شماره روزنامه ۴۴۷۶
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۷۶

 • شوک ارزی در ورزش

  در یک سال گذشته کمتر حوزه‌ای را می‌توان یافت که در اثر نوسانات ارزی تحت تاثیر قرار نگرفته باشد و در این بین، ورزش حرفه‌ای نیز مستثنی نبوده است.
 • باشگاه‌داری در بحران

  امیر عابدینی مدیر عامل سابق باشگاه پرسپولیس
  متاسفانه سال‌هاست رسم نامبارکی بنیان نهاده شده که مدیران و تصمیم‌گیران برای توجیه عدم توفیق و ناکارآمدی خود، به دنبال بهانه‌های مختلف می‌گردند. در گذشته چند بهانه به کرات تکرار می‌شد که فلان بازیکن مشکل سربازی داشت، دیگری ممنوع‌الخروج بود، آن یکی ویزا دریافت نکرد و مواردی از این دست تا شکست خود را توجیه کنیم، اما آیا جز این است که شکست هم جزئی از ورزش است؟ درست است که اصالت در ورزش به معنای واقعی در پیروزی است، اما با این حال باخت اصل ورزش را زیر سوال نمی‌برد! برد و باخت دو روی یک سکه هستند و هر دو بخشی از هویت ورزش هستند.با این حال در چند ماه اخیر بارها شنیده‌ایم که مسوولان مربوطه بحث دلار را به‌عنوان عامل شکست مطرح می‌کنند.باید توجه داشت که تنها ۳۰ درصد از هزینه‌های ما در ورزش ارزی است؛ از سویی تعداد قلیلی باشگاه هستند که مصارف اینچنینی دارند.
 • اقتصاد کُشتی

  سعید فائقی معاون فنی اسبق سازمان تربیت‌بدنی
  از مهم‌ترین اهداف کشور تحریم‌گر انتقال درد به کشور هدف است. هر اندازه بتواند استقامت و مقاومت کشور هدف را تقلیل دهد، دستیابی به‌هدف خود را محقق‌تر کرده است. در مقابل، استقامت و مقاومت کشور هدف ابزار پرقدرتی است که می‌تواند مانع تحقق هدف کشور تحریم‌گر باشد. این جملات برگرفته شده از کتاب هنر تحریم‌ها نگاهی از درون میدان نوشته ریچارد نفیو است که مسوول تیم طراحی تحریم‌ها علیه ایران در دوره دوم اوباما بوده است. متاسفانه به‌نظر می‌رسد حکمرانان ما در دوره ترامپ راه‌های مقابله و مقاومت در مقابل تحریم‌ها را به خوبی تشخیص نداده و حتی مبادرت به نوعی خودویرانی کرده‌اند. بی‌تفاوتی آنها نسبت به تحولات تورم و تاثیر آن بر بودجه یکی از علائم این خودویرانی است.
 • «جذب» و «ترانسفر» فوتبالیست‌ها

  رحمان رضایی مدافع سابق سری‌آ ایتالیا
  بحث اثر افزایش قیمت ارز بر باشگاهداری ورزشی از دو جنبه قابل بررسی است، بخش اول مربوط به «جذب» بازیکن و مربی خارجی می‌شود و بخش دوم «ترانسفر» بازیکن است.
 • هم فرصت، هم تهدید

  صادق درودگر رئیس کمیته بازاریابی سازمان لیگ برتر
  افزایش قیمت ارز از جنبه‌های مختلف بر فوتبال ما اثرگذار خواهد بود و در عین حال که می‌تواند آسیب‌زا باشد، از سوی دیگر می‌تواند فرصتی برای کشور محسوب شود. فرصت از این جهت که برخی بازیکنان که در لیگ داخلی قراردادهای بالایی امضا نمی‌کردند، در شرایط فعلی با رقم‌های دلاری پایین می‌توانند جذب باشگاه‌های خارجی شوند و درآمد بیشتری کسب کنند.

بیشتر