شماره روزنامه ۴۵۲۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۲۷

 • بوروکراسی در صادرات

  داستان از آنجا آغاز می‌شود که سیاست‌های اقتصادی طی سال‌های گذشته، بازار ارز را در دی ماه سال ۱۳۹۶ ملتهب کرد. خروج آمریکا از برجام نیز تکمیل‌کننده سیاست‌های مخرب شد تا در نتیجه تورم و هیجانات موجود در انتظارات اقتصادی، قیمت ارز به شدت افزایش یابد. دولت در شرایط بی‌ثباتی در بازارهای ارز و طلا که ناشی از انتظارات منفی نسبت به سیاست‌های داخلی و کاهش درآمدهای ارزی دولت به‌دلیل تحریم نفتی بود، سعی داشت تا سیاست‌های ارزی خود را سامان دهد.
 • سرعت‌گیر مقرراتی

  مظفر علیخانی معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران
  صدور بیش از ۵۰ بخشنامه طی ماه‌های اخیر از سوی بانک مرکزی و وزارتخانه‌های اقتصادی باعث بی‌ثباتی سیاست‌های ارزی و تجاری کشور شده، به نحوی که تغییر سریع این سیاست‌ها تضعیف قدرت پیش‌بینی تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان را درپی داشته است. همین مساله اختلالات عدیده‌ای در طیف وسیعی از فعالیت‌ها از تهیه نهاده‌های تولید تا صادرات برای فعالان پدید آورده است.
 • خزان درآمدی در پاییز

  دکتر حسن ولی‌بیگی کارشناس اقتصاد
  دولت یازدهم در شرایطی سکان کشور را به دست گرفت که با مشکلات عدیده‌‌ای همچون تحریم‌های بین‌المللی، تورم بالا و کاهش صادرات غیرنفتی و... روبه‌رو بود. صادرات غیرنفتی که تا سال ۱۳۹۰ روند صعودی را طی می‌کرد در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ با رکود مواجه شد و کاهش حدود ۲ میلیاردی را تجربه ‌کرد. با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و برخی گشایش‌ها در حذف محدودیت‌های صادراتی به‌ویژه در فرآورده‌های نفتی، ارزش صادرات کشور در سال ۱۳۹۳ (افزایش ۳۶ درصدی در میعانات گازی و ۳۲ درصدی در پتروشیمی) افزایش ۷/ ۱۸ درصدی را تجربه کرد. انتقال کالاها به سمت بازارهای اروپایی تحولی بود که در حال وقوع بود. سهم کشورهای اروپایی مجددا رو به افزایش گذاشت و از ۲/ ۴ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۴/ ۵ درصد به زیان کشورهای آسیایی افزایش یافت و این به مفهوم متنوع‌تر شدن بازارهای صادراتی و حرکت به سمت بازارهای توسعه‌یافته‌تر بود (فارغ از نوع کالاها).
 • محیط لجستیک تجاری

  دکتر میرعبدالله حسینی عضو هیات‌علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  گزارش حاضر عملکرد لجستیک تجاری ایران‌و مولفه‌های شش‌گانه آن را برای مقاطع دو سالانه از ۲۰۰۷تا ۲۰۱۸ ارزیابی‌ کرده و محدودیت‌‌های سیاستی آسیب‌زای پیش‌رو را یادآوری می‌کند. نتایج‌ مطالعه به‌شرح زیر است:
 • آزاد‌سازی نرخ ارز

  مجید آبکار دانشجوی دکترای مالی دانشگاه تهران
  آمار گمرک کشور درخصوص صادرات غیرنفتی نشان می‌دهد که ارزش دلاری و مقداری صادرات در ۹ ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش قابل توجه و چشمگیری داشته است. با وجود این، بررسی اطلاعات ماهانه صادرات غیرنفتی از ابتدای سال جاری تا آذر ماه ۱۳۹۷ حاکی از نوسانی بودن مقدار و ارزش صادرات در هر ماه است. آمار ارزش دلاری صادرات غیرنفتی در آذر ماه نشان می‌دهد که این رقم نسبت به ماه قبل، ۵۶ درصد کاهش داشته و به ۸۶۷/ ۱ میلیون دلار رسیده است. طی روزهای اخیر بسیاری از تجار و فعالان اقتصادی مجرب درخصوص کاهش صادرات کشور و حتی توقف صادرات هشدار داده‌اند. در حالی که به نظر می‌رسد امروزه مهم‌ترین محدودیت صادرات غیرنفتی کشور تحریم‌های آمریکا و یافتن بازار هدف برای فروش محصولات باشد، اما فعالان بازار دلیل کاهش صادرات خود را نه عوامل خارجی بلکه عوامل داخلی می‌دانند؛ سیاست‌ها و بخشنامه‌های ارزی دولت!

بیشتر