آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۳۵

 • مسکن پس از خروج ترامپ

  یکی از بااهمیت‌ترین بازار‌هایی که در اقتصاد ایران از گذشته تاکنون دارای جایگاه ویژه‌ای بوده؛ بازار مسکن است. این اهمیت از آن رو است که بسیاری از تصمیمات کلان اقتصادی و حتی شخصی ایرانیان تحت تاثیر تغییرات این بازار تعیین می‌شود.
 • نمای دور و نزدیک

  دکتر محمدهاشم بت‌شکن صاحب‌نظر اقتصادی
  ترسیم چشم‌انداز بازار مسکن در مقطع فعلی نیازمند یک بررسی همه‌جانبه درباره مهم‌ترین متغیرهای موثر بر این بازار است. متغیرهای مختلفی از نرخ رشد اقتصادی، نرخ تورم عمومی، نرخ رشد قیمت مسکن و همچنین عملکرد شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات تا مباحثی همچون برجام، نرخ سود سپرده‌های بانکی و نرخ سود تسهیلات، مجموعه عوامل موثر بر سمت و سوی بازار معاملات ملک و ساخت و ساز مسکن هستند. البته متغیرهای دیگری نیز در این مسیر نقش دارند اما وزن آنها شاید کمتر از پارامترهای نام برده شده باشد.
 • شوکی پیش‌رو نیست

  دکتر حمید یاری صاحب‌نظر اقتصادی
  با خروج آمریکا از برجام سوالات متعددی در مورد میزان اثرگذاری این تصمیم بر بازارهای مختلف اقتصادی از جمله بازار مسکن مطرح شده است. این سوال از یکسو از سوی متقاضیان مصرفی این بازار که قصد خرید یا فروش ملک دارند مطرح شده و از سوی دیگر از طرف متقاضیان سرمایه‌ای که دغدغه حفظ ارزش دارایی‌های ریالی خود را دارند. این عدم اطمینان و نگرانی باعث شده بازار ملتهبی به وجود بیاید. با توجه به این دغدغه‌ها، در این مقاله سعی شده با بررسی شرایط درونی بازار مسکن و عوامل بیرونی بر این حوزه، میزان اثرگذاری این تصمیم بر روند بازار مسکن سنجیده شود.برای ورود به بحث اثرپذیری بازار مسکن از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام، باید به ویژگی و خاصیت بازار مسکن و نحوه واکنش آن به تصمیمات سیاسی در دنیا توجه شود. این موضوع از سه زاویه اصلی قابل بررسی است.
 • تحلیل دو سمت عرضه و تقاضا

  دکتر سلمان خادم المله عضو هیات مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران
  بدون تعارف نفت و به تبع آن دلار مهم‌ترین نقش را در اقتصاد ایران بازی می‌کنند. بیراه نخواهد بود اگر بگوییم بیشتر آنچه در ظاهر و باطن اقتصاد کشور می‌بینیم و با آن سر و کار داریم از دولتی سر نفت و متعلقات مربوط به آن است. کشورهای غربی مخالف نظام جمهوری اسلامی نیز به‌طور واضح و شاید دقیق‌تر از ما، از مدت‌ها قبل، پی به این موضوع برده‌اند.

بیشتر