ستون راست copy

به گزارش«دنیای‌اقتصاد» علیرضا قاری‌قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان به همراه معاونین این اداره‌کل و رؤسای ذی‌ربط، بمنظور پیگیری وضعیت طرح نهضت ملی مسکن شهرستان نطنز و حضور در جلسه شورای مسکن، به این شهرستان سفر کرد.

جلسه شورای مسکن شهرستان نطنز با حضور فرماندار، شهرداران و جمعی از مسوولان شهرستان برگزار شد و مباحث مرتبط با طرح نهضت ملی مسکن مورد بررسی قرار گرفت همچنین پیرامون رفع موانع و مشکلات با مشورت اعضا تصمیم‌گیری شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در حاشیه این جلسه اظهار کرد: برای تامین مسکن مردم شهرهای شهرستان نطنز، تلاش وافری توسط مسوولان استانی و شهرستانی صورت پذیرفته همچنین پیگیری‌های لازم در کمیته‌ها و شوراها بعمل آمده است.

وی افزود: همکاری دستگاه‌های دولتی به‌خصوص بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در تامین زمین شهرهای این شهرستان بسیار موثر واقع شد و این امکان فراهم آمد تا به متقاضیان حائز شرایط فعال دو شهر از شهرستان نطنز به صورت تک واحدی زمین اختصاص یابد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان اذعان داشت: در جهت رفع مشکلات تامین زمین در شهر بادرود راهکارهایی ارائه شد و مقرر گردید با برگزاری کمیته‌ای خاص و بررسی و پیگیری موانع مرتفع شود.

وی عنوان کرد: در شهرستان نطنز در مجموع در شهرهای (نطنز، بادرود، طرق‌رود و خالدآباد) بیش از یکهزار و ۶۰۰ متقاضی حائز شرایط فعال شناخته شدند که مباحث تامین زمین موردنیاز و الحاق اراضی به محدوده شهری مورد بررسی قرار گرفت و در رابطه با آن تصمیم‌گیری شد.

وی عنوان کرد: با توجه به‌ ابلاغ تفاهم‌نامه‌ای به شهرداری‌های این شهرستان در خصوص آماده‌سازی اراضی طرح نهضت ملی مسکن، موضوع مورد پیگیری قرار گرفت و بر سرعت بخشی آن تاکید شد.  مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان تصریح کرد: در حال حاضر و تا تامین اراضی موردنیاز امکان ثبت‌نام برای این شهرستان در سامانه طرح نهضت ملی مسکن میسر ناست و فقط متقاضیان مرتبط با قانون جوانی جمعیت امکان ثبت‌نام دارند. وی بیان کرد: با توجه به‌ اهمیت شناسایی بافت فرسوده شهر نطنز در طرح جامع فعلی، تصمیمات لازم در این رابطه اتخاذ شد.

ساخت خانه‌های ویلائی در طرح نهضت ملی مسکن چادگان

همچنین در جلسه شورای مسکن شهرستان چادگان بر ساخت خانه‌های ویلائی در طرح نهضت ملی مسکن این شهرستان تاکید شد و تامین زمین از طریق الحاق مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار گرفت.

علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در ادامه سفرهای درون استانی خود با همراهی جمعی از معاونان و رؤسای ذی‌ربط این اداره‌کل به شهرستان چادگان سفر کرد.

هدف از این سفر یک‌روزه، شرکت در جلسه شورای مسکن شهرستان چادگان، بررسی مباحث مختلف در حوزه مسکن از جمله نهضت ملی و مسکن مهر بود، همچنین واگذاری اراضی، تعهدات موجود در این حوزه و مبحث طرح تفصیلی نیز مورد بررسی قرار گرفت و در رابطه با آن تصمیم‌گیری شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در حاشیه جلسه شورای مسکن شهرستان چادگان اظهار کرد: در طرح نهضت ملی مسکن این شهرستان در مجموع بیش از یکهزار و ۵۰۰ نفر متقاضی بهره‌مندی از مزایای این طرح بوده و اقدام به ثبت‌نام کردند که پس از بررسی و پالایش‌های بعمل آمده جمعا در شهرهای چادگان و رزوه بیش از ۶۰۰ متقاضی حائز شرایط فعال شناخته شدند.  وی گفت: با توجه به توریستی بودن شهرستان چادگان و شرایط موجود آن، مسوولان این شهرستان پیگیر ساخت خانه‌های ویلائی در طرح نهضت ملی مسکن شهرستان چادگان بودند بنابراین بنا بر این سیاستگذاری بعمل آمده در سطح شهرستان، مبحث تامین زمین و الحاق اراضی موردنیاز به محدوده شهری بررسی و در رابطه با آن تصمیم‌گیری شد.

قاری‌قرآن با بیان اینکه تاکنون ۵.۷ هکتار زمین به محدوده شهری شهرستان چادگان الحاق شده است افزود: در حال حاضر با توجه به تعداد متقاضیان حائز شرایط این شهرستان، ساخت خانه‌های ویلایی (تک واحدی) نیاز به الحاق ۳۲ هکتار اراضی به محدوده شهری دارد.

وی گفت: در این جلسه بر سرعت بخشی به اجرای طرح نهضت ملی مسکن تاکید و مقرر شد همزمان با سیر مراحل الحاق، مبحث آماده‌سازی اراضی و طرح تفکیکی مطابق با تفاهم‌نامه‌ای که با شهرداری منعقد خواهد شد اجرایی شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان تاکید کرد: با توجه به اینکه واگذاری زمین دارای شرایط خاصی و بازه زمانی مشخص برای اخذ مجوزها و ساخت است بنابراین ضروری است پس از واگذاری اراضی به متقاضیان، در اسرع وقت نسبت به سیر مراحل ساخت اقدام کنند.  وی گفت: وزارت راه و شهرسازی در راستای کنترل قیمت مسکن و اجاره‌بها در سطح شهرستان‌ها، طرح خانه‌های استیجاری و مبحث خانه‌های خالی را دنبال می‌کند لیکن پس از نهایی شدن و ابلاغ آن اجرایی خواهد شد.