رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان ابراز امیدواری کرد با همکاری بخش‌های مختلف و به‌ویژه مردم و کشاورزان، نهضت افزایش سلامت محصولات کشاورزی در استان کرمان راه‌اندازی شود تا به حفظ و بهبود شرایط رقابتی محصولات کشاورزی و همچنین سلامت مردم کمک شود. سیدمهدی طبیب‌زاده در همایش سلامت محصولات کشاورزی در استان کرمان، افزود: این همایش با حضور کشاورزان برگزارشده تا اطلاع پیدا کنند چه خطراتی محصولات کشاورزی به‌ویژه پسته را تهدید می‌کند، چه سمی استفاده کنند و چه آموزش‌هایی را در این زمینه فرابگیرند. وی ادامه‌داد: با توجه به اینکه پسته از ظرفیت‌های بزرگ اقتصاد استان کرمان است و سهم موثری در GDP و اشتغال استان و صادرات کشور دارد، تلاش برای حل مسائل این حوزه برای اتاق کرمان اهمیت ویژه‌ای دارد. طبیب‌زاده تصریح کرد: اتاق کرمان همواره یکی از پایه‌‌‌‌‌های جلسات مهم کشور در حوزه پسته بوده و همواره در نشست‌های مختلف با حضور رئیس‌‌‌‌‌جمهور، وزرا و رئیس بانک‌مرکزی سعی شده از پسته به‌عنوان موثرترین عامل اقتصادی استان دفاع شود که امیدواریم در این زمینه موفق عمل‌کرده باشیم.

رئیس اتاق‌کرمان بیان کرد: وجود نهادهای قوی در این بخش ازجمله انجمن ملی پسته ایران، اتحادیه خشکبار و... و همراهی همیشگی آنها نیز بسیار موثر بوده که امیدواریم با هم‌‌‌‌‌افزایی بیشتر بتوان سهم موثری در رفع مسائل این حوزه داشته باشیم. طبیب‌زاده، موضوع دیگر در رابطه با پسته را آینده این محصول عنوان کرد و گفت: مسائلی در رابطه با تولید، بهره‌‌‌‌‌وری، بازگشت ارز حاصل از صادرات و سلامت محصول وجود دارد که برای حفظ آینده پسته باید برای رفع این چالش‌ها کمک کنیم.

در ادامه این نشست رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمان، با بیان اینکه بحث تولید محصولات سلامت کشاورزی چند سالی است در دستور کار قرارگرفته و نسبت به آن فرهنگ‌سازی شده‌است، گفت: برای افزایش تولید محصولات سالم در استان، نیاز به تعامل بیشتر صادرکنندگان و تولیدکنندگان و تشکل‌های کشاورزی وجود دارد که اتاق براساس رسالت خود این همایش را برگزار کرد. سیدمحمدرضا ترابی‌موسوی تصریح کرد: هدف این است که کشاورز و تولیدکننده از مشکلات صادرکنندگان این محصولات اطلاع داشته‌باشند، زیرا گاهی تولیدکنندگان مطرح می‌کنند که سال‌هاست محصولات خود را با واسطه به‌دست صادرکننده می‌‌‌‌‌رسانند و شناختی از صادرکنندگان ندارند.

وی ادامه‌داد: با گسترش سلامت محصولات کشاورزی بحث کشاورزی قراردادی نیز می‌تواند در این جایگاه قدرت بیشتری داشته و قابل‌‌‌‌‌اجرا باشد. ترابی‌موسوی تصریح کرد: با توجه به اینکه بحث باقی‌مانده سموم در محصولات کشاورزی در دنیا بسیار پررنگ شده، درخواست خریداران و واردکنندگان محصولات کشاورزی در کشورهای هدف، دریافت محصولات بدون باقی‌مانده سموم است. وی گفت: باید موارد لازم درخصوص عدم‌کیفیت لازم محصولات کشاورزی، مشکلات ایجادشده برای صادرکننده در کشور هدف و تبعات مالی و کاری آن، به تولیدکننده منتقل و از سوی دیگر نیز مشکلات کشاورزان مطرح شود و جهادکشاورزی برای حل مشکل باقی‌مانده سموم، شیوه‌های استفاده از انواع سموم و میزان مصرف آنها را به کشاورزان آموزش دهد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمان تحقق این مساله مهم را نیازمند فرهنگ‌سازی دانست و عنوان کرد: تولید محصول سالم و باکیفیت قدرت رقابت صادرکننده در بازارهای هدف را افزایش می‌دهد و تولیدکننده نیز می‌تواند با قیمت بهتری محصول خود را به‌فروش برساند.