آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۹۴

 • حراج‌های سال نو

  احسان آذری‌نیا
  آغاز سال جدید برای صاحبان کسب و کارهای کوچک و بزرگ، فرصتی بزرگ برای کسب سود است و در تمام کشورها، دوران قبل از آغاز سال و تعطیلات سال نو، رقابت بین ارائه‌کنندگان کالا و خدمات شدت بیشتری پیدا می‌کند. در سال‌های اخیر رقابت بین فروشگاه‌های فعال در فضای مجازی و فروشگاه‌های فیزیکی بیشتر شده و انتظار می‌رود در آینده نیز این رقابت ادامه داشته باشد.
 • رقابت فروشندگان سنتی و آنلاین

  جاش میچل / وال استریت ژورنال
  در هر سال، کریسمس یکی از دو مناسبت بزرگ خرده‌فروشی در آمریکا است و هزینه‌ای که در آن صرف می‌شود سال گذشته به حدود ۶۸۰ میلیارد دلار رسید. فدراسیون ملی خرده فروشی آمریکا در گزارش خود آورده است، هر آمریکایی برای کریسمس به‌طور متوسط ۹۷۰ دلار هزینه می‌کند که شامل تمامی هزینه‌ها از دکوراسیون تا خرید هدیه است البته هزینه سفر جزو این رقم محاسبه نشده است. آمریکایی‌ها به‌طور متوسط ۳۸۰ دلار صرف فعالیت‌های مرتبط با کریسمس در خارج از منزل، از جمله مسافرت، رستوران و اقامت در هتل می‌کنند.
 • عید چینی با پاکت‌های قرمز

  سوزان وارد / د بلنس
  در سال‌های اخیر سهم فروش آنلاین در کشورهای مختلف بیشتر شده و شرکت‌های ارائه‌کننده این خدمات به رقبای قدرتمند و جدی خرده‌فروش‌ها و مجتمع‌های بزرگ تجاری تبدیل شده‌اند. در اقتصادهای توسعه‌یافته و نوظهور سرعت افزایش فروش آنلاین انواع کالاها سریع‌تر بوده است. دفتر ملی آمار چین در گزارش اخیر خود به رشد بسیار سریع فروش آنلاین اشاره کرده و در این میان شرکت علی بابا سودی بالا از این وضعیت کسب کرده است. به ویژه در آستانه سال جدید میلادی، آن دسته از خریدهایی که قابل انجام به روش‌های آنلاین بوده‌اند عموما با همین روش انجام شده است. در گزارش دفتر ملی آمار چین آمده است، در دو ماه نخست سال جدید میلادی، خرده‌فروشی آنلاین در این کشور ۳۷ درصد افزایش یافته است. سال نو قمری در چین اواسط ماه فوریه آغاز شد و قبل از آغاز آن، خریدهای آنلاین برای اهداف مختلف، به سرعت رشد کرد. این درحالی است که خرده‌فروشی سنتی در چین تنها ۷/ ۹ درصد افزایش یافت.
 • تغییر نقش مجتمع‌های تجاری

  گراهام رپییر/ بیزنس اینسایدر
  در سال‌های اخیر صاحبان مجتمع‌های بزرگ تجاری به این نتیجه رسیده‌اند که ادامه حیات به ایجاد تغییرات بنیادی در روش‌های فروش وابسته است. مجتمع‌های بزرگ فروشگاهی معمولا از چندین ساختمان شامل مغازه‌هایی که کالاهای مختلف و متنوع ارائه می‌کنند تشکیل شده است طوری که خانواده‌ها با حضور در این مجتمع‌ها می‌توانند تقریبا تمامی نیازهای خود را تامین کنند. نخستین مجتمع‌های فروشگاهی بزرگ در آمریکا شکل گرفت اما در سال‌های اخیر در سراسر جهان به ویژه در اقتصادهای نوظهور نظیر چین، چنین مجتمع‌هایی مشاهده می‌شوند. در حال حاضر ۵ عدد از بزرگ‌ترین مجتمع‌های فروشگاهی جهان در آسیا قرار دارند. مجتمع «چین جنوبی» در دونگوان با ۹/ ۲ میلیون مترمربع زیربنا، بزرگ‌ترین مجتمع فروشگاهی است.
 • تحول جدید در خرید اروپایی‌ها

  روبرتو فانتونی / مک کینزی
  میزان استفاده از ابزارهای دیجیتال برای خرید در حال افزایش است و در این میان، گوشی‌های هوشمند نقش بزرگی ایفا می‌کنند. در دوره کریسمس امسال، بخشی بزرگ از خریدهای آنلاین با استفاده از گوشی‌های هوشمند انجام شد و انتظار می‌رود استفاده از این ابزار در آینده افزایش یابد. در واقع، هم میزان خریدهای آنلاین در حال افزایش است و هم انتظار می‌رود سهم این گوشی‌ها از کل خریدها بیشتر شود.

بیشتر
x