آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۴۹

 • کارنامه تجارت در نیمه اول سال

  بهاره چراغی: جزئیات کارنامه تجارت خارجی ایران در نیمه نخست امسال از تراز منفی یک میلیارد دلاری حکایت دارد. این موضوع به این معناست که میزان واردات کشور در ۶ماه نخست امسال، یک میلیارد دلار بیش از صادرات آن بوده است. همچنین صادرات و واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است. البته بررسی‌های ماه به ماه آمار هم حکایت از آن دارد که تراز تجاری ماه به نفع واردات و منفی است. اما فاصله صادرات و واردات بیشتر از ماه گذشته آن (مرداد ۹۸) است. حجم تجارت خارجی ایران در نیمه نخست سال، ۴۲میلیارد و ۱۶۹ میلیون دلار است که از این میزان، ۲۱ میلیارد و ۲۲۱ میلیون دلار سهم واردات و ۲۰ میلیارد و ۹۴۸ میلیون دلار سهم صادرات است. از این رو تراز تجاری نیز منفی ۲۷۳ میلیون دلار و به نفع واردات است. ارزیابی آمار صادرات نیمه نخست امسال نشان می‌دهد تنها یک سوم رقم هدف‌گذاری‌شده صادراتی سال ۹۸ محقق شده است. اگرچه براساس اعلام رسمی متولیان تجارت، باید تا انتهای امسال به صادرات ۶۱ میلیارد دلاری دست یابیم، اما طی ۶ ماه نخست امسال تنها توانسته‌ایم یک سوم از ارزش تعیین‌شده را صادر کنیم. در پرونده پیش رو عملکرد تجارت خارجی در نیمه نخست سال جاری زیر ذره‌بین قرار گرفته است.
 • ماه‌های سرنوشت‌ساز

  امیر علیزاده/ مدیرعامل اتحادیه بانک‌های ایرانی در اروپا - فرانکفورت
  اولین نشانه‌های احیای نسبی در تجارت خارجی ایران دیده می‌شود، اما در خوش‌بینی باید احتیاط کرد. تجارت خارجی ایران تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا و رکود اقتصادی در کل کاهش یافته است. رکود اقتصادی‌ای که بنا بر پیش‌بینی اصلاح‌شده صندوق بین‌المللی پول در سال آینده میلادی به منفی ۵/ ۹ درصد و بنا بر پیش‌بینی بانک جهانی به منفی ۷۵/ ۸ درصد خواهد رسید. با این حال همین پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول حاکی از آن است که رشد منفی اقتصاد ایران با وجود تحریم‌ها در سال ۲۰۲۰ متوقف خواهد شد. با یک بررسی دقیق‌ترِ شاخص‌های اقتصادی نیمه دوم امسال هم اولین نشانه‌های احیای اقتصاد کشور آشکار می‌شود. تورم، تولید، بازار ارز، بیکاری و تجارت خارجی وضعیت پایدارتری نسبت به یک سال پیش پیدا کرده‌اند.
 • محدودیت‌های جدید در ثبت سفارش

  حسین سلاح ورزی/ نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران
  سیاستمداران می‌گویند سیاست خارجی هر کشور باید دنباله سیاست داخلی باشد و برخی نیز با قاطعیت بیشتر این رابطه را تایید می‌کنند. به‌طور مثال هر نظام سیاسی که در درون سرزمین مقبولیت و مشروعیت بیشتری دارد، در سیاست خارجی قدرت چانه‌زنی بالاتری دارد و برعکس. به نظر می‌رسد درجه همبستگی تجارت خارجی با کلیت سیاست‌های اقتصادی و تحولات داخلی یک کشور حتی از همبستگی سیاست داخلی با سیاست خارجی نیز بیشتر است. تجارت خارجی ایران در نیمه نخست امسال با داوری حکم در پیش گفته شده، بازتاب‌ تمام‌عیاری از سیاست‌های اقتصادی درون سرزمین ایران است. به همین دلیل بهتر است پیش از بررسی چگونگی دگرگونی‌های تجارت خارجی دراین مدت نگاهی از سر اشاره به برخی از مهم‌ترین سیاست‌های اقتصادی و اقتصاد سیاسی ایران در این دوره داشته باشیم.
 • تغییر جهت در مقاصد صادراتی

  پویا فیروزی/ اقتصاددان
  اقتصاد ایران روزهای پرفراز و نشیبی را می‌گذراند. اگرچه فراز و فرود این بخش به تبعیت از کل وقایع نه تنها بخشی از تاریخ، که اتفاقی مکرر در دوره معاصر ایران است. تحریم‌های جدید در کنار برخی مشکلات زیرساختی و مزمن، موانع سختی در برابر رشد اقتصادی کشور ایجاد کرده و حوزه بازرگانی نیز از این موانع در امان نیست.

بیشتر