آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۰۸۷

 • آزادی بیان در شبکه‌های اجتماعی

  احسان آذری‌نیا: هفتم ماه جاری میلادی شبکه‌های اجتماعی بزرگ در آمریکا یعنی فیس‌بوک و توییتر در واکنش به ناآرامی‌های واشنگتن و توییت‌های ترامپ که از این ناآرامی‌ها حمایت می‌کرد، حساب کاربری او را مسدود کردند. برخی دیگر از پلت‌فرم‌های شبکه اجتماعی نیز اقدامات مشابهی انجام داده‌اند. همچنین حساب‌های کاربری بسیاری از طرفداران ترامپ و ترویج‌کنندگان تنفر و خشونت بسته شده است.
 • قضاوت برعهده کیست؟

  جیلیان سی یورک ام‌آی‌تی تکنولوژی ریویو
  هفتم ژانویه، پس از حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا دو شبکه اجتماعی بزرگ یعنی فیس‌بوک و توییتر حساب کاربری ترامپ را به حالت تعلیق درآوردند. روز بعد توییتر این مسدود شدن را دائمی کرد. بسیاری از افراد این اقدام را به‌عنوان تصمیمی برای جلوگیری از وارد کردن زیان‌های بیشتر از سوی رئیس‌جمهور ستایش کردند. از دید آنها اکنون که طرفداران ترامپ بر مبنای ادعای دروغ او مبنی بر تقلب در انتخابات ماه نوامبر، اقدامات غیرقانونی انجام می‌دهند باید دسترسی ترامپ به فضای مجازی مسدود شود. البته جمهوری‌خواهان از اقدام دو شبکه اجتماعی یاد شده به‌عنوان نقض آزادی بیان ترامپ انتقاد کردند.
 • ترامپ ساکت می‌شود؟

  اتان سوکرمن سی‌ان‌ان
  هشتم ژانویه، شبکه اجتماعی توییتر حساب کاربری ترامپ را مسدود کرد. این شبکه اجتماعی پس از تعلیق حساب رئیس‌جمهور به دلیل دیدگاه‌هایی که او در ستایش از حمله‌کنندگان به ساختمان کنگره منتشر کرده بود، به این نتیجه رسید که ویدئوهای بعدی ممکن است شامل محتوای تحریک‌کننده برای خشونت باشد، در نتیجه حساب کاربری ترامپ برای همیشه بسته شد. فیس‌بوک نیز صفحه ترامپ را بسته است. اینگونه اقدامات نشان‌دهنده تغییری بزرگ در نحوه مدیریت محتواهای خاص از سوی شبکه‌های اجتماعی بزرگ است. این شبکه‌ها مدت‌های طولانی محتوای منتشر شده از سوی افراط‌گرایان راستگرا را تحمل کرده‌اند و به‌ویژه واکنشی به پست‌های ترامپ نشان نمی‌دادند، زیرا به این نتیجه رسیده بودند که توییت‌ها و پست‌های او به‌رغم تمامی دروغ‌ها و تهدیدهایی که در آنها وجود داشت اظهارنظرهای مهم یک شخصیت سیاسی است و در دموکراسی ما همه باید بتوانند از این دیدگاه‌ها مطلع شوند.
 • شکست سیستماتیک در مدیریت داده‌ها

  تیلور اوون منبع: گلوب‌اند میل
  هفتم ماه جاری میلادی چند شبکه اجتماعی بزرگ دسترسی ترامپ به پلت‌فرم‌های خود را مسدود کردند. خوش‌بینانه‌ترین تفسیر از این اقدام آن است که فکر کنیم پلت‌فرم‌های یاد شده در واکنش به ناآرامی‌های واشنگتن با سرعت و قاطعانه تصمیم گرفتند از کشور در برابر ناآرامی‌های بیشتر محافظت کنند و این اقدام نشانه تکامل آنها از دوران جوانی و وانمود کردن به بی‌طرفی، به وضعیت پخته و مسوولیت‌پذیری است. اگر بخواهیم بدبین باشیم باید بگوییم این اقدام شبکه‌های یاد شده، یک اقدام خاص و نشانه‌ای برای رئیس‌جمهوری جدید است که حزب او کنترل دولت و دو مجلس کنگره را در اختیار دارد. اقدام شبکه‌های اجتماعی در آخرین روزهای دولتی انجام شد که دقیقا همین شبکه‌ها به مدت چهار سال از آن استقبال کرده بودند.
 • ترس در دل همه پوپولیست‌ها

  جمی دتمر منبع: وویس آو آمریکا
  رهبران پوپولیست اروپا از تصمیم شبکه‌های اجتماعی بزرگ آمریکا یعنی مسدود کردن حساب کاربری ترامپ خشمگین هستند. آنها نگران آن هستند که فیس بوک، توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی بزرگ دسترسی آنها را نیز قطع کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر