی و ضمانت‌نامه‌ها و گشایش اعتبارات از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری جهت فعالیت‌های شرکت است.

مقدم در ادامه، ظرفیت اسمی شرکت را ۸۱۰۰ تن عنوان کرد و گفت: در میان ده کشور عمده صادرکننده محصولات نساجی در جهان ۷ کشور در فهرست کشورهای پیشرفته هستند. ارزش صادرات سالانه محصولات آنها در دنیا به بیش از ۲۶۰ میلیارد دلار می‌رسد. به‌طور متوسط مصرف سرانه الیاف نساجی در جهان عددی در حدود ۶ کیلوگرم است که این عدد با رشد متوسطی در حدود ۲/ ۷درصدی به‌صورت سالانه در حال افزایش است. این در حالی است که میزان مصرف در کشورمان کمتر از ۲ کیلو‌گرم است.وی اهداف استراتژیک شرکت را فراهم‌آوردن زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در راستای تولید محصولات باکیفیت بالا عنوان کرد و گفت: شرکت با بهره‌گیری از ماشین‌آلات به روز و صاحب‌نام اروپایی از کشورهای ایتالیا، آلمان و سوئیس و همچنین به‌کارگیری نیروهای متخصص توانسته با سرعت قابل‌ملاحظه‌ای تبدیل به یک برند شود.

وی در ادامه افزود: بخشی از محصولات این شرکت انحصاری تولید می‌شود و باتوجه به توانایی ماشین‌آلات سعی بر این بوده که سهم بازار صادراتی را رفته‌رفته افزایش دهیم تا در پایان سال ۹۷ با‌کیفیت‌ترین نخ‌ها در این شرکت تولید شود.مقدم با بیان اینکه هرکدام از محصولات با توجه به مشخصات و پارامترها قیمت‌گذاری می‌شوند، گفت: از عوامل موثر بر قیمت‌گذاری می‌توان به عرضه و تقاضای داخلی، بهای تمام‌شده، کیفیت محصول، شرایط پرداخت، نرخ ارز، شرایط، اعتبار و وفاداری خریدار اشاره کرد. باتوجه به اینکه مهم‌ترین‌ و بزرگ‌ترین ماموریت شرکت همواره افزایش سود است، در این‌خصوص هدف از طرفی ارائه محصولی با کیفیت بالا و خدماتی بسیار متنوع به مشتریان و از طرفی دیگر ورود به بازارهای جدید داخلی و صادراتی بنا گذاشته شده است.رئیس هیات‌مدیره عطرین نخ قم با بیان اینکه فعلا برنامه طرح توسعه در دستور کار نداریم، ادامه داد: تاکنون بالغ بر ۵ درصد صادرات به کشور ترکیه داشته‌ایم و با بازاریابی صورت‌گرفته با اروپا و کشورهای حوزه CIS قصد تنوع بازار را در برنامه داریم.

مقدم درخصوص ظرفیت تولید محصولات گفت: شرکت در سال گذشته بالغ بر ۸۵ درصد ظرفیت اسمی تولید داشته و برنامه دارد قبل از سال ۱۴۰۰ به ظرفیت تولید ۹۰ درصد برسد. همچنین مبالغ فروش در سال ۹۶ نسبت به سال قبل از آن ۵/ ۱۸ درصد رشد داشته که ۲ درصد دراثر افزایش مقدار فروش و ۵/ ۱۶ درصد از افزایش نرخ فروش تاثیر پذیرفته است.مقدم در ادامه با بیان اینکه فروش محصولات به دو صورت مستقیم و غیر‌مستقیم صورت می‌گیرد،درباره تاثیر نوسانات نرخ ارز گفت: باتوجه به اینکه غالب مواد اولیه مورد‌نیاز از داخل تامین و به داخل تزریق می‌شود،نیاز به واردات نداریم و بدین صورت نوسانات نرخ ارز تاثیری بر روند فروش این شرکت ندارد.

وی در ادامه تاکید کرد: همچنین «نطرین» اجباری برای فروش ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما ندارد. با توجه به اینکه اکثر محصولات از داخل تامین می‌شود،ارز دولتی به این شرکت تعلق نمی‌گیرد. برای تولید محصول جدید با مواد اولیه خاص نیز باید از طریق سامانه نیما خرید کنیم.رئیس هیات‌مدیره «نطرین» درخصوص اخبار منتشر شده مبنی بر افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت نخ گفت: این افزایش قیمت شامل نخ‌های جنس پنبه‌ای و ویسکوز بوده که از داخل تامین نمی‌شود ولی نرخ نخ پلی‌استر افزایش نداشته است.مقدم درخصوص میزان تسهیلات دریافتی نیز گفت: مبلغ ۷‌میلیارد و ۴۰۰میلیون تومان میزان تسهیلات بانکی است که با نرخ ۱۸ درصد گرفته شده است.  وی در ادامه با اظهار این مطلب که برنامه‌ای در حال‌حاضر و با وضعیت مختلف متغیرها برنامه‌ای برای افزایش سرمایه وجود ندارد، گفت: اگر شرایط به روال عادی بازگردد، بررسی بیشتر در این زمینه انجام خواهد شد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس