مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران روز چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸ درمحل سالن تلاش، برگزار شد.

در این جلسه پس از انتخاب آقای دکتر قنبری، مدیر‌عامل شرکت سرمایه‌گذاری امید، به‌عنوان رئیس‌ مجمع و ناظرین آقایان مرتضی علی‌اکبری نماینده شرکت توسعه معادن و فلزات و داوود حسنی‌زاده، نماینده سهام عدالت و همچنین محمودی نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار و بهرامیان نماینده موسسه حسابرسی رایمند و همکاران، مهندس محمود نوریان به‌عنوان مدیر‌عامل شرکت گزارشی از عملکرد و برنامه‌های اجرایی شامل عملیات استخراج، تولید و فروش محصولات و طرح‌ها و برنامه‌های سال جاری شرکت را به اطلاع حاضران رساند.

 در ادامه جلسه گزارش بازرس قانونی درخصوص عملکرد هیات مدیره، صورت‌های مالی مشتمل بر ترازنامه، سود و زیان و یادداشت‌های پیوست آن برای سال مالی منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۱۳۹۷ قرائت و مجمع پس از استماع توضیحات هیات مدیره و بازرس قانونی به اتفاق آرا ضمن تایید عملکرد هیات‌مدیره، صورت‌های مالی و یادداشت‌های پیوست آن برای سال مالی منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۱۳۹۷ را تصویب کرد و تصمیمات ذیل اتخاذ و مورد تصویب قرار گرفت.

۱- در ارتباط با تقسیم سود سال مالی منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۱۳۹۷ مقرر شد مبلغ ۲۳ میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال از کل سود شرکت در سال ۱۳۹۷ به مبلغ ۲۷ میلیارد و ۸۶۸ میلیون ریال، به ازای هر سهم ۷۰۰ ریال بین سهامداران توزیع شود.

۲ - اعضای هیات‌مدیره مشابه دوره قبل انتخاب شدند.

۳ - موسسه حسابرسی رایمند و همکاران به‌عنوان حسابرس و بازرس اصلی و موسسه حسابرسی دش و همکاران به‌عنوان بازرس علی‌البدل برای سال مالی ۱۳۹۸ انتخاب شده‌اند.

۴ - معاملات مشمول ماده ۱۲۹ لایحه اصلاحی قانون تجارت مورد تایید و تصویب قرار گرفت.

۵-حق حضور و پاداش هیات‌مدیره تعیین شد.

۶- روزنامه «دنیای‌اقتصاد» جهت درج آگهی‌های شرکت تعیین شد.

۷- مجمع مراتب تقدیر خود را از زحمات هیات مدیره و کلیه کارکنان شرکت اعلام داشت.

بر‌اساس همین گزارش، مهندس نوریان، مدیر‌عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (سهامی عام) در گزارش عملکرد هیات‌مدیره در سال ۱۳۹۷ - دستیابی به اهداف تولید فراتر از برنامه، بهره‌برداری از کارخانه مگامدول احیای مستقیم و دیگر موفقیت‌ها را حاصل تلاش کلیه کارکنان، رهنمودها و همراهی صاحبان محترم سهام و سیاست‌های متخذه توسط هیات مدیره عنوان کرد و گفت: ایـن شـرکت در سال ۱۳۹۷ بـا اتخاذ تدابیر مناسب مشکلات پیش رو را تا حد امکان برطرف کرده و در حصول به اهداف پیش‌بینی شده، از جمله استفاده از حداکثر ظرفیت ساخت داخل لوازم، تجهیزات و قطعات یدکی مصرفی در مجتمع‌های معدنی و صنعتی، بیش از ۶۴ هزار و ۹۰۰ نفر ساعت دوره‌های آموزشی برای کارکنان امانی و پیمانکاران برگزار کرده است.

همچنین طی سال ۱۳۹۷، در تداوم برنامه‌های ارتباط صنعت با دانشگاه، دوره‌های کارآموزی دانشجویان دانشگاه‌های کشور، در گرایش‌های استـخراج، فـرآوری، تولید، برق و مکانیک در مجتمع‌های معدنی و صنعتی، به میزان ۸ هزار و ۸۴۲ نفر ساعت برگزار کرده است.

مهندس نوریان همچنین پس از گزارش عملکرد تولید و فروش و درآمد شرکت به تشریح طرح‌ها و فعالیت‌های سرمایه‌ای در دست اقدام شرکت اشاره کرد و گفت: با توجه به مجوز اکتشاف صادر شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد در تاریخ 28/ 11/ 1397 برای معدن (D19) عملیات اجرایی اکتشاف مقدماتی و تفصیلی این معدن آغاز شده است.

انتظار داریم با دستیابی به سنگ آهن توده معدنی (‌D۱۹‌)، از بـروز ریسک فقـدان ذخیـره معـدنی مناسب جلوگیری کنیم. وی برآورد هزینه سرمایه‌گذاری اجرای این طرح را حدود ۱۹ هزار میلیارد ریال عنوان کرد.

مدیر عامل چادرملو همچنین سایر طرح‌های این شرکت را به شرح زیر اعلام کرد.

   طرح احداث نیروگاه خورشیدی:

شرکت بنا دارد نسبت به احداث یک واحد نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی، در جوار نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکـل تـرکیبی خـود در مجتمع صنعـتی، اقـدام کند که مقـدمات عملـیات اجـرایی آن آغـاز شده است. هزینه سرمایه‌گذاری در این طرح به میزان ۷ میلیون یورو خواهد بود.

   مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر:

به موجب مصوبه هیات مدیره شرکت، موضوع مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر همواره مورد توجه مدیریت بوده است. شرکت‌های سرمایه‌پذیر عمدتا در زمینه‌های معدن و صنایع معدنی وابسته، تامین و انتقال آب و تامین مالی فعالیت می‌کنند. طی سال ۱۳۹۷ مبلغ ۵ هزار و ۳۱۸ میلیارد ریال بابت مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر پرداخت شده است.

    مشارکت در بهره‌برداری از معادن سنگ آهن استرالیا و احداث کارخانه‌های تولید کنسانتره به میزان ۱۲ و نیم میلیون تن:

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به همراه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و شرکت فولاد مبارکه (از طریق شرکت فولاد هرمزگان) و شرکت فکور صنعت و هرکدام با مشارکت به میزان ۲۵ درصد موضوع سرمایه‌گذاری در استفاده از ذخایر سنگ‌آهن استرالیا و تولید ۱۲ و نیم میلیون تن کنسانتره را پیگیری و حق‌السهم مشارکین، مطابق برنامه زمان‌بندی پرداخت شده است.

سـرمایه‌گـذاری مشـارکین در بهره‌برداری از معدن و تا پایان فاز یک که کارخانه ۵ میلیون تنی کنسانتره به بهره‌برداری خواهد رسید، به میزان ۸۸ میلیون دلار آمریکا پیش‌بینی شده است.

برای اجرای فاز ۱ و فازهای ۲ و ۳ معادل ۸۵ درصد مجموع سرمایه‌گذاری که محدود به مبلغ ۹۶۰ میلیون دلار آمریکا است، از تسهیلات فاینانس کشور استرالیا استفاده خواهد شد.

محمود نوریان در ادامه، طرح‌ها و فعالیت‌های سرمایه‌ای آتی شرکت را هم این‌گونه بیان کرد:

   طرح احداث کارخانه گندله‌سازی جدید با ظرفیت ۴ میلیون تن در سال:

اجرای طرح مذکور با برآورد سرمایه‌گذاری حداقل به میزان ۲۰ هزار و ۹۷۴ میلیارد ریال (شـامل ۸۹ میلیون یورو) در دسـت مـطالعه است.

    طرح احداث کارخانه نورد با ظرفیت ۱/ ۱ میلیون تن در سال:

اجرای طرح مذکور با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری حداقل به میزان ۱۱ هزار و ۶۷۳ میلیارد ریال (شامل ۵۲ میلیون یورو) در دسـت مـطالعه است.

وی درخصوص تامین مالی این دو پروژه گفت: شرکت درگذشته امکان دریافت فاینانس خارجی (ژاپن) برای هزینه‌های احداث کارخانه گندله‌سازی جدید و با ظرفیت ۴ میلیون تن در سال و همچنین امکان استفـاده از تسهیلات بانک ایـران و اروپـا، برای تامین نقدینگی مورد نیاز خرید ماشین‌آلات و تجهیزات بخش خارجی احداث کارخانه‌های نورد خود را دنبال کرده است. اما محدودیت‌های ناشی از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تلاش‌های گذشته را فعلا با وقفه مواجه کرده است.

   مشارکت در احداث کارخانه‌های گندله، آهن اسفنجی، فولاد و تاسیسات زیربنایی منطقه آزاد تجاری مُکران:

موضوع مشارکت در احداث کارخانه‌های گندله، آهن اسفنجی، فولاد و تاسیسات زیربنایی در منطقه آزاد تجـاری مکران واقـع در شهرستان چابهار (با مشارکت شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو و گل‌گهر، فولاد مبارکه) از برنامه‌های بلند‌مدت شرکت است.

   مشارکت در طرح‌های سایر شرکت‌ها:

۱- شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس:

هدف عمده طرح انتقال آب نمک‌زدایی شده، از طریق سه خط انتقال از خلیج‌فـارس به صـنایع جنـوب شرق کشور و تامین بخشی از نیازها و مصارف آب مجتمع‌های تولیدی در حال بهره‌برداری و طرح‌های توسعه آنها شامل معـادن مس سـرچشمـه، سنـگ‌آهن گـل‌گهر، سنـگ آهـن چادرملو (استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد) است.

مسیر خط انتقال از غرب بندرعباس شروع می‌شود و بعد از تامین آب مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر به طرف مجتمع مس سرچشمه ادامه یافته و نهایتا به صنایع فولادی و معدنی استان یزد منتهی می‌شود.

وی در این زمینه افزود: اجرای قطعه سوم طرح به طول ۳۶۰ کیلومتر مربع از مجتمع مس سرچشمه تا صنایع فولادی در منطقه اردکان استان یزد و همچنین انشعاب صنایع معدنی چادرملو است.

قطر نامی لوله‌های مورد استفاده در این قطعه یک هزار و ۳۰۰ و ۹۰۰ میلی‌متر است، دبی آب انتقالی در این مسیر یک و نیم مترمکعب بر ثانیه خواهد بود.

در این قطعه عملیات نقشه‌برداری و مسیرگشایی از طریق مناقصه عمومی به پیمانکار واگذار شده و تاکنون با مبلغ ۱۱۰ میلیارد ریال هزینه، ۲۳ درصد پیشرفت فیزیکی به عمل آمده است. خاتمه عملیات اجرایی مهر ماه سال ۱۳۹۹ پیش‌بینی شده است.

مدیر عامل چادرملو کل سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده برای اجرای این طرح عظیم ملی را ۱۱۰ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: تا پایان سال ۱۳۹۷ بیش از ۴۷ هزار میلیارد ریال هزینه شده است.

۲- مشارکت با بخش خصوصی در اجرای طرح‌های تولید فولاد:

مهندس نوریان اضافه کرد: در راستای مصوبات هیات مدیره و در جهت مشارکت با بخش‌هـای خصوصی، این شرکت اقدام به مشارکت در سرمایه شرکت آهن و فولاد غدیر ایـرانیان بـه میزان ۳۰ درصد، شـرکت آهـن و فولاد ارفع به میزان ۴۳ درصد، شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه به میزان ۶۵ درصد، شرکت فولاد شاهرود به میزان ۳۵ درصد و شرکت کاوند نهان زمین به میزان ۲۹ درصد سهام،کرده است.

همچنین این شرکت در اجرای طرح احداث کارخانه تولید الکترود گرافیتی با ظرفیت ۳۰ هزار تن در سال، به میزان ۳۱ درصد در سهـام شـرکت نـوین الکترود اردکان، مشـارکت کرده و شرکت فوق در مرحله قبل از بهره‌برداری است.

   سود خالص:

با توجه به مندرجات در فوق و لحاظ تاثیر تغییرات هزینه‌های عملیاتی، مالی و سایر درآمدها و هزینه‌های عملیاتی و غیرعملیاتی، تغییرات در قیمت‌های فروش و احجام مقداری فروش و تغییرات بهای تمام شده کالای فروش رفته موجب شده که سود خالص از مبلغ ۱۲,۵۸۴ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۶ به مبلغ ۲۷,۸۶۸ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۷، به میزان ۱۲۱درصد افزایش یابد.

10 (4)

10 (3)

10 (2)

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند