آرشیو روزنامه شماره ۵۳۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۳۶۹

 • بحران فرسودگی در بافت شهری

  هاجر شادماني: نوسازی بافت‌های فرسوده و معضل فرسودگی هسته‌های داخلی و میانی شهرهای کشور به خصوص کلانشهرهایی مانند تهران موضوعی است که نه فقط طی چند سال اخیر، بلکه از دهه‌های قبل مورد اشاره سیاستگذاران، مجریان، متولیان مسکن و همچنین مورد تاکید کارشناسان این بخش بوده است.
 • مشوق‌های مالی و کالبدی کافی نیست!

  حجت ميرزايي معاون اسبق برنامه‌ریزی شهرداری تهران
  از دو دهه پیش و با توجه و حساسیت کارشناسان و مدیران شهری به آثار و پیامدهای کالبدی، اقتصادی و اجتماعی بافت‌های فرسوده شهری و خطرات انسانی و محیطی ناشی از بلایای طبیعی، تلاش‌های چندوجهی برای تشویق مالکان و ساکنان بافت برای تخریب و نوسازی در دستور کار برنامه‌ریزان ملی و محلی شهرسازی قرار گرفت.
 • مسابقه علیه «بافت فرسوده»

  فريد قديري روزنامه‌نگار
  دولت سال‌هاست هیچ آماری درباره «روند نوسازی بافت فرسوده» ارائه نمی‌کند تا بتواند از زیر بار مسوولیتی که قانون برنامه ششم، مطالبات مردم و حتی وعده‌هایی که خودش مدام در این حوزه می‌دهد، فرار کند. طبق قانون برنامه ششم توسعه، باید سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده شهرهای کشور از طریق تخریب و نوسازی خانه‌های قدیمی و پرخطر، احداث شود. چیزی در حدود یک‌پنجم جمعیت کشور در بافت‌های ناکارآمد شهری (شامل بافت فرسوده و حاشیه‌نشینی) سکونت دارند که تهدیدهای اجتماعی و شهری برای این میزان خانوار سال به سال با فرسوده‌تر شدن این محله‌های ضعیف و کلنگی، بیشتر و بیشتر می‌شود.
 • مسیر بیراهه در ساخت‌و‌ساز

  ابوالفضل مشکینی رئیس اسبق سازمان مسکن و شهرسازی تهران
  از مسکن باید به عنوان یک موضوع بسیار کاربردی یاد کرد. مسکن موضوع واقعیت‌‌‌های سخت است، مسکن تعدادی خانه نیست، بلکه شیوه زندگی در یک جامعه را به نمایش می‌‌‌گذارد. مجموعه‌‌ خانه‌‌‌ها و مساکن، واحدهای همسایگی و بافت‌‌‌ها را در شهر تشکیل می‌دهند. بر اساس چگونگی جمع‌‌‌شدگی و درهم تنیدگی این واحدهای سکونتی به واژه‌‌‌هایی چون بافت فرسوده، بافت میانی، بافت جدید و بافت حاشیه‌‌‌ای شکل و سامان می‌‌‌دهیم. تامین مسکن پرسش‌‌‌های مهمی را درباره ماهیت جامعه مطرح می‌کند که صرفا نمی‌توان به سادگی و با اتکا به تعداد خانه‌‌‌ها به آن پاسخ داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر