آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۹۳۰

 • کرونا و ویروس پوپولیسم

  احسان آذری‌نیا: بحران همه‌گیری ویروس کرونا ادامه دارد و در برخی کشورها از جمله آمریکا، برزیل، روسیه و انگلستان شاهد بیشترین میزان ابتلا به این ویروس هستیم. دانشمندان معتقدند این کشورها دارای حداقل یک ویژگی مشترک هستند و آن داشتن رهبران پوپولیست است. در این کشورها برای مدتی نسبتا طولانی ریسک‌های ویروس کرونا نادیده گرفته شد و هنوز هم ترامپ و رئیس‌جمهوری برزیل معتقدند کرونا خودبه‌خود از میان خواهد رفت و موضوع نگران‌کننده‌ای نیست.
 • شکست مفتضحانه رهبران عوام‌گرا

  گیدون راچمن فایننشال‌تایمز
  پوپولیست‌ها از محبوب نبودن متنفرند و به همین دلیل است که آنها در مقابله با بحران کرونا تا این اندازه بد عمل کرده‌اند. بحران همه‌گیری ویروس کرونا به مرگ، فروپاشی اقتصادها و محدود شدن آزادی‌های فردی منجر شده است. در دنیای غرب، ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و بولسونارو رئیس‌جمهوری برزیل دو تن از برجسته‌ترین رهبران پوپولیست هستند و مدتی است نتایج رویکرد فاجعه بار آنها در قبال بحران کرونا درحال آشکار شدن است. چندی پیش‌برزیل از لحاظ تعداد افراد مبتلا به‌ویروس کرونا در جایگاه دوم جهان پس از آمریکا قرار گرفت. همچنین این کشور از لحاظ موارد مرگ و میر در جایگاه دوم پس از ایالات‌متحده قرار دارد. (بنابر آخرین خبرها، رئیس‌جمهور برزیل خود نیز به کرونا مبتلا شده است.)
 • سلامت قربانی اقتصاد

  دیوید لونهارت نیویورک‌تایمز
  چهار کشور که دارای بیشترین تعداد مبتلایان به‌ویروس کرونا هستند و سرعت شیوع این ویروس در آنها بالاست یعنی آمریکا، برزیل، روسیه و بریتانیا، یک ویژگی مشترک دارند: همه آنها از سوی پوپولیست‌های مرد که خود را ضدوضعیت حاکم می‌دانند اداره می‌شوند. این چهار نفر یعنی ترامپ، بولسونارو، پوتین و جانسون مسلما تفاوت‌های زیادی با هم دارند. کشورهای یاد شده نیز از بسیاری جهات متفاوت هستند، اما همه آنها به نسخه‌ای از آنچه دانیل زیبلات، پوپولیسم غیرلیبرال، راست رادیکال می‌نامد تعلق دارند. دانیال زیبلات، استاد حوزه دولت در دانشگاه‌ هاروارد و یکی از دو نویسنده کتاب «چگونه دموکراسی‌ها می‌میرند» است.
 • حمله گاز‌انبری به فقرا

  اما گراهام‌هاریسون گاردین
  همه‌گیری ویروس کرونا در منطقه آمریکای لاتین دیرتر آغاز شد اما میزان شیوع این ویروس در بین این کشورها بسیار گسترده‌تر بوده است. درحال‌حاضر یک‌چهارم افراد مبتلا به کرونا در جهان در این منطقه زندگی می‌کنند و متخصصان هشدار داده‌اند که طی چند ماه آینده موارد مرگ‌ومیر در کشورهای یاد شده سه برابر شده و به ۴۰۰ هزار مورد خواهد رسید. در دو کشور با بیشترین تعداد موارد ابتلا به کرونا و مرگ‌ومیرها یعنی برزیل و مکزیک، حکومت‌ها پوپولیست هستند. در هر دو کشور روسای جمهوری با واکنش‌های غلط به این ویروس، زمینه شیوع سریع و فراگیر آن را فراهم کردند. کوچک قلمداد کردن تهدید حاصل از همه‌گیری کرونا عامل اصلی این روند فاجعه‌بار بوده و در برزیل، آقای بولسونارو همچنان بر بی‌اهمیت بودن این بحران تاکید می‌کند.
 • تقابل مستبدان با کارشناسان

  برایان کلاین بارونز
  یک حقیقت درباره ریسک‌های ژئوپلیتیک حاکمیت رهبران خودکامه که کمتر درباره آن بحث شده این است که آنها به‌ویژه درحوزه مدیریت بحران‌ها بسیار بد عمل می‌کنند و ناکارآمد هستند. بحران همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان ادامه دارد و درحال‌حاضر بیشترین تعداد مبتلایان به این ویروس به ترتیب در ایالات‌متحده، برزیل، روسیه و هند هستند و این اصلا تصادفی نیست که رهبران این چهار کشور پوپولیست‌هایی هستند که یا عملا با خودکامگی رفتار می‌کنند یا حداقل خودکامگی را تحسین می‌کنند. گرایش‌ها و رفتارهای سیاسی این رهبران به نتایج فاجعه‌بار درحوزه همه‌گیری ویروس کرونا منجر شده است و شدت یافتن بحران زمینه عمیق‌تر شدن رکود اقتصاد جهان را فراهم کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر