شماره روزنامه ۴۴۲۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۲۷

 • استارت‌آپ‌های حمل‌و‌نقل

  لجستیک و به‌طور خاص حمل و نقل کالا بر زنجیره تولید، توزیع و مصرف تاثیر غیرقابل انکاری دارد. اختلال در فرآیند حمل و نقل کالا و ناکارآمدی این بخش تاثیرات زیان‌باری بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت.
 • مزایای هفت‌گانه

  احمد طاهرخانی فعال حوزه ‌استارت‌آپ
  چندسالی است که از ظهور ‌استارت‌آپ‌های فعال در عرصه حمل مسافر می‌گذرد. اوبر که در حال حاضر در بیش از ۶۰۰ شهر جهان فعالیت می‌کند در زمره ‌استارت‌آپ‌های سرآمد در این حوزه قرار دارد و در حال حاضر ارزشی بالغ بر ۶۸ میلیارد دلار دارد و رتبه اول را از لحاظ ارزش در میان ‌استارت‌آپ‌های دنیا دارد. جالب آنکه رتبه دوم نیز به ‌استارت‌آپ دیدی چاکسینگ (Didichuxing) تعلق دارد که این شرکت نیز در زمینه جابه‌جایی مسافر در چین فعالیت می‌کند. ایران نیز شاهد ظهور و رشد ‌استارت‌آپ‌ها در این حوزه بوده است و توانسته به خوبی جای خود را بین عموم افراد جامعه باز کند. همزمان با ظهور این ‌استارت‌آپ ها، با مکانیزمی مشابه، کسب و کارهایی وارد حمل و نقل جاده‌ای کالا شدند.
 • جایگاه جهانی ایران

  حامد تاج‌الدین پژوهشگر و فعال کسب‌و‌کار
  لجستیک و صنعت حمل و نقل سنگ بنای توسعه اقتصادی در همه کشورها است. در ایالات متحده، حجم این صنعت در سال ۲۰۱۴ به میزان ۴۵/ ۱ تریلیون دلار تخمین زده شده که معادل ۳/ ۸ درصد از تولید ناخالص ملی آن کشور(GDP) به حساب می‌آید. سهم این صنعت در ایران ۵/ ۸ درصد از تولید ناخالص ملی یعنی حدود ۴۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود. با وجود اهمیت این زیرساخت اقتصادی، متاسفانه گزارش‌های اقتصادی نشان می‌دهند کشورمان نه تنها در صحنه جهانی با کشورهای توسعه‌یافته فاصله زیادی دارد که از کشورهای منطقه نیز در وضعیت بسیار عقب‌تری قرار می‌گیرد. در این زمینه، بر اساس شاخص عملکرد لجستیک (LPI)، ایران با شاخص ۸۵/ ۲ در سال ۲۰۱۸ از کشورهایی همچون عربستان (۰۱/ ۳)، ترکیه (۱۵/ ۳)، هند (۱۸/ ۳) و امارات متحده عربی (۹۶/ ۳) عقب‌تر است.
 • بانک اطلاعات جاده‌ای

  بهمن امام فعال حوزه استارت‌آپ
  درباره مفهوم سرمایه اجتماعی و روند رو به کاهش آن در جامعه امروز ایران مطالب بسیاری نوشته و نقد شده است. ما می‌خواهیم در این نوشته به نقش و تاثیر این سرمایه اجتماعی از دست رفته بر ساختار لجستیک کشور و چگونگی افزایش بهای تمام شده محصولات برای مشتریان نهایی بپردازیم و همچنین بررسی کنیم که چگونه کاهش سرمایه اجتماعی منجر به ایجاد نارضایتی بین ذی نفعان مختلف این صنعت شده است.

بیشتر