فرصت‌هایی برای روندها و نوآوری‌ها در صنعت نساجی و مد

این گزارش نشان می‌دهد که تجزیه و تحلیل داده‌ها، فناوری‌های هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و فناوری چاپ سه‌بعدی به منظور به حداقل رساندن ضایعات و توجه به مقوله پایداری، صنعت تولید لباس و منسوجات را بازتعریف کرده است. از طرفی تلاش‌های هماهنگ برای بهبود ابزار‌های مدرن می‌تواند به رشد و شکوفایی صنعت مد و منسوجات خانگی کمک کند.

تقاضا برای پوشاک ارزان قیمت، برندها را بر آن داشته است تا سرمایه خود را در جهت تولید حجم بالایی از پوشاک مصنوعی و پایدار تزریق کنند. لباس‌های حساس به دما ابداع شده‌اند تا به تنظیم دمای بدن کمک کنند و نیاز به لباس‌های بی‌شمار برای فصول مختلف را کاهش دهند و همچنین لباس‌های مقاوم به دما برای افزایش توجه به پایداری در بخش پوشاک آماده تولید نهایی هستند.

بر اساس این گزارش، برندهای مد با تلاش‌های مضاعف خود برای کاهش ضایعات پلاستیکی و تقویت فناوری‌های گیاهی برای پارچه‌ها، به تحقیقات و سرمایه گذاری خود برای اهداف زیست‌محیطی ادامه می‌دهند. تقاضا برای چرم گیاهی منجر به تغییر پارادایم در تولید مد شده است و برندهای پیشرو بر تولید پوشاک با رویکردی سازگار با محیط زیست تاکید دارند. از آنجایی که بیشتر مواد گیاهی در آزمایشگاه‌های تخصصی با رویکرد حفظ محیط زیست تولید می‌شوند، این لباس‌ها به عنوان دوستدار طبیعت شناخته می‌شوند و روند مد وگان را تقویت می‌کنند.

تولیدکنندگان صنعت نساجی سرمایه گذاری در پارچه‌های قابل بازیافت و بسته بندی‌های پایدار را افزایش داده اند تا ویژگی‌های زیست محیطی خود را تقویت کنند. این گزارش اشاره می کند که منسوجات فنی احتمالا شاهد سرمایه گذاری‌های بیشتر به همراه افزایش تقاضا برای دوام و استحکام در صنایع خودروسازی، ساختمانی، دریایی و هوافضا خواهند بود. همچنین انتظار می‌رود بازار اروپا شاهد سرمایه‌گذاری فراوان در منسوجات پلی‌استر مبتنی بر پایداری و مد باشد.

از سوی دیگر سهم صنعت نساجی آسیا و اقیانوسیه با سرمایه گذاری‌های کلان در پوشاک و منسوجات خانگی در سراسر چین، هند و بنگلادش برجسته خواهد شد. برخی از عوامل مانند نیروی کار ارزان، زیرساخت‌های پیشرفته و زنجیره تامین کارآمد، سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کند تا منابع مالی خود را به این منطقه تزریق کنند.

به عنوان مثال، در اکتبر ۲۰۲۱، گزارش شد که بنگلادش ۲.۵ میلیارد دلار از صاحبان کارخانه‌های نساجی دریافت می‌کند تا با افزایش تقاضا و افزایش ظرفیت تولید همگام شود. همچنین پیش بینی می شود ۲.۵ میلیون اسپیندل در این کشور نصب شود. علاوه بر این، نفوذ بالای فرایند دیجیتالی شدن، ردپای تجارت الکترونیک را در سراسر اقتصادهای نوظهور افزایش داده است، روندی که احتمالاً در دوره بعدی نیز ادامه خواهد داشت.

تولیدکنندگان نساجی و سایر ذینفعان احتمالاً بر استراتژی‌های ارگانیک، از جمله پیشرفت‌های فن‌آوری، نوآوری‌ها، محصولات تکنولوژیک، فعالیت‌های تحقیق و توسعه، و ادغام فرایندها تأکید خواهند داشت.

پیشنهادها و راه کارها برای فعالان صنعت نساجی

با توجه به موارد فوق از ذینفعان صنعت نساجی انتظار می رود روندها و فرصت‌های زیر را برای دستیابی و همگامی با بازارهای جهانی اولویت بندی کنند:

تولیدکنندگان نساجی باید سرمایه گذاری در پارچه‌های قابل بازیافت، بسته بندی پایدار و بازیافت محصول را برای تقویت پروفایل‌های زیست محیطی خود در اولویت قرار دهند. به طور مثال در ژانویه ۲۰۲۲، Levi’s شلوار جین پایدار مدل ۵۰۱ تولید شده از پنبه ارگانیک و مواد بازیافتی خود را معرفی کرد.

انتظار می‌رود که منسوجات فنی شاهد افزایش سرمایه‌گذاری، به‌ویژه از سوی صنایع خودروسازی، ساختمانی، دریایی و هوافضا باشند و همچنین  بازار اروپا به دلیل نگرانی‌های فزاینده آلودگی‌های پلاستیکی بر روی پلی استرهای زیستی و منسوجات قابل بازیافت تمرکز کند.