آرشیو روزنامه شماره ۴۸۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۰۸

 • نظام جامع اطلاع‌رسانی

  ســردار خــالـدی: دستیـابی همه آحاد جامعه به اطــلاعـــات عمــومـی (Public Information) موضوعی است که درهر جامعه‌ای به‌عنوان منفعت عمومی برای آن سرزمین مطابق قوانین و مقررات موجود، تعریف می‌شود. البته به لحاظ اجتماعی یا فرهنگی یا حتی سیاسی محدودیت‌هایی در این عرصه وجود دارد اما تمرکز روی میزان دسترسی به زیرساخت‌ها هم اهمیت دارد، به این معنا که خود ابزار ارتباطی چقدر این امکان را برای دستیابی و دسترسی به اطلاعات فراهم می‌کند. با وجود تبیین نظری اهمیت دسترسی آسان به اطلاعات، همچنان پرسش‌ها و ابهام‌ها در این باره فراوان است. باشگاه اقتصاددانان در این پرونده نیز در پیوست با پرونده‌های مرتبط قبلی، سعی دارد به بخش مغفول مساله چگونگی دسترسی به اطلاعات در کشورمان بپردازد.
 • کارنامه دولت در تدوین لوایح

  لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور
  موضوع شفافیت، پاسخگویی، جامعه باز و حکومت باز یک مطالبه عمومی است و کلید پاسخگویی هم شفافیت است. وجود انسان آگاه منوط به داشتن اطلاعات یا دسترسی به اطلاعات است. در واقع آگاهی فرع بر دسترسی به اطلاعات است و شفافیت نیز حاصل امکان دسترسی است و باید گفت تمام اینها هم مبنای حکومت قانون است. بنده می‌خواهم در مورد تلاش‌های دولت به خصوص معاونت حقوقی ریاست جمهوری که در این راستا انجام شده، توضیحاتی را بیان کنم. دولت به‌طور کلی به خصوص در حوزه دسترسی به اطلاعات از سال ۱۳۹۰ تا به حال تصویب چند قانون را در دستور کار دارد. قانون نخست، قانون انتشار دسترسی آزاد به اطلاعات است که از سال ۱۳۸۸ تصویب شد و بعد از آن، آیین‌نامه‌های اجرایی و شیوه‌نامه‌ها عمدتا در همین دولت به تصویب رسید.
 • ارزش‌گذاری در انفجار اطلاعات

  ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور
  ما در دوره‌ عصر فضای مجازی به سر می‌بریم و پیش از واژه دسترسی، واژه share (اشتراک‌گذاری) از صفات بارز این فضا بوده است. حکمرانی در عصر جدید بدون به اشتراک‌گذاری اطلاعات و منابع امکان‌پذیر نیست. اگر به حرکت تکنولوژی هم نگاهی بیندازیم توانسته‌ایم اموری را به انجام برسانیم و آنچه ما امروزه به‌صورت خدمات ابری دیده‌ایم، برآمده از این دیدگاه است که بتوانیم از منابع و اطلاعات و به اشتراک‌گذاشتن آنها استفاده کنیم.
 • اقدامات یونسکو

  استان ستوتکوفسکی رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو
  ارسطو گفته است همه انسان‌ها به موجب طبیعت‌شان در تمنای دانستن هستند. همان‌طور که می‌دانیم لازمه دانستن دسترسی داشتن به اطلاعات است و این حق بنیادین بشر بخشی از چیزی است که از ما «انسان» می‌سازد و خود دانستن، لازمه شمول اجتماعی و گفت‌وگو است. پایه و اساس حاکمیت قانون، راهبری خوب است و لازمه امکان ترسیم راه‌های جدید برای تحقق آینده‌ای پایدار و بهتر است. تاکید یونسکو بر ایجاد جوامع دانش بنیان بر این باور استوار است که دسترسی همگانی به اطلاعات لازمه استقرار صلح، توسعه پایدار و گفت‌وگوی بین فرهنگی است. ما روز جهانی دسترسی همگانی به اطلاعات را در سراسر دنیا جشن گرفتیم و این خود فرصت مغتنمی برای افزایش آگاهی و بحث در مورد بهترین تجربه‌ها در این حوزه بود.
 • پیامدهای شکاف فرهنگی

  آرمین امیر مدیرکل دفتر پژوهش و بررسی‌های خبری ایرنا و استاد دانشگاه علامه طباطبایی
  موضوع نوشتار پیش‌رو بررسی دسترسی آزاد به اطلاعات از دریچه فرهنگ است. در کشورهای مختلف، حد دسترسی آزاد به اطلاعات تصویب شده و این تصویب گاهی ارادی و گاهی متاثر از فشارهای بیرونی بنا به دلایلی بوده است. بنابراین مجموعه‌ای از شرایط باعث می‌شود که کشورها و در راس آن دولت‌ها به موضوع دسترسی آزاد به اطلاعات ورود کنند. علت هرچه که باشد، ضرورت دسترسی آزاد به اطلاعات برای تمام شهروندان، دستیابی به مسائلی از قبیل تحقق عدالت، دموکراسی، اصلاح قانون، توسعه کشور و حاکمیت قانون است. اما نگاه از دریچه فرهنگ به این معناست که موانع فرهنگی با فرض حصول دسترسی آزاد به اطلاعات چه تصویری را در اختیار ما قرار می‌دهد.

بیشتر