شماره روزنامه ۴۴۳۱
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۳۱

 • نظام آماری

  توسعه اقتصادی در هر کشوری نیاز به فهم دقیق از شرایط موجود دارد و این اتفاق بدون اطلاعات آماری از جزء جزء بخش‌های مختلف آن امکان‌پذیر نیست. نهادهای تولید آمار در عموم کشورهایی که عزم خود را برای توسعه اقتصادی جزم کرده‌اند، جزو اولین نهادهایی هستند که توسط دولت‌ها و به توصیه کارشناسان و اقتصاددانان شکل گرفته‌اند.
 • حلقه مفقوده در آمار جمعیتی

  الهام فتحی رئيس گروه آمارهاي جمعيت و سلامت مرکز آمار ايران
  امروزه حرکت به سوی توسعه پایدار به‌عنوان اصلی انکارناپذیر، در میان تمامی کشورهای جهان پذیرفته شده و براین اساس الگوهای مناسب برنامه‌ریزی تهیه و تدوین شده است. در این میان نقش و اهمیت آمارهای صحیح و بهنگام بیش از پیش آشکار شده است. آمارهای رسمی در تمام نقاط دنیا به سه شیوه آمارثبتی، سرشماری و انجام طرح‌های نمونه‌گیری به دست می‌آید. از آنجا که تولید این آمارها به ویژه سرشماری‌ها و آمارهای ثبتی نقش بسزایی در محاسبات و نتایج پیش‌بینی‌های جمعیتی دارد و ماحصل نتایج پیش‌بینی‌های جمعیتی پایه و اساس برنامه‌ریزی‌های اجتماعی و اقتصادی را شکل می‌دهد، بنابراین در ادامه به چالش‌هایی که در داده‌های سرشماری و آمارهای ثبتی وجود دارد، اشاره می‌شود:
 • گذر از ساختار سنتی به مدرن

  دکتر تقی ترابی هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تحقیقات
  گمان نمی‌رود هیچ‌گونه تردید و شبهه‌ای در مورد اهمیت آمار و جایگاه و نقش آن در همه ابعاد زندگی بشری باقی مانده باشد. همین اطلاع‌رسانی بس که در بین کل اختراعات، ابداعات و اکتشافات، ابداع علم آمار پس از اختراعات مهمی چون ترانزیستور و کامپیوتر در جایگاه سوم قرار دارد و بعد از آن لیزر در مقام چهارم. البته صرف‌نظر از این مطلب مهم، اساسا نظام تصمیم‌گیری در همه زمینه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و به‌ویژه اقتصادی، چه در سطح فردی و چه کلان کاملا وابسته به یک نظام آماری جامع و معتبر است و اعتبار نظام آماری نیز بسته به نحوه تولید و انتشار آمار است. امروزه نحوه تولید و انتشار آمار نه تنها مورد توجه کاربران متخصص در زمینه‌های مختلف و محافل آکادمیک است، بلکه به شدت و با حساسیت بالا توسط افکار عمومی نیز رصد می‌شود و از سوی آنها عکس‌العملی ایجاد می‌کند.
 • کیفیت و سرعت انتشار داده‌ها

  حسن حیدری استادیار دانشگاه تربیت مدرس
  مانند هر کالا و خدمتی در اقتصاد، آمار نیز در قالب یک نظام عرضه و تقاضا قابل بررسی است. متقاضیان و مصرف‌کنندگان آمارها، به‌ویژه آمارهای اقتصادی عبارتند از دولت‌ها، سازمان‌های غیردولتی و عمومی اعم از شهرداری‌ها، بنیادها و نهادهای عمومی، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و شرکت‌های بخش خصوصی. در حقیقت غیر از دولت و بدنه آن، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی نیز در جهان امروز از متقاضیان مهم آمار هستند. این موضوع در دهه‌های اخیر در بین شرکت‌های ایرانی نیز رایج شده است.

بیشتر