محمد فربد در پاسخ به این سوال که آیا قیمت کره در روزهای اخیر افزایش یافته، اظهار کرد: در گذشته ارز ۴۲۰۰ تومانی به کره وارداتی تعلق می‌گرفت که عرضه آن کره شهریور سال جاری پایان یافت و ارز ترجیحی برای واردات آن هم مجدداً تخصیص نیافت. درحال حاضر به ندرت کسی تمایل به واردات کره با ارز نیمایی دارد، زیرا به دلیل افزایش نرخ ارز قیمت تمام شده وارداتی آن از نمونه داخلی بسیار بیشتر خواهد بود. عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی اضافه کرد: درحال حاضر هر درصد چربی ۷۰۰ تومان (هر دهم درصد ۷۰ تومان) قیمت دارد. کره نیز ۸۲ درصد چربی و حدود ۲ درصد ضایعات فرآیند تولید دارد. با محاسباتی ساده اگر این ۸۴درصد را در ۷۰۰ تومان ضرب کنیم و هزینه تبدیل خامه به کره را به آن اضافه کنیم، متوجه می‌شویم که هر قالب کره ۱۰۰ گرمی با احتساب سود تبدیل‌کننده خامه به کره حدود ۶۵۰۰ تومان هزینه مواد اولیه دارد.

وی افزود: مابقی هزینه‌ها نیز از جمله هزینه بسته‌بندی، هزینه‌های دستمزد و سربار، هزینه توزیع تا درب مغازه، سود مغازه‌دار و ۹ درصد مالیات ارزش افزوده که قیمت کره برای مصرف‌کننده را در نقطه سربه‌سر بیش از ۱۰ هزار تومان می‌کند و قیمت آن بر اساس ضوابط قیمت‌گذاری بیش از ۱۲‌هزار تومان است.

فربد در پاسخ به این سوال که آیا با افزایش بیش از دو برابری قیمت کره از ابتدای سال تاکنون، صنایع برنامه‌ای برای کنترل قیمت‌ها دارند تا اقلام پرمصرف لبنی از سفره مردم حذف نشود، گفت: متاسفانه بخشی از کالاهای لبنی از سفره مردم حذف شده است؛ به‌طوری که سرانه مصرف، کاهش داشته است. ما به‌عنوان صنعت، صرفا تولیدکننده هستیم و دخالتی در سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان کشور نداریم. وی اظهار کرد: اگر ارز تک نرخی شود دیگر علوفه ۴۲۰۰ تومانی به دست دامدار نمی‌رسد، قیمت شیرخام بالا می‌رود، قیمت چربی نیز به تبع آن افزایش می‌یابد و در نتیجه قیمت محصولات لبنی هم افزایش خواهد یافت. البته ما از تک نرخی شدن ارز حمایت می‌کنیم، زیرا ارز چندنرخی جز فساد نتیجه دیگری ندارد. معتقدیم دولت باید برای جلوگیری از حذف لبنیات از سفره مردم حمایت‌های لازم را انجام دهد. یعنی دولت می‌تواند مابه‌التفاوت فروش ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز تک‌نرخی محتمل آینده را به مردم بازگرداند و به اشکال مختلف به مردم یارانه خرید لبنیات دهد.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند